Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Ligová data pod lupou: 11 statistických fenoménů, které mohou rozhodovat

09. únor 2024
Sdílejte:
Prošli jsme podrobně data a vybrali z nich trendy, které mohou ve druhé půlce sezony rozhodovat. Co se v aktuálním ročníku Jindřichu Trpišovskému stalo poprvé od jeho působení v Liberci a v čem se jinak zlepšující se Priskeho Sparta fatálně zhoršila? V tomhle jedinečném preview se ale dostane téměř na všechny.
Kdo z koho?Foto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia

1. Čistě podle hry je hlavním kandidátem na sestup Zlín

V zákulisí se v Českých Budějovicích pokazilo všechno možné, a na hřišti to zejména směrem dozadu v závěru podzimní části vypadalo regulérně na ručník (povolit soupeřům 91 střel napříč čtyřmi zápasy by snad mělo být fyzicky nemožné), ale přesto by bylo krajně pošetilé tvrdit, že je o sestupujícím rozhodnuto. Bronislav Červenka je sice sympaťák a nejspíš i solidní kouč, ale faktem je, že ani on Zlín neposunul přesvědčivě před Dynamo.

Ke skepticismu svádí především tři důvody: zaprvé, Stanislav Dostál byl na podzim přímo nadčlověkem, a takové série za podobně děravými obranami typicky netrvají věčně. Statistika vychytaných gólů, která na bázi známého xG přihlíží pouze ke střelám na bránu a kromě jejich pozice bere v potaz i umístění či preciznost zakončení, hovoří jasně: Matej Rakovan povolil soupeřům necelé čtyři branky nad očekávání, Dostál naopak víc než čtyři navíc chytl.

To je sice krásné, na druhou stranu před rokem jsme přihlíželi historickému podzimu Jindřicha Staňka, který v jednu chvíli 12 kol v řadě neklesl z hlediska této metriky do mínusu, aby následně na jaře na první pozitivní výkon čekal až nezdravě dlouho, do 25. kola. Také Dostála, který už teď stihl předvést pět vyloženě fenomenálních výkonů o zhruba jednom celém chyceném gólu, téměř jistě čeká pád na zem, a Zlín na takovou regresi není připraven.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.