Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Dobře, že se Kuchta včas probral. Víkendová liga očima trenérů

22. květen 2023
Sparta je zas o krok blíž titulu, když jí k výhře nad Bohemians pomohl nevídaný zkrat hostujícího brankáře. Slavia udržel teoretickou šanci na titul. A Florin Nita zdramatizoval boj o záchranu. Jak dění na ligových trávnících během třetího kola nadstavby viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.
Byly to nervy. Brian Priske na momentce ze zápasu s Bohemians. Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

AC Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 2:1 (0:0)

• branky: 69. Ladislav Krejčí z penalty, 85. Kuchta - 58. Jánoš
  • diváci: 17 155

Brian Priske (trenér Sparty): „Znovu se ukázala mentalita a charakter týmu. Tvoří ho lidé, co bojují. I když to s námi vypadá špatně, najdou sílu, aby zápas zvrátili. Necítím z hráčů přímo únavu, ale v takové situaci může i mentální stránka únavu přinášet. Cítíme, že jsme blízko získat největší trofej v Česku, nemáme v týmu moc hráčů, kteří by ji získali. Nemáme takovou dynamiku jako na začátku jara, ale mentální stránka je teď mnohem důležitější. Jsem rád, že se Honza Kuchta probral a došel pro penaltu. Jednoznačně nám dodala sílu. V té fázi jsme se trápili, vlilo to do hráčů sílu a víru, že to můžeme zvládnout.“

Jaroslav Veselý (trenér Bohemians): „Jsem zklamaný z výsledku, ale ne z výkonu, který jsme tady předvedli. Chtěli jsme vysunout presink, eliminovat nákopy za obranu, kterými se Sparta prezentuje. Kluci odehráli zápas velmi slušně, ale nezískali jsme žádný bod. Pokud jde o kuriózní situaci před penaltou, takovou jsem asi nikdy nezažil, ale stane se. Zápas to nerozhodlo, ještě byl čas. Nevím, jestli to třeba nebyl ofsajd, nikdo nám tady nic neukáže. Domácí jednu šanci proměnili, my měli šancí víc, ale další gól už nepřidali. Prohra nás mrzí. Možná platíme trochu nováčkovskou daň, v téhle skupině zkrátka takové chyby tyhle týmy trestají.“

SK Slavia Praha - FC Viktoria Plzeň 2:1 (1:0)

• branky: 5. a 69. Jurečka - 56. Durosinmi
  • diváci: 15 486

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): „Dobře jsme vstoupili do zápasu a brzy jsme šli do vedení. Pak jsme dobývali pevnou obranu, což se nám dařilo někdy lépe, někdy hůře. Ve druhém poločase byl zápas roztrhaný, hodně brejkových situací, týmy se nestíhaly zformovat do obrany. Po inkasované brance na 1:1 se nám podařilo soupeře přitlačit, což vyvrcholilo nádherným gólem. Bohužel jsme nedokázali přidat další, rozdílový gól a v závěru jsme na to ještě skoro doplatili. Zápas jsme měli dohrát lépe. Utkání Sparty s Bohemians většina hráčů sledovala, znali jsme výsledek. Ale apelovali jsme na to, abychom k našemu zápasu přistoupili profesionálně, abychom vyhráli i pro diváky, kteří přišli. Chtěli jsme oddělit náš zápas od situace v tabulce.“

Michal Bílek (trenér Plzně): „Utkání se pro nás nevyvíjelo vůbec dobře. Po nesmyslném zákroku Matěje Juráska jsme přišli o brankáře Tvrdoně, který má hodně roztrženou ruku, je to dost nepříjemné zranění. Hodně mě to za něj mrzí, protože dostal po dlouhé době příležitost a na začátku zápasu vypadal skvěle. Ale i Jindra Staněk po něm to odehrál výborně. Museli jsme brzy dvakrát střídat, nebyla to jednoduchá situace. I tak jsme podali slušný výkon, sehráli jsme tady lepší utkání než naposledy. Dobře jsme bránili, nenechali jsme soupeře vytvářet si tolik šancí. Hlavně v závěru jsme byli sami nebezpeční, je škoda, že jsme v poslední minutě neproměnili obrovskou šanci.“

