Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Baník jako malá Slavia. Ideální trenér? Martin Svědík

21. březen 2024
Sdílejte:
Baník Ostrava bojuje o pohárové příčky. Zároveň je pod palbou kritiky, že nedokáže dostatečně prodat, co je v jeho možnostech. Posouvá Pavel Hapal klub dopředu, nebo by měl po sezoně skončit? Kdo případně za něj? Odpovídají analytici a spolupracovníci FC Tomáš Daníček a Vojtěch Mrklas.
Mají na víc?Foto: Profimedia

Baník je po 25 kolech pátý s dvoubodovým odstupem na čtvrté Slovácko a s jednobodovým náskokem před šestou Mladou Boleslaví. Je tak plně ve hře o místo v předkole Konferenční ligy, na které si půjde sáhnout i z pátého místa, pokud Sparta nebo Plzeň vyhrají Mol Cup (podrobně cestu českých klubů do Evropy v závěru sezony rozebírá aktuální Glosář Luďka Mádla).

Přesto je z Ostravy cítit nespokojenost s aktuálním stavem, fanoušci Baníku těžce koušou hlavně nepovedenou domácí sérii, kdy jejich klub už sedm zápasů v řadě na vítkovickém stadionu nevyhrál a pětkrát z toho dokonce prohrál (s Jabloncem, Spartou, Slavií, Plzní a naposledy s Olomoucí). Poslední domácí výhra je z konce září (5:1 nad Zlínem). Baník sezonu zatím zachraňuje na venkovních hřištích, kde má po Plzni, Slavii a Spartě čtvrtou nejlepší bilanci. Venku získal 22 ze svých 37 bodů.

Před rokem byl Baník po 25 kolech třináctý s 26 body. Minulou sezonu začal s Pavlem Vrbou na lavičce, který tam ale vydržel jen 11 kol, po kterých měl 11 bodů a byl na 14. místě. Baník za něj angažoval Pavla Hapala. Jeho pozice v Ostravě nebyla vlastně nikdy moc silná, veřejně se řešila už před rokem, kdy Baník v nadstavbě hrál až ve skupině o záchranu. A stejně tak je Hapal pod permanentním tlakem i teď, kdy jím vedený tým nevyhrává domácí utkání a do jara vstoupil porážkou na hřišti posledního Dynama České Budějovice.

„Výsledkově přešlapují na místě. Srovnal jsem ale pokročilá data, různé expected statistiky, které mají reálně větší výpovědní hodnotu napříč delším časem než získané body. Tahle čísla pod povrchem ukazují, že Baník má stagnaci výsledkovou, ale od minulé sezony je tam vidět důležitý posun z hlediska postupného útoku, ten tým je teď mnohem nebezpečnější. Obecně je dobře připravený na zápasy. S Hapalem mám jiné problémy, než že by ten tým neměl herní tvář. Myslím, že ji docela má,“ říká v novém FC podcastu, který se detailně věnoval Baníku a olomoucké Sigmě, Tomáš Daníček, fotbalový analytik, který je na twitteru známý se svým účtem Czech Football.

„Frustrace fanoušků vyplývá jednoznačně z toho, že se Baník výsledkově neposouvá. Navíc loni Baník extrémně strádal při venkovních zápasech a teď prohrává doma a o to je to pro něj horší. Tým se ale hýbe dopředu, i skladba kádru je lepší. Poslední léto udělali v Baníku přestupy, které mohou mít dlouhodobě skvělý efekt. Ať už to bude to, že vydělají velké peníze na prodeji Tomáše Riga, nebo kolem něj vytvoří nový moderní tým,“ pokračuje Daníček.

Myslím, že Baník momentálně je na slušné cestě, má tam teď zajímavý tým. Otázkou pro mě je, jak moc se dá věřit tomu, že jde o dobrou systémovou práci, protože se jim prakticky povedlo jen jedno přestupové období. Předposlední letní přestupové období bylo naopak strašné, když si na jeho konci narychlo napůjčovali křídla ze Slavie (Plavšić) a z Plzně (Cadu), aby si vůbec zachovali konkurenceschopnost. Na druhou stranu teď v zimě přivedli Adedirana, což je za mě v pořádku. Možná, že se už tedy poučili a jsou na správné cestě,“ říká Vojtěch Mrklas, taktický expert Football Clubu a videoanalytik u české reprezentace U19.

