Před SSC Neapol a trenérem Lucianem Spallettim se v posledních letech velmi často vytasila stopka s názvem Juventus. Nyní se však jihoitalský expres prohnal kolem konkurence a zcela zaslouženě stojí tam, kde tradiční klub od Vesuvu tak dlouho nebyl.
Čtyři tituly vicemistra a tři třetí místa v posledních deseti ročnících Serie A ilustrují, jak blízko byl hrdý klub v posledních letech k vytouženému scudettu. A právě v tomto období nejčastěji triumfoval rekordní mistr Juventus, rival z dalekého severu.
Zejména prezident klubu a majitel SSC Aurelio De Laurentiis (73) v této době opakovaně dráždil turínský tým, vydával bojovná prohlášení, která ale dlouho zůstávala bez mistrovské odezvy. Obrat započal v roce 2021, kdy přivedl trenéra Luciana Spallettiho. Pro De Laurentiise i celou Neapol šlo o šťastnou trefu.
Od samého začátku SSC sedla představa útočného fotbalu, kterou dnes 64letý kouč razí a v první sezoně z toho ještě bylo „jen“ třetí místo. Spalletti tak navázal kromě jiného na práci Maurizia Sarriho, který je teď v Serii A s Laziem druhý za Neapolí. Navíc Spalletiho s Neapolí pojily podobné nepříjemné zkušenosti. V Itálii totiž působil už třeba v AS Řím nebo Interu Milán, nikdy ale nezískal mistrovský titul.
Nejblíž scudettu byl v Římě, s AS byl čtyřikrát vicemistrem a jednou třetí, dvakrát z toho sledoval mistrovské oslavy Juventusu, kterých si rovněž „užil“, když trénoval Inter. S ním byl dvakrát čtvrtý. Trenérova touha po titulu musela být stejně velká jako touha celé Neapole, která zažila své poslední velké dny v sezonách 1986/87 a 1989/90 s věčnou klubovou legendou Diegem Maradonou.
A teď Neapol vystoupala zpět na vrchol v sezoně, před kterou se to od ní nečekalo. Neapol loni v létě opustily dlouholeté opory Kalidou Koulibaly, Lorenzo Insigne a Dries Mertens. Místo nich přišli neznámý korejský stoper Kim Min-če z Fenerbahce za 18 milionů eur nebo křídelník Chviča Kvaracchelija z Dinama Batumi za 11,5 milionu eur (částky jsou z Transfermarktu).
„Nikdo nečekal, že se přestavba týmu povede tak rychle. Pro staré páky Insigneho, Mertense a Coulibalyho to může vypadat až tragikomicky. Roky se snažili o titul a když odejdou, tak se to podaří,“ říká v FC podcastu, který je celý věnovaný současnému italskému fotbalu, novinář Jan Pikous.
Spanilá jízda Neapole za titulem. Trable Juventusu a Pavla Nedvěda. Nostalgické vzpomínky na zlaté časy italského fotbalu. A výkony českých fotbalistů v Serii A. Experti na italský fotbal Jan Pikous a Bart Černík vyprávějí o aktuálních tématech z Apeninského poloostrova.
Chválí práci sportovního ředitele Cristiana Giuntoliho, který je v Neapoli od roku 2015, za skvěle vytipované posily. „Nový stoper Kim je vynikající a dvaadvacetiletého Kvaraccheliju neznali ani fotbaloví experti a hned z něj má Neapol jednoho ze třech nejlepších křídelníků ligy. To je neskutečné,“ říká Pikous, který italskou ligu dlouhodobě sleduje.
Mladý Gruzínec má zatím ve 29 zápasech v Serii A 12 gólů a stejný počet asistencí. „Navíc si skvěle rozumí s Victorem Osimhenem, který je nejlepším střelcem italské ligy,“ dodává Pikous.
