Koupit předplatné webu

Od Hitlera k fanouškovské chloubě Bundesligy. Přehled berlínských fotbalových chrámů

07. červenec 2023
Sdílejte:
Berlínu zbyl v Bundeslize po sestupu Herthy už jen jeden klub – Union. Ten si paradoxně v příští sezoně zahraje Ligu mistrů na stadionu svého městského rivala. Když se ale mluví o berlínských fotbalových chrámech, neměl by se vám vybavit pouze Olympijský stadion. Vydejte se s námi na průzkum.
Na Olympijském stadionu v Berlíně se bude hrát příští rok druhá Bundesliga i Liga mistrů.Foto: Shutterstock

Fotbal v Berlíně neodmyslitelně patří k tamním dějinným zvratům. Hrál se za válek, revolucí, na troskách, se soudružským požehnáním i bez něj. Jedinečná je historie nejen berlínských fotbalových klubů, ale také jejich stadionů, které už zažily mnohé. Od návštěvy Adolfa Hitlera až po rekonstrukce rukama vlastních fanoušků. Projděte si s námi šest berlínských stadionů, kde se hraje první liga i regionální soutěže.

Olympiastadion

Otevřen: 1936

Kapacita: 74 475 diváků

Domácí tým: Hertha

Foto: Shutterstock

Dějiště olympijských her, mistrovství světa i finále Ligy mistrů. Od roku 1985 tady každou sezonu vrcholí DFB-Pokal. Příští rok tu bude hrát domácí Hertha jen druhou Bundesligu. Naopak "na hostovačku" v Lize mistrů tu odehraje své zápasy konkurenční Union. Pokud všechno klapne, Hertha nedaleko postaví nový stadion, bez atletické dráhy a pro cca 60 tisíc diváků.

Stadion an der Alten Försterei

Otevřen: 1920

Kapacita: 22 012 diváků

Domácí tým: Union

Foto: Shutterstock

Největší čistě fotbalový stadion ve městě. Bez atletické dráhy a s většinou míst k stání. V příštím roce by měla začít rozsáhlá rekonstrukce, jejímž výsledkem má být zvýšení kapacity na 37 700 diváků. Příběh Alte Försterei si můžete přečíst v aktuálním vydání tištěného Football Clubu.

Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark

Otevřen: 1952

Kapacita: 19 708 diváků

Domácí tým: VSG Altglienicke

Foto: Wikimedia Commons

Reprezentace NDR tady hrávala mezistátní zápasy. Hned za tribunami stála Berlínská zeď s ostnatými dráty a hlídkovými věžemi. Příští rok se má rekonstruovat, stejně jako celý areál. Sloužit má hlavně parasportovcům.

Stadion im Sportforum

Otevřen: 1959

Kapacita: 12 400 diváků

Domácí tým: BFC Dynamo

Foto: Wikimedia Commons

Součást velkého sportovního komplexu, kde se vyráběly rekordy a medaile NDR. V 70. letech se tady v Poháru UEFA předvedl i Liverpool. Dynamo má příslib od radnice, že stadion bude renovován pro potřeby třetí ligy.

Mommsenstadion

Otevřen: 1930

Kapacita: 11 500 diváků

Domácí tým: Tennis Borussia

Foto: Wikimedia Commons

Hrála se tu čtyři utkání olympijského turnaje v roce 1936, při mistrovství světa 2006 sloužil jako tréninková plocha. Tribuna postavená v architektonickém stylu bauhas je památkově chráněná. Kdysi měl trojnásobnou kapacitu.

Poststadion

Otevřen: 1929

Kapacita: 10 000 diváků

Domácí tým: Berliner AK

Foto: Wikimedia Commons

Před postavením Olympiastadionu hlavní berlínský fotbalový stánek. V dobách největší slávy pojal 50 tisíc diváků. Jediný stadion, kam kdy na fotbal zavítal Adolf Hitler. Má rovněž památkově chráněnou tribunu (art deco).

Související články

Jednu Spartu, prosím. Proč fotbal láká miliardáře, i když prodělají

Pro bohaté Čechy nikdy fotbal nebyl příležitost k byznysu. Že by na něm vydělávali. Sloužil jim ale jako vstupenka: díky němu získávali kontakty, vazby a taky společenské uznání.

Peníze

Fotbaloví důchodci. Pět hvězd, které zastavily čas

Kdo by chtěl do penze? Ten, kdo se na ní dobře připraví a dá tomu čas. Jako tihle borci. A pokud nejste fotbalová hvězda, máme pro vás pár rad, jak si pohlídat klidný důchod.

Spolupráce

Haló, co se děje? Zdeněk Folprecht radí, jak zlepšit VAR

Povedená fanzóna i dlouhé čekání na VAR. Zdeněk Folprecht vyrazil na fotbal do Teplic a radí českému fotbalu, co opsat z Anglie, aby byl o další krůček dál.

Střed(a)
Popup se zavře za 8s