Martin Svědík (trenér Slovácka): „Byl to klasický zápas se Sigmou, jen dnes okořeněný brankami. Při rozcvičce se zranil Reinberk, pak odstoupil Petržela a po přestávce i Daníček. Všichni nám chyběli. Škoda, že Juroška nedal šanci v první půli, ale šli jsme do vedení na konci poločasu. Inkasovali jsme po přestávce po naší nedůslednosti, to byly zbytečné branky, pramenící z nesouhry hráčů v pokutovém území. Na druhou stranu se nám aspoň podařilo vyrovnat a tak je remíza zasloužená. Nikam jsme se neposunuli, jsou před námi dvě kola proti pražským S a to jsou nejtěžší možní soupeři. Chceme ale co nejdéle hrát o čtvrté místo, ale nesmíme dělat takové chyby, o nichž jsem už mluvil.“

Václav Jílek (trenér Olomouce): „Z celkové pohledu netěší remíza ani jedno mužstvo, nepovedlo se ani jednomu týmu získat výhodnější pozici pro boj o čtvrté místo. Viděli jsme ale celkem kvalitní duel. V první půli to bylo spíše taktické a málo odvážné, bez koncovky. Moc jsme pouštěli Slovácko do standardek, na což jsme doplatili. Věřili jsme, že jsme schopni na to reagovat a otočit to. Mentální síla týmu je obrovská, tlačili jsme se za góly, měl jsem z naší hry dobrý pocit, byť jsme nechali Slovácko jít do brejků. Mrzí mě, že jsme vedení neudrželi, byla to těžko bránitelná situace. Oba týmy chtěly dát vítězný gól, ale nepovedlo se. Remíza je zasloužená. Čtvrté místo je teorie, víme, s kým hrajeme. Nicméně pokud existuje šance, budeme se o něj bít.“

6. Olomouc 11-12-10 50:44 45

FK Jablonec - FC Zbrojovka Brno 1:0 (1:0)

• branka: 28. Král
  • diváci: 1554

David Horejš (trenér Jablonce): „Jsem rád, že nám toto vítězství přineslo klid a jistotu. Bylo vidět, že šlo o hodně. Nervozita byla vidět, poslední krok bývá nejtěžší. Po vstřeleném gólu jsme měli ještě dvě jasné možnosti, kdybychom proměnili, pak by se to vyvíjelo jinak. Chramosta dnes gól nedal, kdyby proměnil, asi by nás to uklidnilo a Brno zlomilo. Nedali jsme to, Brno pak nasadilo Řezníčka a mělo více ze hry. Nám chyběla větší kvalita a klid. ale podržel nás Hany (brankář Hanuš). Co se týče výkonu hlavně v druhém poločase, s tím spokojení být nemůžeme.“

Martin Hašek (trenér Brna): „Šli jsme do toho s tím, že budeme vysoko presovat. Od začátku nehrál Řezníček, měli jsme tam dva rychlé hráče a spoléhali jsme na to, že Jablonec tím překvapíme. Celkem se nám to dařilo, jenže jsme dostali gól. Naše aktivita ale byla patrná. Řezníčka jsme chtěli poslat do hry, až bude Jablonec unavený. Měli jsme celou řadu situací, po změně stran ještě daleko víc. Pak jsme najednou v druhém poločase přestali stíhat běžecky a Jablonec měl dobré protiútoky. Znovu jsme vystřídali, změnili rozestavení a až do konce jsme šli aspoň za vyrovnáním. Jenže jsme nedokázali zužitkovat své šance. V rukách nám nezůstává nic, jen pocit, že to byl náš nejlepší výkon pod mým vedením. Zlín vyhrál a jestli to doteď bylo napínavé, tak teď je to extrémně napínavé.“

FC Baník Ostrava - FK Teplice 2:1 (0:0)

• branky: 56. Almási, 60. Plavšič - 89. Trubač z penalty
  • diváci: 6195

Pavel Hapal (trenér Ostravy): „Jsem spokojený s vítězstvím i předvedenou hrou. Změnili jsme rozestavení, které jsme si krátce chystali. V úvodu nám to trochu komplikovalo rozehrávku, nebyli jsme tak přesní hlavně odzadu. Ale vytvořili jsme si spoustu příležitostí, pak jsme se dostali do vedení 1:0. Pojistili jsme to druhým gólem, škoda penalty v závěru. Naším záměrem bylo dostat do hry dva útočníky, mysleli jsme si, že by to na Teplice mohlo fungovat. Protože co přišel trenér Frťala, zkvalitnily defenzivu a dobře brání. Nedostávaly moc gólů, tak jsme to chtěli risknout se dvěma hroty. Bylo to znát. Já myslím, že nám to vyšlo. Jsem rád i za to, že jsme si záchranu uhráli sami.“