A v čem je tenhle tým jiný než ten s Markem Hamšíkem, který v Neapoli působil v letech 2007 až 2019 a vyhrál „jen“ dvakrát italský pohár, jednou superpohár a k tomu má čtyři druhá místa v Serii A? „Může to být trochu věc psychiky, že ta „stará“ Neapol si sebou nesla nálepku věčně druhých. A pojďme si to říct na rovinu, v Serii A je teď slabší konkurence. Juventus byl v předchozím desetiletí stroj na vítězství, teď má problémy. Když Neapol vypadala, že by tehdejší Juventus mohla předstihnout, tak jim z Turína vykoupili Gonzala Higuaína. Aktuálně jsou slabší i milánské týmy,“ odpovídá Pikous.
„Na špici je italská liga nejslabší za zhruba deset let, ale zároveň Neapoli před sezonou nikdo nevěřil. Když jsem psal preview před startem aktuálního ročníku, tak jsem Neapol nezmínil ani do vyzyvatelů v boji o titul. Odešlo jim hrozně moc opor a nedokázal jsem si představit, že budou mít tak skvělé přestupové období a trefí každého hráče. Měli podle mě nejlepší přestupové okno v celé Evropě a je neskutečné, jak rychle si ten tým sedl,“ říká druhý z hostů FC podcastu Bartoloměj Černík z webu iRozhlas.cz, který rovněž italský fotbal dlouhodobě sleduje.
Neapol v poslední době ubrala ze své dominance, kterou se po většinu sezony pyšnila. Mrzí ji především prohra s AC Milán doma 0:4 v lize a následné vypadnutí se stejným soupeřem ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Titul měla prakticky jistý už poslední třeba měsíc, ale matematicky ho potvrdila stylově až ve včerejším 33. kole remízou 1:1 v Udine. Titul po 33 letech tak slaví po 33 kolech aktuální sezony. Je to detail, náhoda, ale zároveň hezká symbolika.
Podobně sladký moment jako včera Neapol zažila už v 31. kole, když vyhrála 1:0 v Turíně na hřišti Juventusu. Není divu, že už po tomto 25. vítězství v sezoně se scudetto předčasně slavilo s mimořádnými emocemi. Pro fanoušky i klub samotný to bylo definitivní potvrzení, že Itálii teď fotbalově zase vládne SSC.
Spalleti tehdy ještě nadšení mírnil, ale nakonec i on už začal bilancovat. „Čas od času se ohlédnete. Nejezdil jsem první třídou a nekoukal z okna, v kariéře jsem stopoval. Takže když se vám na konci té cesty podaří vyhrát scudetto, je to odměna za všechny oběti, které jste za ta léta přinesli,“ říkal trenér, který to jako hráč dotáhl nejvýš do třetí italské ligy a i proto měl těžší start do trenérské kariéry než někteří jeho slavnější kolegové. Teď je ale na vrcholu a ve městě, které na něj už nikdy nezapomene.
Projděte si s námi ve videích neapolské oslavy: Konečný hvizd a výbuch euforie. Fanoušci zaplavují trávník Stadio Friuli v Udine.
V Neapoli mezitím noční nebe projasňují první ohňostroje. Během chvíle nad městem propuká naprosto jedinečná show.
Plné bylo i Stadio Diego Armando Maradona, kde fanoušci sledovali průběh zápasu v Udine. Diego by měl radost!
Zvuk neapolských ulic.
A ještě pohled do kabiny.
Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.
Česká reprezentace hraje svůj čtvrtý zápas v aktuální sezoně Lize národů v pondělí od 20:45 hodin v polské Vratislavi proti Ukrajině. Střetnutí vysílá stanice ČT Sport.
Liga národů nejsou jen nablýskanější přáteláky. Když se povede, může sloužit jako pojistka baráže na MS 2026.
Program Ligy národů přináší spoustu atraktivních zápasů. Z nich jsme si pro naši analýzu vybrali čtyři. V hlavní roli bude český nároďák.