Kodaň, 8. července 1989. Krátce před zápasem Intertoto Cupu mezi dánským Boldklubben 1903 a Hansou Rostock chvátají tři východoněmečtí fotbalisté do parku za hotelem na tradiční cigárko. Tajně, aby je trenéři neviděli.
„Počkejte, ještě si zaskočím do obchodu,“ řekne jeden z nich, útočník Axel Kruse. Místo toho však za rohem nasedne na taxík, který na něj podle domluvy čeká, a s kamarádovou pomocí ujíždí pryč. Na první benzínce hodí do odpadkového koše klíče od bytu i poslední východní marky. Ví, že je volný. S mužstvem se už domů nevrátí. Trajektem se dostane do Puttgardenu v severním Německu a odsud do Západního Berlína, kde se přihlásí do služeb druholigové Herthy.
Někdejší juniorský reprezentant se stal posledním fotbalistou komunistické NDR, který utekl na druhou stranu železné opony.
Netušil, že za dva měsíce bude mnoha jeho krajanům umožněno přes Maďarsko odcestovat na Západ a za další dva měsíce padne Berlínská zeď, hlavní symbol studené války.
A že on sám si za Herthu zahraje až pět týdnů po tom, co reprezentační útočník Andreas Thom z policejního klubu Dynamo Berlín legálně odejde do bundesligového Bayeru Leverkusen.
Česko má tři body, ale proti Faerským ostrovům (2:1) se na ně až překvapivě zapotilo. Podle taktického experta Football Clubu Vojtěcha Mrklase i proto, že na hrotu vedle sebe nastoupili dva útočníci, kteří se nedokáží vhodně doplnit. Tady je jeho komentář.
Druhým kolem pokračuje evropská část kvalifikace na MS 2026. Na stanicích Sport 1 a Sport 2 naladíte v pondělí tři zápasy.
Tak tenhle gól si italská obrana za rámeček nedá. Prohlédněte si, jak chytře vyzráli němečtí reprezentanti Kimmich a Musiala na brankáře Donnarummu a spol.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!