Southgate už není chráněný. Anglii znovu hrozí destruktivní hysterie

21. listopad 2022
Sdílejte:
Vrátí se Anglie po dvou úspěšných turnajích k minulé praxi a střelí se v Kataru sama do nohy? Kouzlo Garetha Southgata je pryč, při prvních komplikacích lze očekávat drtivou kritiku.
Gareth Southgate, trenér AnglieFoto: sbonsi / Shutterstock

O čtyři roky starší a zkušenější. Na semifinále ze světového šampionátu v Rusku navázala Anglie postupem do finále na mistrovství Evropy 2020, ve kterém prohrála až ve střelbě z bílého penaltového bodu. Takže teď by mělo vše spět k… STOP!

Romantické období, kdy měl tým, a především trenér Gareth Southgate, obrovskou podporu ze strany fanoušků i médií, jsou pryč. A to je pro ambice Albionu větší hrozba než velmi nízká herní vytíženost obránce Harryho Maguira.

Největším soupeřem na velkých turnaj totiž bývá Anglie sama sobě. A to právě extrémním tlakem, přehnaným očekáváním a hlavně absencí trpělivosti, pokud něco nejde od začátku podle plánů.

Velmi trefně to v minulosti popsal v jednom ze svých komentářů Steven Gerrard, jenž má na kontě 114 startů za reprezentaci, takže víc než jen tuší, o čem mluví. „Nejsme země s tradicí triumfů na evropských nebo světových šampionátech a důsledky toho jsou vidět při prvních problémech. Okolo národního týmu neexistuje prostředí nějakého klidu, je to vždy hysterie a atmosféra strachu, což se nedaří změnit.“

Jednou se to Anglii změnit povedlo. Konkrétně před čtyřmi lety. Národní tým se vzpamatovával z blamáže, kterou zažil na euru 2016, kdy jej v osmifinále vyřadil Island. Gareth Southgate mužstvo převzal na podzim roku 2016.

Přišel s pozitivní reputací, předtím působil u reprezentace do 21 let a pomáhal s nastavením a uvedením nové filozofie ve výchově mladých fotbalistů. Výsledky „mladých lvů“ na mezinárodní úrovni se zlepšily, dostavily se úspěchy na turnajích. Southgate následně dokázal vytvořit pozitivní atmosféru i okolo obměněného a omlazeného A týmu.

Největší rozdíl byl vidět na vztahu mezi reprezentací a médii, což jsem měl možnost zažít v roce 2018 přímo v Rusku, když jsem se vydal na jeden den do tréninkového centra nedaleko Petrohradu.

Vyhraje Anglie MS v Kataru?

Shodou okolností se tehdy stala jedna příhoda. Southgatův asistent si neuvědomil, že papírek se základní sestavou pro následující zápas, který držel za zády ve své ruce, mohou fotoreportéři zvěčnit a odhalit. Vyvolalo to krátké napětí, jež na další tiskové konferenci trenér zklidnil tím, že šlo o jejich neopatrnost.

Média mu jeho chování v dobrém vrátila. Když se Anglie chystala na osmifinále s Kolumbií, přední deníky psaly, že i kdyby to nevyšlo, nesmí se Southgate a jeho tým zatratit, protože je perspektivní a na dobré cestě. To byla do té doby nevídaná podpora.

Jak už bylo uvedeno Anglie nakonec dokráčela do semifinále, o tři roky později využila nabrané zkušenosti a pozitivní atmosféru i na cestě do finále evropského šampionátu. Jenže už tam se začala ozývat kritika na příliš opatrný styl týmu pod vedením současného kouče. Především v porovnání s tím, jakou kvalitou tým disponoval v ofenzivní fázi.

Kritika se výrazně zintenzivnila letos na jaře. V březnu sice Harry Kane a spol. vyhráli dva přípravné zápasy, ovšem v červnové Lize národů propadli. Především v soubojích s Maďarskem. Po těsné prohře v Budapešti (0:1) utrpěla Anglie debakl na stadionu Wolves 0:4 a Southgata provázelo ze hřiště bučení naštvaných fanoušků.

„Skandál“ po třech minutách. Vysvětlíme vám, proč první gól v Kataru neplatil

V zahajovacím zápase mistrovství světa nebyl Ekvádorcům proti domácímu Kataru uznán hned na začátku zápasu gól. Z prvních záběrů nešlo poznat proč, na důkaz se čekalo a nedůvěra rostla. Ofsajd to byl těsný a okem prakticky nerozpoznatelný. Podle pravidel ale byl.

Přečíst

Mírné vylepšení nálady přinesla zářijová remíza 3:3 s Německem, ovšem nic nezměnila na tom, že finalista posledního evropského šampionátu zakončil skupinu bez jediné výhry. A podle anglických médií se trenéra kritika zpochybňující jeho práci při zápasech dotkla.

Jisté je, že Southgatovi pomáhá jeho otevřené a upřímné chování v jiných oblastech. Nevyhýbá se ožehavým celospolečenským tématům, intenzivně podporuje boj s rasismem. V uplynulých dnech souhlasil s tím, že se hráči setkají s některými z dělníků, kteří se podíleli na výstavbách stadionů pro MS v Kataru. Ocenil jejich práci a předal jim volné vstupenky.

Sympatické gesto pochopitelně nesníží rozsah komplikací, se kterými se musí vypořádat. Ať už je to zmíněný nedostatek herního vytížení Harryho Maguira nebo nečekané problémy na místech krajních obránců. Tedy pozic, které ještě před pár týdny patřily k trumfům Albionu.

Navzdory starostem a narůstajícímu tlaku prý na nominační tiskové konferenci působil uvolněně. Jako by si přestal dělat přehnané obavy z budoucnosti, přestože tuší, že když turnaj nevyjde, může to být i jeho konec navzdory platné smlouvě. Prostě do toho jde. Buď, anebo.

Role trenéra anglické reprezentace patří k nejtěžším „džobům“ na světě. Jak kdysi uvedl Ron Greenwood, jenž vedl Albion v rozmezí let 1977 až 1982, na otázku, komu se vlastně zodpovídá za výsledky. „Žádné konkrétní osobě. Jen celému národu. Je to jeden proti padesáti milionům.“

Southgate o téhle trenérské zodpovědnosti i osamělosti ví. Romantické časy z předchozího šampionátu jsou pryč. Stačí jedno zaváhání a v Anglii vypukne jako (téměř) vždy zničující hysterie.


Související články

Hašek prohrál spor se Spartou. Musí jí zaplatit téměř 2,5 milionu

Mezinárodní arbitráž definitivně vyřešila téměř tři roky trvající spor mezi Spartou a Martinem Haškem mladším. Ten dal výpověď neoprávněně.

Zprávy

Messi proti Maradonovi. Radost proti Mexiku ukazuje, že hraje o všechno

Argentinský kapitán Lionel Messi sice o víkendu svému týmu vystřelil šanci na přežití v turnaji, pokud se ale chce vyrovnat Maradonovi, musí v Kataru dovést Argentinu až na samotný vrchol.

MS Katar

Proč chybí Češi v Kataru? Šilhavého tým nemá jasný plán jako Dánsko nebo Wales

Češi se nedostali do Kataru i proto, že nemají pevné herní základy. Jaké jsou možnosti, když hrajete s jasně daným stylem, ukazují Dánsko a Wales. Tedy země s podobným potenciálem jako Česko, se kterými by se reprezentace měla porovnávat.

Taktika
Popup se zavře za 8s