United v anglických rukách? Zájem má 111. nejbohatší člověk světa

18. leden 2023
Sdílejte:
Majitel chemického koncernu Ineos je první, kdo se veřejně přihlásil se zájmem o Manchester United. Sir Jim Ratcliffe je bohatý a navíc rudým ďáblům celý život fandí.
Sir Jim RatcliffeFoto: Profimedia

Společnost Ineos anglického miliardáře Sira Jima Ratcliffa potvrdila, že má zájem o koupi Manchesteru United. Jde o prvního zájemce, který se veřejně přihlásil.

„Formálně jsme se do procesu zapojili,“ řekl listu The Times mluvčí společnosti Ineos, jedné z největších chemických společností na světě.

Očekává se, že současní majitelé dostanou nabídky také ze Spojených států, Blízkého východu a Asie.

Ratcliffe, do jehož sportovního portfolia patří cyklistický tým Ineos Grenadiers, třetina týmu Mercedes F1 a fotbalový klub Nice, loni v říjnu uvedl, že usiluje o významnou investici do fotbalového byznysu. V té době však neočekával, že by současní majitelé United, americká rodina Glazerových, klub prodala.

„Celý život jsem fandil Manchesteru United. V roce 1999 jsem byl v Barceloně u toho pozoruhodného zápasu, který se mi vryl hluboko do paměti. Nemůžeme však jen sedět a doufat, že klub bude jednoho dne k dispozici,“ vzpomínal tehdy sedmdesátiletý miliardář na památný obrat United ve finále Ligy mistrů proti Bayernu.

Glazerovi údajně chtějí za dvacetinásobného anglického mistra kolem pěti miliard liber (135 miliard korun). Malcolm Glazer, který zemřel v roce 2014, zaplatil za převzetí Manchesteru United v roce 2005 celkem 790 milionů liber. Podle zprávy Forbesu z loňského listopadu vlastní Glazerovi zhruba 97 % hlasovacích práv a jen zbylá malá část vlastnických práv je veřejně obchodovaná na burze v New Yorku.

Časopis Forbes odhaduje Ratcliffův majetek na 15,5 miliardy dolarů, což z něj dělá 111. nejbohatšího člověka na světě. Ratcliffe zkoušel na jaře roku 2022 získat Chelsea, tehdy ale s nabídkou neuspěl a londýnský klub si za zhruba 2,5 miliardy liber pořídilo konsorcium zastupované americkým miliardářem Toddem Boehlym.


Související články

Plus, nebo minus? Slávistické posily pod lupou, ohodnoťte je

Česká liga je zpět, o víkendu se po víc jak dvouměsíční pauze odehraje 17. kolo. Slavia začíná v neděli proti Jablonci a na jaro, během kterého bude chtít získat pátý titul za posledních sedm let, si přivedla pět výrazných posil. Představíme vám je a vy je můžete ohodnotit.

Slavia

Ze hřiště před kameru. Podaný a Rosa o práci televizního experta

Jak vypadá přechod hráčů do role fotbalových expertů? Co je inspiruje? V čem se chtějí zlepšovat? A jak hledají balanc mezi důkladnou analýzou a televizní zábavou? Hosty Football Club podcastu jsou Jakub Podaný a Antonín Rosa.

Podcast

Video: Čistý, hrajeme. Gól pohledem rozhodčího

Jak to vypadá, když pískáte v zápase před sedmi tisíci lidmi? Koukněte se na video z kamery, kterou na sobě měl rozhodčí ve sparťanské generálce na ligu.

Zábava
Popup se zavře za 8s