Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

Jak se zrodila Bundesliga a proč v ní chyběl Bayern

26. červen 2023
Sdílejte:
Před šedesáti roky, v létě 1963, se začala hrát Bundesliga, jeden ze symbolů evropského fotbalu. Proč až tak pozdě? I to se dozvíte v prvním díle našeho seriálu věnovaného nejvyšší německé soutěži.
Kapitán kolínského bílého baletu Hans Schäfer slaví první bundesligový titul.Foto: 1. FC Köln

Bundesliga patří k nejznámějším fotbalovým značkám, ve světě si ji lidé s Německem spojují stejně automaticky jako slavné automobilky nebo pšeničné pivo. I proto je trochu s podivem, že vznikla teprve v roce 1963. Dávno po tom, co celostátní fotbalovou soutěž měly všechny důležité země. Anglie už v roce 1888, ve dvacátých letech minulého století se přidaly Itálie, Španělsko, Maďarsko, Rakousko, u nás se liga hrála od jara 1925.

Německé váhání mělo spíš politicko-kulturní důvody než čistě sportovní.

Země bývala vždycky decentralizovaná, a bylo to znát i ve fotbale. Proto když v roce 1932 přišel fotbalový svaz s nápadem zřídit tzv. Reichsligu, zástupci regionů hlasovali proti. Další překážku přinesl následný nástup nacistů k moci. Byť ve fotbale časem rozpoznali značný propagandistický potenciál, celostátní profesionální liga do jejich vidění světa nepatřila.

Související články

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal

Harry průkopník. Bude jako Jordan?

Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen klub.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.