Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Tragédie na pozadí historické éry. Prokletá čtyřka z Plzně

23. duben 2024
Sdílejte:
V roce 2011 pomohli Viktorii Plzeň k historickému postupu do Ligy mistrů. Jenže pak s nimi osud rozehrál krutou hru. Tři členové výtečného obranného kvarteta Plzně už nejsou naživu. Od sebevraždy Františka Rajtorala, který tento svět opustil jako první, teď uplynulo přesně sedm let.
Srpen 2011. Viktoria jde do Ligy mistrů a jsou u toho i František Rajtoral (třetí zleva nahoře), Marián Čišovský (čtvrtý zleva nahoře) a David Bystroň (zcela vpravo dole).Foto: Profimedia

Devětaosmdesátá minuta je ve své polovině. David Bystroň ve středovém kruhu – v té chvíli je jedním z nejvysunutějších hráčů Viktorie – napadá soupeře. Plzeň prohrává s AC Milán 0:2, italský gigant má zápas pod kontrolou a nikdo by neodhadl, co se v následujících třech minutách odehraje… Západočeský klub na dálku bojuje v šestém utkání základní skupiny Ligy mistrů o 3. příčku a následný přesun do jarní fáze Evropské ligy. Na podzim 2011 má za sebou úžasnou pohárovou jízdu. Šest vítězství v šesti kvalifikačních bitvách i následné zkušenosti ze soubojů s tehdy famózní Barcelonou. A hlavně čtyři body ze dvou duelů proti BATE Borisov, které jim zajišťují třetí místo v případě, že běloruský celek senzačně neporazí unikátní partu okolo Lionela Messiho. To se nestalo, takže ani domácí prohra s AC by tolik nebolela.

Jenže Bystroň donutí protivníka k chybě v rozehrávce a míče se ujímá tehdy ještě neznámý mladík Vladimír Darida. Zatímco táhne míč směrem k vápnu, stoper Viktorie pokračuje nejkratší cestou do pokutového území. Darida prostrčí míč Marku Bakošovi, který následně přihrává pod sebe. Nekrytý Bystroň na svém výletu do odkryté branky pohodlně snižuje.

Ale to není všechno. Plzeň nachází chuť k vyrovnání. Čas ukazuje 92.29, když František Rajtoral z pravé strany vhazuje aut. Balon jde k Bystroňovi. Ten jej za sebe prodlouží na Bakoše, centr slovenského útočníka se ale snáší na hlavu jednoho z italských obránců. Jenže je tísněný – kým jiným než Bystroněm – a stihne jen trknout míč za sebe. Přesně do místa, kde stojí Marián Čišovský. Druhý ze stoperské dvojice hned z jedničky posílá chytrý oblouček za obranu, kam si nabíhá Michal Ďuriš. Slovenská spolupráce končí vyrovnávacím gólem a odšpuntuje ve vyprodaném Edenu, kde musela Plzeň hrát své tehdejší zápasy Ligy mistrů, obrovskou euforii.

Zápas proti AC Milán, tehdy ještě v kádru se Zlatanem Ibrahimovićem, Robinhem či Clarencem Seedorfem, asi nejlépe vystihuje na české poměry výjimečnou (ofenzivní) povahu tehdejší zadní linie. Stopeři uměli zakládat útoky, krajní obránci David Limberský a František Rajtoral podporovali útok ze stran. Ještě zvyšovali už tak velkou ofenzivní sílu Viktorie.

„Byť to byli na papíře obránci, všichni čtyři dokázali být produktivní, což taky není úplně obvyklé, dovedli založit útočnou akci. V té době se stávalo, že ti, co hrávali křídla, se posunuli na svých postech dolů, stejně jako defenzivní záložníci. Pro tým, který chce být dominantní při držení míče, je to velká výhoda. Někde mají třeba jednoho obránce, který umí rozehrát. My měli čtyři,“ říká na adresu obranného kvarteta Pavel Horváth, jejich tehdejší kapitán.

S odvážnějším stylem souviselo riskantnější pojetí hry, ale své defenzivní úkoly si rovněž plnili, i když ne bez chyb. „Kluci byli dobří dopředu, ale i v defenzivě. Tedy až na Rajtyho výlety, kdy mu trenér Vrba vyčítal, že se nezachytává se svým hráčem. Podle mě to bylo asi padesátkrát do roka, ale i tak dokázali svoje odbránit,“ usmívá se při vzpomínce. Jedna z hlavních postav éry plzeňského nástupu si ještě po letech vybaví strhující finiš proti AC. „Oba naši stopeři se v závěru pohybovali v jejich vápně. Povedlo se nám vyrovnat i díky jejich vítěznému srdci. Všichni měli obrovskou touhu vyhrávat.“

Skvělá čtyřka ve složení Rajtoral, Bystroň, Čišovský, Limberský měla za sebou jedenáctý pohárový zápas v řadě. Jen při úvodním duelu na hřišti Pjuniku Jerevan nenastoupila kompletní kvůli karetnímu trestu posledně jmenovaného. Jenže ten jedenáctý, jeden z nejslavnějších v klubové historii, byl pro ni poslední. Vinou dopingového prohřešku Davida Bystroně se už nikdy nedala dohromady.

Její smutný příběh tím, bohužel, neskončil. František Rajtoral si v dubnu 2017 vzal život. O měsíc později se ke stejně tragickému činu odhodlal Bystroň. A Marián Čišovský od léta 2014 šest let statečně bojoval s vážnou nemocí, amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), při níž postupně ochabují všechny svaly kromě mozku. Podlehl jí v červnu 2020. Tohle společenstvo plzeňské obrany se nenávratně rozpadlo. Jediný, kdo svou profesionální kariéru ukončil standardně (v roce 2021, v 37 letech), je David Limberský. Ten má pro změnu opakované problémy se zákonem.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.