Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

United v anglických rukách? Zájem má 111. nejbohatší člověk světa

18. leden 2023
Sdílejte:
Majitel chemického koncernu Ineos je první, kdo se veřejně přihlásil se zájmem o Manchester United. Sir Jim Ratcliffe je bohatý a navíc rudým ďáblům celý život fandí.
Sir Jim RatcliffeFoto: Profimedia

Společnost Ineos anglického miliardáře Sira Jima Ratcliffa potvrdila, že má zájem o koupi Manchesteru United. Jde o prvního zájemce, který se veřejně přihlásil.

„Formálně jsme se do procesu zapojili,“ řekl listu The Times mluvčí společnosti Ineos, jedné z největších chemických společností na světě.

Očekává se, že současní majitelé dostanou nabídky také ze Spojených států, Blízkého východu a Asie.

Ratcliffe, do jehož sportovního portfolia patří cyklistický tým Ineos Grenadiers, třetina týmu Mercedes F1 a fotbalový klub Nice, loni v říjnu uvedl, že usiluje o významnou investici do fotbalového byznysu. V té době však neočekával, že by současní majitelé United, americká rodina Glazerových, klub prodala.

„Celý život jsem fandil Manchesteru United. V roce 1999 jsem byl v Barceloně u toho pozoruhodného zápasu, který se mi vryl hluboko do paměti. Nemůžeme však jen sedět a doufat, že klub bude jednoho dne k dispozici,“ vzpomínal tehdy sedmdesátiletý miliardář na památný obrat United ve finále Ligy mistrů proti Bayernu.

Glazerovi údajně chtějí za dvacetinásobného anglického mistra kolem pěti miliard liber (135 miliard korun). Malcolm Glazer, který zemřel v roce 2014, zaplatil za převzetí Manchesteru United v roce 2005 celkem 790 milionů liber. Podle zprávy Forbesu z loňského listopadu vlastní Glazerovi zhruba 97 % hlasovacích práv a jen zbylá malá část vlastnických práv je veřejně obchodovaná na burze v New Yorku.

Časopis Forbes odhaduje Ratcliffův majetek na 15,5 miliardy dolarů, což z něj dělá 111. nejbohatšího člověka na světě. Ratcliffe zkoušel na jaře roku 2022 získat Chelsea, tehdy ale s nabídkou neuspěl a londýnský klub si za zhruba 2,5 miliardy liber pořídilo konsorcium zastupované americkým miliardářem Toddem Boehlym.


Související články

Video: Blesková otočka. Dva góly za tři minuty a Dortmund je v semifinále

Tenhle dvojitý úder Niclase Füllkruga a Marcela Sabitzera posunul Borussii poprvé od roku 2013 do semifinále Ligy mistrů.

Zábava

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava
Popup se zavře za 8s