Šampioni v županech. Jak Magdeburk dobyl Evropu straně navzdory

11. září 2024
Sdílejte:
Před padesáti roky 1. FC Magdeburk ve finále PVP zdolal AC Milán a stal se jediným východoněmeckým klubem, jenž uspěl v pohárové Evropě. Za odměnu hráči nemuseli čekat deset let na žigulíka.
Největší okamžik klubového fotbalu NDR: finálové vítězství Magdeburku v PVP nad AC MilánFoto: 1. FC Magdeburk

De Kuip byl v roce 1974 jeden z největších stadionů v Evropě. Měl kapacitu 69 tisíc míst, ale když se tam 8. května hrálo finále Poháru vítězů pohárů mezi AC Milán a 1. FC Magdeburk, podařilo se ho zaplnit ani ne ze sedmi procent.

Oficiální údaj: 4641 diváků.

Nikdy se o evropské fotbalové trofeje nebojovalo před tak mizivou návštěvou. Kameramani v Rotterdamu měli co dělat, aby diváci u televizních obrazovek nezískali dojem, že se zápas hraje před prázdnými tribunami.

Tím méně podstatným důvodem byla skutečnost, že AC Milán prožíval jednu z horších sezon. V Serii A skončil až sedmý, proto italští fanoušci moc neměli náladu trmácet se na drahý výlet do Nizozemska.

Především a hlavně ale povolení vycestovat z NDR dostaly pouze tři stovky lidí. Ne fanoušků, spíš prověřených soudruhů. Někteří ani nevěděli, o jaký pohár se hraje, a sotva by dokázali jmenovat aspoň jednoho fotbalistu.

Dokonce i na zápas úvodního kola, kdy se na stejném stadionu utkala NAC Breda právě s Magdeburkem, se prodalo víc lístků.

Mimochodem, bylo to důležité utkání nejen kvůli výsledku, ale i náladě pro zbytek sezony. Když totiž východoněmečtí hráči v září 1973 poprvé vstoupili na De Kuip, trenér Heinz Krügel jim nakázal: „Dobře si všechno prohlédněte. Na finále se sem vrátíme.“

Někteří si možná stranou ťukali na čelo, ale koučova odvážná předpověď se naplnila. Magdeburk jako první klub z NDR postoupil do finále evropského poháru a po výhře 2:0 nad Milánem slavil titul.

V následujících patnácti letech, než padla Berlínská zeď, ho nikdo z komunistické části Německa nedokázal napodobit.

Svým způsobem byl jeho úspěch paradoxem.

Doma protežovaná armádní i policejní mužstva na mezinárodní scéně opakovaně selhávala, a jediný triumf pro NDR nakonec vybojoval regionální klub, za nějž nastupovali výhradně hráči z Magdeburku a blízkého okolí, formálně zaměstnaní v podniku s krkolomným názvem Schwermaschinenbau-Kombinat Ernst Thälmann.

Související články

Soupeře v Lize mistrů se Slavia dozví na konci srpna. Tady je její jízdní řád na léto

Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.

Dobýváme Evropu

Ligoví hráči na ženění aneb přestupové cíle pro Slavii, Spartu a Plzeň

Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?

Podcast

Kvíz: Fotbaloví mistři. Víte, kde už mají jasno a kde se ještě o korunu bojuje?

Vyznáte se v aktuálním fotbalovém dění? I to prověří tento kvíz. Projdeme si přední fotbalové ligy a vy nám řeknete, jestli už v nich znají svého mistra.

Kvíz
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.