Promítání: ČR vs. Portugalsko! Diskuze: Voráček, Podaný, Tuček! Víc info zde

Ligová data pod lupou: 11 statistických fenoménů, které mohou rozhodovat

09. únor 2024
Sdílejte:
Prošli jsme podrobně data a vybrali z nich trendy, které mohou ve druhé půlce sezony rozhodovat. Co se v aktuálním ročníku Jindřichu Trpišovskému stalo poprvé od jeho působení v Liberci a v čem se jinak zlepšující se Priskeho Sparta fatálně zhoršila? V tomhle jedinečném preview se ale dostane téměř na všechny.
Kdo z koho?Foto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia

1. Čistě podle hry je hlavním kandidátem na sestup Zlín

V zákulisí se v Českých Budějovicích pokazilo všechno možné, a na hřišti to zejména směrem dozadu v závěru podzimní části vypadalo regulérně na ručník (povolit soupeřům 91 střel napříč čtyřmi zápasy by snad mělo být fyzicky nemožné), ale přesto by bylo krajně pošetilé tvrdit, že je o sestupujícím rozhodnuto. Bronislav Červenka je sice sympaťák a nejspíš i solidní kouč, ale faktem je, že ani on Zlín neposunul přesvědčivě před Dynamo.

Ke skepticismu svádí především tři důvody: zaprvé, Stanislav Dostál byl na podzim přímo nadčlověkem, a takové série za podobně děravými obranami typicky netrvají věčně. Statistika vychytaných gólů, která na bázi známého xG přihlíží pouze ke střelám na bránu a kromě jejich pozice bere v potaz i umístění či preciznost zakončení, hovoří jasně: Matej Rakovan povolil soupeřům necelé čtyři branky nad očekávání, Dostál naopak víc než čtyři navíc chytl.

To je sice krásné, na druhou stranu před rokem jsme přihlíželi historickému podzimu Jindřicha Staňka, který v jednu chvíli 12 kol v řadě neklesl z hlediska této metriky do mínusu, aby následně na jaře na první pozitivní výkon čekal až nezdravě dlouho, do 25. kola. Také Dostála, který už teď stihl předvést pět vyloženě fenomenálních výkonů o zhruba jednom celém chyceném gólu, téměř jistě čeká pád na zem, a Zlín na takovou regresi není připraven.

Související články

Kadeřábek má být v základu. EURO vyhraje Francie, říká Jarolím

Rozhovor s Davidem Jarolímem, bývalým českým reprezentantem a kapitánem Hamburgeru SV, o evropském šampionátu v Německu, vyhlídkách našeho nároďáku, vzpomínkách na MS 2006 a EURO 2008 a také o příští sezoně Bundesligy.

Cesta na Euro

Stříbro, bronz i Collina. Připomeňte si „česká“ Eura

Mistrovství Evropy si nejde představit bez Česka. Připomeňte si ve fotkách slavné chvíle i pády ze sedmi předchozích turnajů.

Cesta na Euro

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.