United v anglických rukách? Zájem má 111. nejbohatší člověk světa

18. leden 2023
Sdílejte:
Majitel chemického koncernu Ineos je první, kdo se veřejně přihlásil se zájmem o Manchester United. Sir Jim Ratcliffe je bohatý a navíc rudým ďáblům celý život fandí.
Sir Jim RatcliffeFoto: Profimedia

Společnost Ineos anglického miliardáře Sira Jima Ratcliffa potvrdila, že má zájem o koupi Manchesteru United. Jde o prvního zájemce, který se veřejně přihlásil.

„Formálně jsme se do procesu zapojili,“ řekl listu The Times mluvčí společnosti Ineos, jedné z největších chemických společností na světě.

Očekává se, že současní majitelé dostanou nabídky také ze Spojených států, Blízkého východu a Asie.

Ratcliffe, do jehož sportovního portfolia patří cyklistický tým Ineos Grenadiers, třetina týmu Mercedes F1 a fotbalový klub Nice, loni v říjnu uvedl, že usiluje o významnou investici do fotbalového byznysu. V té době však neočekával, že by současní majitelé United, americká rodina Glazerových, klub prodala.

„Celý život jsem fandil Manchesteru United. V roce 1999 jsem byl v Barceloně u toho pozoruhodného zápasu, který se mi vryl hluboko do paměti. Nemůžeme však jen sedět a doufat, že klub bude jednoho dne k dispozici,“ vzpomínal tehdy sedmdesátiletý miliardář na památný obrat United ve finále Ligy mistrů proti Bayernu.

Glazerovi údajně chtějí za dvacetinásobného anglického mistra kolem pěti miliard liber (135 miliard korun). Malcolm Glazer, který zemřel v roce 2014, zaplatil za převzetí Manchesteru United v roce 2005 celkem 790 milionů liber. Podle zprávy Forbesu z loňského listopadu vlastní Glazerovi zhruba 97 % hlasovacích práv a jen zbylá malá část vlastnických práv je veřejně obchodovaná na burze v New Yorku.

Časopis Forbes odhaduje Ratcliffův majetek na 15,5 miliardy dolarů, což z něj dělá 111. nejbohatšího člověka na světě. Ratcliffe zkoušel na jaře roku 2022 získat Chelsea, tehdy ale s nabídkou neuspěl a londýnský klub si za zhruba 2,5 miliardy liber pořídilo konsorcium zastupované americkým miliardářem Toddem Boehlym.


Související články

Video: Dal gól z půlky a nevěděl kde slavit. Ve Skotsku si vzpomněli na Schicka

Jak završit domácí vítězství? V 98. minutě. Od půlící čáry. Slabší nohou. Anglický útočník Hearts Stephen Humphrys si řekl o potlesk.

Zábava

Zemřel František Cipro. Muž, který Slavii vrátil titul

Ve věku 75 let zemřel František Cipro.

Slavia

Kdo vyhraje Ligu mistrů? A odejde Guardiola ze City bez ní?

Už příští týden se opět rozjedou evropské poháry. Liga mistrů jde rovnou na osmifinále, které nabízí i přímé střety gigantů. Ve speciální situaci je Manchester City, který touží královskou soutěž konečně vyhrát, ale má plnou hlavu jiných starostí. Kdo podle vás Ligu mistrů letos vyhraje?

Otázka týdne
Popup se zavře za 8s