Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Aktualizováno
09. říjen 2023
Arteta konečně porazil Guardiolu. Ještě předtím se ale vztekal, když rozhodčí nevyloučil už v prvním poločase Mateu Kovačiće.
Sestřelený kapitán Arsenalu. Kovačić dostal žlutou.Foto: Profimedia

Téměř po každém ligovém kole se v Česku řeší sporné verdikty sudích. Například teď po tom posledním, zda měl Victor Olatunji dostat červenou a zda měla Slavia kopat penaltu v Liberci (o obou sporných situacích už komise rozhodčích řekla, že je sudí v zápase rozhodli špatně).

Není to ale jen česká specialita. Výkony sudích se řeší i v nejsledovanější lize světa, kde mají na rozdíl od Česka k dispozici kromě rozhodcovské i technologickou špičku. Připomeňme, že ani ta není odolná vůči lidským chybám, jak ukázal předminulý víkend a neuznaný regulérní gól Liverpoolu v souboji s Tottenhamem.

A verdikty rozhodčího se řeší i po včerejším šlágru Arsenalu s Manchesterem City. Mateo Kovačić ve 28. minutě zajel do Martina Ødegaarda velmi nešetrně, trefil mu kotník stojné nohy, který se domácímu kapitánovi viditelně prohnul. Kovačić byl v souboji navíc pozdě a už bez možnosti hrát míč. Od rozhodčího Michaela Olivera viděl žlutou kartu a ta mu zůstala i poté, co celou situaci prozkoumal VAR.

Co říkají pravidla?

Rozhodčí hráče vyloučí, pokud se dopustí surové hry. Tu pravidla specifikují jako způsob hry, kterým je ohrožena bezpečnost soupeře nebo při kterém je použito nepřiměřené síly nebo brutality. „Každý hráč, který v souboji o míč napadne soupeře zepředu, ze strany nebo zezadu s použitím jedné nebo obou nohou a s nepřiměřenou silou, nebo ohrozí bezpečnost soupeře, se dopouští surové hry,“ dodávají pravidla fotbalu v bodě 3.

Měl být Mateo Kovačić vyloučen?

Hned o pár minut později navíc Kovačić předvedl další pozdní skluz, tentokrát do Declana Rice, který volal po druhé žluté kartě a vyloučení. Oliver opět nevylučoval a Manchester City tak zápas dohrál v jedenácti.

Ani to mu ale nakonec k bodům nepomohlo. Arsenal Citizens konečně dokázal porazit, když Gabriel Martinelli rozhodl jediným gólem zápasu v 86. minutě. Kanonýři tak ukončili patnáct zápasů dlouhou šňůru v Premier League proti Manchesteru City bez vítězství, navíc její součástí do včerejška byla i série dvanácti porážek v řadě. Arteta navíc konečně porazil svého učitele Guardiolu!

„Španělský trenér tak dodal Arsenalu víru, že se Man City konečně vyrovná. A co je možná ještě důležitější, v posledním ročníku dělilo oba týmy pouhých pět bodů a Arsenal prohrál oba vzájemné zápasy,“ dává do souvislostí výhru Arsenalu oficiální web Premier League.

Arsenal je nyní před druhou mezinárodní přestávkou bodově srovnaný s vedoucím Tottenhamem. Manchester City na vedoucí duo ztrácí po osmi kolech dva body a poprvé od prosince 2018 prohrál dva po sobě jdoucí ligové zápasy, čtvrtý Liverpool je jen o další bod zpět.

Slavia měla krásnou sobotu. Její ženský tým porazil Spartu 4:1, výrazně se přiblížil titulu a ještě sešívané stanovily nový návštěvnický rekord. Ve videu ze zápasu si můžete vychutnat všech pět gólů.

Ženský fotbal

Kdy a kde se rozhodne o titulu? Průvodce ligovým finále

Fotbalové liga má před sebou finále, nadstavbu. Projděte si kompletní rozpis zápasů včetně přesných termínů a pravidel. Dozvíte se také, jaká místa čekají na všech pět českých klubů v Evropě.

Nadstavba

Laterkusen znovu udeřil. A v boji o sestup přišlo štěstí z Dánska

Leverkusen má další pozdní zásah. Pořád tak žije jeho ambice stát se prvním neporaženým šampionem Bundesligy. Prohra se ale zdá být blíž a blíž. Hodně týmů vypadá, jako by se jim nechtělo do Evropy. A Mainz se konečně rozhodl, že nechce do druhé ligy. O tom všem v novém díle seriálu Die Liga.