Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Od Hitlera k fanouškovské chloubě Bundesligy. Přehled berlínských fotbalových chrámů

07. červenec 2023
Sdílejte:
Berlínu zbyl v Bundeslize po sestupu Herthy už jen jeden klub – Union. Ten si paradoxně v příští sezoně zahraje Ligu mistrů na stadionu svého městského rivala. Když se ale mluví o berlínských fotbalových chrámech, neměl by se vám vybavit pouze Olympijský stadion. Vydejte se s námi na průzkum.
Na Olympijském stadionu v Berlíně se bude hrát příští rok druhá Bundesliga i Liga mistrů.Foto: Shutterstock

Fotbal v Berlíně neodmyslitelně patří k tamním dějinným zvratům. Hrál se za válek, revolucí, na troskách, se soudružským požehnáním i bez něj. Jedinečná je historie nejen berlínských fotbalových klubů, ale také jejich stadionů, které už zažily mnohé. Od návštěvy Adolfa Hitlera až po rekonstrukce rukama vlastních fanoušků. Projděte si s námi šest berlínských stadionů, kde se hraje první liga i regionální soutěže.

Olympiastadion

Otevřen: 1936

Kapacita: 74 475 diváků

Domácí tým: Hertha

Foto: Shutterstock

Dějiště olympijských her, mistrovství světa i finále Ligy mistrů. Od roku 1985 tady každou sezonu vrcholí DFB-Pokal. Příští rok tu bude hrát domácí Hertha jen druhou Bundesligu. Naopak "na hostovačku" v Lize mistrů tu odehraje své zápasy konkurenční Union. Pokud všechno klapne, Hertha nedaleko postaví nový stadion, bez atletické dráhy a pro cca 60 tisíc diváků.

Stadion an der Alten Försterei

Otevřen: 1920

Kapacita: 22 012 diváků

Domácí tým: Union

Foto: Shutterstock

Největší čistě fotbalový stadion ve městě. Bez atletické dráhy a s většinou míst k stání. V příštím roce by měla začít rozsáhlá rekonstrukce, jejímž výsledkem má být zvýšení kapacity na 37 700 diváků. Příběh Alte Försterei si můžete přečíst v aktuálním vydání tištěného Football Clubu.

Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark

Otevřen: 1952

Kapacita: 19 708 diváků

Domácí tým: VSG Altglienicke

Foto: Wikimedia Commons

Reprezentace NDR tady hrávala mezistátní zápasy. Hned za tribunami stála Berlínská zeď s ostnatými dráty a hlídkovými věžemi. Příští rok se má rekonstruovat, stejně jako celý areál. Sloužit má hlavně parasportovcům.

Stadion im Sportforum

Otevřen: 1959

Kapacita: 12 400 diváků

Domácí tým: BFC Dynamo

Foto: Wikimedia Commons

Součást velkého sportovního komplexu, kde se vyráběly rekordy a medaile NDR. V 70. letech se tady v Poháru UEFA předvedl i Liverpool. Dynamo má příslib od radnice, že stadion bude renovován pro potřeby třetí ligy.

Mommsenstadion

Otevřen: 1930

Kapacita: 11 500 diváků

Domácí tým: Tennis Borussia

Foto: Wikimedia Commons

Hrála se tu čtyři utkání olympijského turnaje v roce 1936, při mistrovství světa 2006 sloužil jako tréninková plocha. Tribuna postavená v architektonickém stylu bauhas je památkově chráněná. Kdysi měl trojnásobnou kapacitu.

Poststadion

Otevřen: 1929

Kapacita: 10 000 diváků

Domácí tým: Berliner AK

Foto: Wikimedia Commons

Před postavením Olympiastadionu hlavní berlínský fotbalový stánek. V dobách největší slávy pojal 50 tisíc diváků. Jediný stadion, kam kdy na fotbal zavítal Adolf Hitler. Má rovněž památkově chráněnou tribunu (art deco).

Související články

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty

Nezmarův dluh. Kania sní o tom, že ho v Liberci splatí

V roce 2002 nebyl Jan Nezmar daleko od toho, aby dostal liberecký Slovan do Ligy mistrů ještě jako hráč. Sám si to i později vyčítal. Ondřej Kania teď doufá, že i tohle požene nového generálního ředitele klubu k úspěchům.

Přímák

Případ Brno. Zpožděná změna majitele v otázkách a odpovědích

Zbrojovka chtěla letos zpátky do první ligy, místo toho má z průběžného 10. místa blíž k sestupu do třetí. Fanoušci klubu propadají skepsi a někteří z nich se upínají k výměně majitele, která měla být už hotová, ale není. V jakém je teď transakce mezi Václavem Bartoňkem a Pavlem Svoreněm stavu? Odpovídá náš průvodce.

Druhá liga
Popup se zavře za 8s