E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Od pádu zdi ke Kroosovi. Jak se sjednocoval německý fotbal

24. červenec 2023
Sdílejte:
Jednou z největších výzev pro Bundesligu se počátkem 90. let stalo zapojení klubů ze zanikající NDR. Nebyl to jednoduchý proces a hodně z nadějí té doby se nenaplnilo. Proč do něj zasahoval kancléř Kohl nebo jak giganty šokovala Hansa Rostock, se dočtete ve třetím díle seriálu věnovaného 60 letům nejvyšší německé soutěže.
Jupp Heynckes nevěří. Jeho Bayern právě na začátku sjednocené Bundesligy prohrál s podceňovaným Rostockem.Foto: Profimedia

Kodaň, 8. července 1989. Krátce před zápasem Intertoto Cupu mezi dánským Boldklubben 1903 a Hansou Rostock chvátají tři východoněmečtí fotbalisté do parku za hotelem na tradiční cigárko. Tajně, aby je trenéři neviděli.

„Počkejte, ještě si zaskočím do obchodu,“ řekne jeden z nich, útočník Axel Kruse. Místo toho však za rohem nasedne na taxík, který na něj podle domluvy čeká, a s kamarádovou pomocí ujíždí pryč. Na první benzínce hodí do odpadkového koše klíče od bytu i poslední východní marky. Ví, že je volný. S mužstvem se už domů nevrátí. Trajektem se dostane do Puttgardenu v severním Německu a odsud do Západního Berlína, kde se přihlásí do služeb druholigové Herthy.

Někdejší juniorský reprezentant se stal posledním fotbalistou komunistické NDR, který utekl na druhou stranu železné opony.

Netušil, že za dva měsíce bude mnoha jeho krajanům umožněno přes Maďarsko odcestovat na Západ a za další dva měsíce padne Berlínská zeď, hlavní symbol studené války.

A že on sám si za Herthu zahraje až pět týdnů po tom, co reprezentační útočník Andreas Thom z policejního klubu Dynamo Berlín legálně odejde do bundesligového Bayeru Leverkusen.

Související články

Chelsea pod drobnohledem. Abramovič byl nejlepší majitel, říkají Pikous a Minha

Proč to v Chelsea nefunguje? V čem se lišili poslední dva majitelé? A pod kterým trenérem hrála v tomto miléniu nejlepší fotbal? Sportovní novináři a experti na Premier League Jan Pikous a Martin Minha rozebírají minulost, současnost i budoucnost slavného londýnského klubu.

Podcast

Komentář: Český fotbal pro fanoušky aneb nejde jen o plot v Edenu

Zástupce Slavie pokračuje v debatě o plotech v sektorech hostů na fotbalových stadionech v Česku. Co klub požaduje a jak toho chce dosáhnout? Se zákonodárci a zástupci policie by se prý měla otevřít i diskuze o policejních opatřeních na fotbale a možnostech používání pyrotechniky.

Fanoušci

Video: Parádní oslava! Lingr a Hancko vystřelili Feyenoordu finále

Československé duo hájící barvy Feyenoordu Rotterdam mělo svůj den. V semifinále nizozemského poháru dali oba hráči, kteří se ještě nedávno proháněli po trávnících ve Fortuna lize, každý po gólu a otočili průběh zápasu s Groningenem.

Feyenoord
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.