Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Brankář do útoku! V City experimentovali už před Guardiolou

11. srpen 2023
Sdílejte:
Kdyby se sestavoval žebříček nejkurióznějších situací v historii fotbalu, tenhle příběh by v něm nejspíš nechyběl…
David James si to v ostrém zápase zkusil i na hrotu.Foto: Profimedia

Psal se 15. květen 2005, v rádiích hrály hity od Mariah Carey nebo 50 Centa, britským premiérem byl Tony Blair a veleúspěšná éra Manchesteru City byla stále v nedohlednu.

Po několika sestupech z Premier League a umístěních v dolní polovině tabulky měli svěřenci Stuarta Pearce konečně na dosah pohárové příčky. Pokud by se City podařilo v posledním kole porazit Middlesbrough, zajistilo by si účast v Poháru UEFA. Zápas se nevyvíjel dobře, když skóre otevřel Jimmy Floyd Hasselbaink. Za City ale srovnal Kiki Musampa a bylo zaděláno na drama.

Pearce poslal rozcvičovat náhradního gólmana Nickyho Weavera a ten dvě minuty před koncem zamířil na hrací plochu, aby v bráně nahradil Davida Jamese, pro kterého ale zápas ještě zdaleka neskončil. Místo, aby se přesunul na lavičku, si u postranní čáry navlékl hráčský dres se svým jménem a velkou jedničkou a postavil se na hrot útoku.

Krok, který nechápali fanoušci ani komentátoři, a především Jamesův spoluhráč Jon Macken. Byl to útočník, který do City přišel v roce 2002 jako rekordní posila za pět milionů liber. Když šlo ale do tuhého a jeho tým zoufale potřeboval skórovat, přednost před ním dostal k údivu všech brankář.

„Den před zápasem jsem seděl doma a říkal jsem si, že zápas musíme za každou cenu vyhrát. Přemýšlel jsem, jak se zachovat v situaci, která pro nás nebude úplně příznivá a napadlo mě, že bych mohl Jamese nasadit na hrot. Macken byl tou dobou z formy a vůbec nehrál dobře. Tak jsem řekl kustodovi, ať mi připraví hráčský dres s Jamesovým jménem a číslem 1, a ať mu nic neříká,“ vysvětloval svůj tah Pearce v roce 2019 pro britský talkSPORT.

Po střídání následovalo divokých deset minut, které by se klidně daly označit jediným slovem - kalamita. Zmateně pobíhající James, který se ze všech sil a za všech okolností snaží trefit míč, by se dal připodobnit ke slonovi v porcelánu. Až na pár světlých momentů se experiment vůbec nepovedl, James si na konto připsal i několik faulů a svému týmu k výhře nepomohl.

Tečku za neúspěšným bojem o pohárovou Evropu pak udělala neproměněná penalta Robbieho Fowlera v 93. minutě.


Tento text mohli jako první číst odběratelé našeho nového newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnovat se budeme nejrůznějším zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Piquého tah králem. Španělský mistr světa vymýšlí fotbal pro mladé

Zájem o fotbal u mladých výrazně upadá. O pozornost se dnes uchází mnohonásobně víc aktivit, než tomu bylo kdy dřív. Jak jich tedy k fotbalu přivést víc, aby se u něj nenudili a dostali, na co jsou zvyklí ve zrychlené době? Podobnou otázku si nejspíš položil i Gerard Piqué. A vypadá to, že na ni alespoň částečně našel odpověď.

Přímák

Zeď jsem si v tréninku dával na sedm metrů. Fotbalový génius Panenka odkryl trumfy

Legenda s knírkem slaví v sobotu 2. prosince 75 let. Dopředu gratulujeme a při té příležitosti znovu zveřejňujeme velký bilanční rozhovor, který vyšel na začátku roku 2018 v tištěném Football Clubu. Je třeba i o tom, jak chtěl mladý Antonín Panenka do Sparty a klub ho nepustil nebo jak mistrovský trenér Tomáš Pospíchal v kabině ukazoval, že je šéf.

Legendy

Vysoké pokuty pro Spartu i Baník. Za zpoždění zápasu i zraněného hasiče

Duel Baníku se Spartou (0:1) z půlky dohru má teď dohru v podobě vysokých pokut pro oba kluby za chování některých fanoušků. Letenští vyfasovali od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 300 tisíc korun, Baník zaplatí za porušení povinnosti pořadatele 150 tisíc korun, navíc má na jeden zápas podmínečně uzavřenou část stadionu.

Zprávy
Popup se zavře za 8s