Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Byl Garrincha lepší než Pelé? A proč byla za přestupem do USA politika?

02. leden 2023
Sdílejte:
Vzpomínky stříbrného Chilana na souboj s Pelém v roce 1962. Spanilá mexická jízda o osm let později. Ale také Pelého angažmá v New Yorku, které bylo součástí velké politické hry. Vybrali jsme nejzajímavější zmínky z tištěných Football Clubů o zesnulém fotbalovém králi.
Americké loučení s Pelém při rozlučkovém zápase v roce 1977 mezi Cosmosem a Santosem.Foto: Profimedia

Jméno fotbalového krále z logiky věci zaznělo ve většině z dosavadních třiadvaceti vydáních tištěného čtvrtletníku Football Club. Vybrali jsme to nejzajímavější, co jste se o brazilském králi, který na konci roku 2022 zemřel na rakovinu, mohli u nás zatím dočíst.

Vasil vzpomíná ne Pelého

Bývalý reprezentační útočník Jozef „Vasil“ Štibrányi vzpomíná ve svých deníkových zápiscích (publikovaných ve Football Clubu č. 1) na zápas proti Brazílii na MS 1962 v Chile, kdy proti československému výběru nastoupil i Pelé. Šlo o zápas v základní skupině a brazilský střelec se v něm zranil. Když jsme na Brazílii narazili později ve finále, Pelé byl už jen na lavičce.

1. června

„Znova sa dostávame do ovzdušia napätého blížiacim sa zápasom s Brazíliou. Znovu proti miliónovému útoku a hviezdam. Bude hrať Bellini a Pelé. Teda v najsilnejšom zložení!“

Související články

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář

Do třetice už to vyjde? Příští EURO bude hrát Anglie doma

EURO 2024 skončilo vítězstvím Španělska nad Anglií 2:1. Albion tak prohrál druhé finále v řadě. To příští se hraje v Londýně. Za čtyři roky se totiž mistrovství Evropy z Německa přesune na britské ostrovy.

Cesta na Euro
Aktualizováno

Český propadák, španělský rekord i saxofon. Dejte si německý šampionát ještě jednou, ve fotkách

Měsíc s fotbalovým Eurem je za námi. Shrnuli jsme ho ve fotogalerii s nejzásadnějšími okamžiky a krásnými snímky.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.