Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

Rozhovor s legendou Arsenalu. Campbell vysvětluje, proč chtěl ze Spurs a myslí na Německo

24. červen 2022
Sdílejte:
Z anglického obránce Sola Campbella je trenér. Na větší příležitost ale stále čeká. V rozhovoru pro Football Club se rozpovídal o nelehkém dětství, vrcholech a pádech fotbalové kariéry, omamné touze vyhrávat i o práci na psychice svých svěřenců.
Na loňské byznysové konferenci Web Summit v Lisabonu vyprávěl Campbell o životě fotbalisty po skončení kariéry.Foto: Wikimedia Commons

Premier League odkopal přes pět stovek zápasů v dresu Arsenalu, Tottenhamu, Portsmouthu a Newcastlu. Za anglickou reprezentaci si připsal dalších 73 startů, včetně několika evropských a světových šampionátů. Útočníci soupeře ho v lásce příliš neměli, jeho důrazný styl totiž bolel.

Dnes je ze statného brouska přemýšlivý kouč, který si během krátké trenérské kariéry zažil řadu nelehkých chvil. Jak sám tvrdí, ty ho nakonec posílily. Teď se svým trenérským týmem čeká na pořádnou šanci, při které chce dokázat, že fotbal je jeho život.

Kdy jste během kariéry začal přemýšlet o tom, že by z vás mohl být trenér?

Myslím, že mi bylo sedmadvacet. Do Arsenalu zrovna přišel Kolo Touré. Byl to nadšený mladý kluk, na hřišti jsem ho trošku koučoval. Dosáhl pak v kariéře úžasných úspěchů. Ale pamatuji si, že jsem to měl v sobě už dřív. Ještě když jsem působil v Tottenhamu, hráli jsme na podzim 1999 zápas, ve kterém jsem vedl mladou obranu s Lukem Youngem, Stephenem Carrem a Mauriciem Tariccem. Řekl jsem jim: Následujte mě! Vyhráli jsme 3:1 a já si uvědomil, že jsem byl v podstatě hrající trenér obrany. Později se to stalo ještě několikrát.

Zásadní pro mě bylo angažmá v Arsenalu, kde jsem se začal na fotbal dívat jinak. Ovlivnili mě francouzští a nizozemští hráči Patrick Vieira, Robert Pires, Thierry Henry, Sylvain Wiltord, Dennis Bergkamp a Giovanni van Bronckhorst. Bylo taky zajímavé mluvit s lidmi jako Nwankwo Kanu a Gilberto Silva, zjistil jsem, jak fungují věci v Africe a v Jižní Americe. Když dobře komunikujete a posloucháte, můžete se obohatit zkušenostmi z celého světa. Když jsem v zahraničí, rád se bavím s místními a sbírám od nich informace. A všechny znalosti se pak snažím uplatnit v praxi.

Související články

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal

Harry průkopník. Bude jako Jordan?

Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen klub.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.