„Herně na tom tým Baníku není špatně. Problémy má spíš do defenzivy než do ofenzivy, hodně často například nevytváří tlak na protihráče s míčem. Když jsem viděl třeba zápas Baaníku ve Zlíně, tak mi přišlo, že už jde o tým, který chce hrát o vyšší pozice. Byl to sebevědomý výkon. Drželi balon, dobře kombinovali, byly tam velmi dobré věci na útočné polovině. V tom, myslím, Baník hodně vyrostl a teď je otázka, jestli mu budeme věřit, že toho pod Pavlem Hapalem bude schopný i dál,“ pokračuje Mrklas v novém FC podcastu.

Oba analytici tak dávají Hapalovi kredit za herní posun, který s Baníkem udělal. Vidí ale i jeho limity. „Můj hlavní problém s Pavlem Hapalem, a proč si myslím, že se s ním Baník už moc neposune, je jeho in game management. Podle mě teď fungování Hapala v Baníku dost připomíná konec fungování Jaroslava Šilhavého v reprezentaci. Je tam hodně hájení hráčů, trenér je vždy spokojený, vždy má tisíc omluv, z čehož fanoušci nikdy nebudou nadšení. Obecně je tam problém s komunikací a druhý problém společný se Šilhavým je reakce na vývoj zápasu. Na druhou stranu je tým podle mě dobře nastavený i většinou dobře připravený na zápasy,“ říká Daníček.

„Od sezony 2021/22 pod Smetanou, respektive Galáskem je v Baníku vidět velký kus práce. Ten tým si obecně prostě mnohem líp nahraje, mnohem snáz se kombinačně dostane do vápna a jednoduše ví, co má hrát,“ dodává.

„Baník je pořád tým v přestavbě, kterému chybí dostatečná šířka kádru, což je vidět třeba na tom, že za Ewertona chodí do hry Eldar Šehić. Na druhou stranu si nejsem jistý, jestli je Pavel Hapal trenér, který má na to dotáhnout Baník mezi ligovou špičku. Podobně jako Šilhavému u reprezentace se ale Hapalovi podařilo v Baníku vybudovat něco, na čem se dá stavět. Protože Baník teď ví, co má dělat,“ říká Mrklas.

„Říkám tomu, že to je malá Slavia. Hrají totiž relativně podobně, například jsou tam prvky osobní obrany, zejména na krajích hřiště. Jsou hodně rychlí, hráči si hodně mění pozice, třeba Rigo jako záložník běhá po celém hřišti. Baník má například mnoho dobře přijmutích progresivních přihrávek, protože jeho hráči jsou neustále v pohybu. Myslím, že to má potenciál přinést výsledky,“ pokračuje Mrklas.

Hapal tedy podle něj v Baníku vybudoval zřetelný herní styl, má to myšlenku, kolem které se dá stavět. „Teď je otázka, jestli je pro tohle budování v Baníku Hapal klíčový, nebo jestli jde vzít lepšího trenéra, který bude umět lépe reagovat na vývoj hry a bude třeba i míň alibistický v některých věcech, ale zároveň bude schopný pokračovat v Hapalově práci. Pak to může být pro Baník velký krok dopředu. Jestli ne, může to být naopak krok zpět a Baník se bude znovu točit v kruhu s neustálým vyměňováním trenérů s různými herními styly,“ říká.

Podle Mrklase je obrovskou šancí pro Baník případné angažování Martina Svědíka. Proč? To detailně vysvětluje v novém FC podcastu.

Související články

Kdo v Česku urve titul? A co bude největší zklamání sezony?

Zahrává si Slavia přestupovou politikou s ohněm? Má Sparta dostatečně silný kádr na Ligu mistrů? Co lize přinesou noví hlavní trenéři? A které mladé hráče se vyplatí sledovat? Na tyto a spoustu dalších otázek odpovídají ve dvouapůlhodinové podcastové náloži fotbaloví analytici Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček.

Podcast

Video: Liga i pro mladé. Líbí se vám nová znělka?

První liga má novou identitu, nové barvy, nové jméno a také novou znělku. Na sítích zatím sklidila spíš kritiku. Jak to vidíte vy?

Zábava

Pyrotechnikou proti modernímu fotbalu. Proč je pro ultras tak důležitá?

Pyro není zločin. To je dlouhodobé přání aktivních fanoušků. I když zatím proti zákonům je, na stadionech se objevuje a třeba slávistická představení z Tribuny Sever pravidelně oblétají svět a sklízí potlesk. Jak se z téhle schizofrenní situace dostat? A proč je pyrotechnika pro některé fanoušky tak zásadní?

Přímák
Popup se zavře za 8s