Zdenko Frťala (trenér Teplice): „Musíme respektovat, že domácí vyhráli zaslouženě. V ofenzivě mají velkou kvalitu. Ale i přes prohru je to pro nás obrovská úleva. Dvě kola před koncem jsme zachráněni a vzhledem k tomu, jak se situace vyvíjela, pro nás byl každý zápas důležitý. Jsme rádi, že kluci pochopili naši představu, jak by měli přistupovat k určitým věcem a byli za to odměněni výsledky i záchranou. Převažuje spokojenost.“

FK Pardubice - FC Trinity Zlín 1:2 (1:1)

• branky: 25. P. Černý - 36. Balaj, 86. Fantiš
  • diváci: 4420

Radoslav Kováč (trenér Pardubic): „Vstoupili jsme do zápasu velmi dobře, dali jsme krásný gól. Pak jsme byli trochu pasivní, což se nám stává po vedoucí brance pořád dokola. Druhou půli jsme si vytvářeli dost šancí, hodně střel, dali jsme tyčku. Chyběl tomu druhý gól, který by dneska rozhodl. V 86. minutě udělal Florin Nita obrovskou chybu, za mě naprosto strašnou. Víme, že nám hodněkrát pomohl, ale tohle udělat v 86. minutě je trestuhodné. Celý rok jsme na chvostu, dneska bychom to vyřešili, mohli jsme udělat první krok a vyhnout se poslednímu místu. Nesu to těžko, jsem obrovsky zklamaný. Byl jsem absolutně přesvědčený, že to dneska zvládneme.“

Pavel Vrba (trenér Zlína): „Jsem samozřejmě rád, že jsme udrželi šanci na záchranu. Dnešní zápas byl strašně důležitý, při prohře už by to byla skoro neřešitelná situace. Byl to klíčový zápas, vítězstvím jsme si strašně pomohli. Po minulém zápase v Teplicích jsme byli zklamaní z průběhu, po kterém jsme prohráli, dnes jsme naopak měli štěstí. Možná nám to vrátil ten nahoře. Pardubice hrály velice dobře, ve středu pole byly kombinačně silnější, důraznější. My měli dobře postavenou obranu a v koncovce jsme měli štěstí. Vyhráli jsme venku po 30 zápasech, což je hrozné číslo. Na druhou stranu jsme na jaře byli několikrát blízko ukončení série. Jsem jenom rád, že jsme to prolomili zrovna v téhle situaci. Je to další impuls do zbývajících zápasů.“

6. Zlín 6-12-15 41:59 30

První zápase finále skupiny o umístění: FC Hradec Králové - FC Slovan Liberec 0:4 (0:3)

• branky: 21. a 45.+2 Olatunji, 29. Frýdek, 88. Purzitidis
  • diváci: 950

Stanislav Hejkal (trenér Hradce): „Říkali jsme si, že to musíme dohrát důstojně a mít šanci do odvety, ale zůstalo jen u slov v kabině. Tahali jsme od začátku za kratší konec. Liberec byl rychlejší, koordinačně lepší, všichni jeho hráči byli silnější na míči. Musíme se z toho poučit pro příští rok. Hradec musí být organizovaný a bojovný, musí tam být srdíčko, jen nový stadion nám ligu nezachrání. Odvetu jsme nevzdali, budeme hrát, jako by to bylo 0:0, abychom se mohli divákům kouknout do očí. Ale bude to těžké.“

Luboš Kozel (trenér Liberce): „Ten jednoznačný výsledek je podle mého zasloužený. Velký význam na to měl náš vstup do utkání. Navázali jsme brankou, která nakonec nebyla uznána. Byli jsme silnější na míči a v lepším pohybu. Hráli jsme technicky, kombinačně po zemi. V druhé půli naše převaha nebyla taková vzhledem k tomu vedení. Jsem rád, že jsme přidali čtvrtou branku a že jsme udrželi nulu. Dnes jsem s výsledkem a hlavně s výkonem spokojen.“