Koupit předplatné webu

United v anglických rukách? Zájem má 111. nejbohatší člověk světa

18. leden 2023
Sdílejte:
Majitel chemického koncernu Ineos je první, kdo se veřejně přihlásil se zájmem o Manchester United. Sir Jim Ratcliffe je bohatý a navíc rudým ďáblům celý život fandí.
Sir Jim RatcliffeFoto: Profimedia

Společnost Ineos anglického miliardáře Sira Jima Ratcliffa potvrdila, že má zájem o koupi Manchesteru United. Jde o prvního zájemce, který se veřejně přihlásil.

„Formálně jsme se do procesu zapojili,“ řekl listu The Times mluvčí společnosti Ineos, jedné z největších chemických společností na světě.

Očekává se, že současní majitelé dostanou nabídky také ze Spojených států, Blízkého východu a Asie.

Ratcliffe, do jehož sportovního portfolia patří cyklistický tým Ineos Grenadiers, třetina týmu Mercedes F1 a fotbalový klub Nice, loni v říjnu uvedl, že usiluje o významnou investici do fotbalového byznysu. V té době však neočekával, že by současní majitelé United, americká rodina Glazerových, klub prodala.

„Celý život jsem fandil Manchesteru United. V roce 1999 jsem byl v Barceloně u toho pozoruhodného zápasu, který se mi vryl hluboko do paměti. Nemůžeme však jen sedět a doufat, že klub bude jednoho dne k dispozici,“ vzpomínal tehdy sedmdesátiletý miliardář na památný obrat United ve finále Ligy mistrů proti Bayernu.

Glazerovi údajně chtějí za dvacetinásobného anglického mistra kolem pěti miliard liber (135 miliard korun). Malcolm Glazer, který zemřel v roce 2014, zaplatil za převzetí Manchesteru United v roce 2005 celkem 790 milionů liber. Podle zprávy Forbesu z loňského listopadu vlastní Glazerovi zhruba 97 % hlasovacích práv a jen zbylá malá část vlastnických práv je veřejně obchodovaná na burze v New Yorku.

Časopis Forbes odhaduje Ratcliffův majetek na 15,5 miliardy dolarů, což z něj dělá 111. nejbohatšího člověka na světě. Ratcliffe zkoušel na jaře roku 2022 získat Chelsea, tehdy ale s nabídkou neuspěl a londýnský klub si za zhruba 2,5 miliardy liber pořídilo konsorcium zastupované americkým miliardářem Toddem Boehlym.


Související články

Jak tohle může být penalta? Sporná situace z Paříže pod lupou

Hráči Newcastlu, který trápí velká marodka, ze všech zbytků sil bránili jednobrankové vedení na půdě PSG. V úplném závěru ale dostali gól z penalty za ruku, která by se v české lize nebo v Premier League velmi pravděpodobně nepískala. Proč ji nařídil jeden z nejlepších sudích na světě v Lize mistrů?

Pravidla

Proč bude stát Durosinmi balík? Střed(a) Zdeňka Folprechta

Slavia ho měla na dosah za z dnešního pohledu směšnou částku. Proč plzeňského střelce nakonec nepřivedla? A proč ho chtějí dobré zahraniční kluby i přes aktuální zranění? Odpovídá Zdeněk Folprecht ve svém pravidelném sloupku.

Střed(a)

TV práva na ligu chtěly tři firmy. Nadstavba bude i v dalších letech

Zástupci ligových klubů dnes na Ligovém gremiu LFA schválili výsledky tendru na nejdůležitější audiovizuální práva.

Zprávy
Popup se zavře za 8s