„Získáváme hotového hráče, okamžitou posilu zocelenou 100 zápasy v nejvyšší nizozemské soutěži. Michal má navíc zkušenosti s evropskými zápasy, je kreativní a dokáže být produktivní. Věřím, že nám pomůže dosáhnout cílů, které jsme si pro nadcházející sezonu stanovili,“ říká sportovní ředitel Slavie Jiří Bílek. Slavia chce opět titul a neztratit se v Lize mistrů, kterou si zahraje poprvé od roku 2019 a potřetí celkově.
„Chci být platný pro tým, na hřišti nechám všechno. Po mistrovské sezoně je jasné, že cílem je obhájit titul a přidat pohár. A v Lize mistrů chceme ukázat, že tam nejsme jen do počtu, ale že dokážeme potrápit každého. Slavia má na to, aby byla vidět i v Evropě,“ říká po podpisu tříleté smlouvy Michal Sadílek.
Ještě před několika dny nizozemským médiím řekl, že preferuje zůstat v zahraničí a rád by si vyzkoušel jednu z top pěti evropských lig, nakonec si vybral Slavii. Zájem o něj přitom být měl. Spekulovalo se o nováčkovi Bundesligy z Hamburku či belgickém Anderlechtu. Slavia ale byla aktivní a nejrychlejší, píše web infotbal.cz.
„Měl jsem nabídky ze zahraničí, přístup Slavie byl ale nejprofesionálnější. Klub na mě udělal velký dojem, ve všem,“ říká Sadílek pro klubový web.
Český reprezentační záložník v zimě s Twente prodloužil smlouvu do června 2026. Došlo k tomu v době, kdy o něj intenzivně usilovala pražská Sparta. Zároveň si ale do kontraktu zanesl výstupní klauzuli ve výši 3,5 milionu eur (87 milionů korun), kterou nyní Slavia podle Infotbalu aktivovala.
Betano je hlavním partnerem sekcí 100letá, Dobýváme Evropu, Sázkařský koutek a Sparta.
„Jednání probíhala už v minulých letech, nebylo to tedy jen toto přestupní období. Poslední dva měsíce ale byly opravdu intenzivní – skoro každý týden jsem byl v kontaktu s panem Trpišovským i panem Tvrdíkem. Měl jsem nabídky i ze zahraničí, ale přístup Slavie byl nejprofesionálnější, všechno bylo na vysoké úrovni. Udělalo to na mě velký dojem a jsem rád, že jsme to dotáhli,“ řekl Michal Sadílek v rozhovoru pro klubový web.
Sadílek je střední záložník, jehož hlavní výhodou je, že skvělým pohybem zvládne pokrýt velký prostor. Ideálně tak zapadá do fyzického fotbalu, který Slavia praktikuje. V záloze Slavie má velkou konkurenci v Oscarovi, Davidu Mosesovi nebo Christosu Zafeirisovi. Minimálně o posledně jmenovaném se ale v médiích spekuluje, že by měl z Edenu v následujícím přestupním období odejít. O své místo se ale budou prát i afričtí mladíci Timothy Ouma a Divine Teah.
Sadílek poslední čtyři sezony strávil v Twente, kde nastoupil do 101 utkání v nizozemské první lize, ve kterých zaznamenal sedm branek a 12 asistencí. V české nejvyšší soutěži se představil naposledy v ročníku 2020/21, kdy coby hráč PSV Eindhoven hostoval v Liberci. Za 24 zápasů stihl bilanci 6+2.
V roce 2015, když mu bylo 16 let, ze Slovácka zamířil do Nizozemska, do akademie PSV Eindhovenu. „Nebudu říkat, že to byl velký skok, protože jsem na to byl připravovaný už od nějakého čtrnáctého roku, kdy jsem absolvoval pár stáží v různých zemích, například v Německu, Itálii a Holandsku. Byl jsem na to připravený i z hlediska angličtiny, kterou jsem se doučoval. Vždycky to byl můj sen dostat se do zahraničí a začít profesionální kariéru ve fotbale,“ řekl loni v září v rozhovoru s Football Clubem.
Ve Spartě působí jeho starší bratr Lukáš Sadílek, který je rovněž středním záložníkem. „Řešil jsem to s ním. Je to můj nejbližší člověk, vyrůstali jsme spolu, hrávali každou neděli. Připravil jsem ho na to. Nic nenamítal, ví, že v profesionálním fotbale si každý musí jít svou cestou. Mám v něm oporu a bude to určitě pikantní, až se potkáme na hřišti v dresech rivalů. Uvidíme, jak to dopadne,“ říká Michal Sadílek pro slávistický web.
Čeká ho teď reprezentační sraz, Česko v kvalifikaci o MS 2026 jde do klíčových zápasů. V pátek v Plzni proti Černé Hoře a v pondělí v Chorvatsku. Sadílek do nich jde rozehraný a chce přidat další starty za národní tým. Teď jich má už 25. I v závěru jeho poslední sezony v Twente patřil k hráčům základní sestavy. Má za sebou ale hořké loučení, když Twente neuspělo v závěrečném zápase play-off s Alkmaarem o Konferenční ligu.
Na závěr se ale ještě vraťme k jeho příchodu do Slavie. „Těším se, že budeme hrát o trofeje. Slavia na to je zvyklá každou sezonu, cíle jsou nejvyšší. A Liga mistrů? Další důvod, proč se na novou sezonu těšit. Těším se také do kabiny – znám pár kluků z reprezentace a vím, že jsou to fajn lidi. Zápasy, které jsem viděl v televizi, na mě působily dojmem, že mentalita v týmu je vítězná, to člověk z obrazovky prostě cítí.“
Měla by Sparta od základu překopat svůj herní styl? Jaký trenér by jí seděl? Je dobře, že v roli sportovního ředitele zůstal Tomáš Rosický? Kteří hráči jsou přebyteční a měli by klub odpustit? A na jaké posily v Česku i cizině by měli letenští cílit? Ve Football Club podcastu odpovídá analytik Vojtěch Mrklas.
Česká reprezentace jde do posledního zápasu skupiny A s jasným cílem. Naděje na postup pořád žije, ale stojí na výhře nad Mexikem. Vysvětlujeme, kdy Česko skončí druhé a bude mít jistý postup a hledáme i odpověď na to, jak velkou jistotu dávají čtyři body v tabulce třetích míst.
Češi buď přepíšou historii Aztéckého stadionu, nebo pojedou domů. Přejeme si to první a posíláme do Mexika českému týmu motivační řeč Tomáše Kučery.
Zatímco český národní tým nastoupí s obrovským tlakem v zádech, domácí výběr si může užívat naprostý klid. Mexičané mají po dvou výhrách prvenství ve skupině jisté. Myšlenkami už jsou v play-off, což dává prostor ke změnám v sestavě.

