Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Jak trénovat děti? Buďte jako Jirka, radí Zdeněk Folprecht

18. říjen 2023
Sdílejte:
Bývalý ligový hráč, televizní expert, ale taky neoficiální hlavní trenér přípravky v Tuchlovicích. A právě o tomhle svém angažmá vám Zdeněk Folprecht povypráví. Proč to ve svém volném čase dělá? A jak se může zapojit opravdu každý a pomoct tak fotbalu řešit jeden z jeho klíčových problémů s nedostatkem trenérů?
Hlavní trenér tuchlovické mini přípravky a jeho tým.Foto: Zdeněk Folprecht

„Heeej chlapi, pojďte všichni sem. Maty, sakra, zase pozdě - jako vždycky.“ Přibližně nějak takhle začíná každé pondělí a středu v 17:00 trénink mini přípravky na hřišti v Tuchlovicích.

Já jako neoficiální hlavní trenér. To slovo „neoficiální“ v tom hraje velkou roli. Chodím na tréninky totiž jenom ve chvíli, kdy jde můj syn. Což je ale v podstatě vždy, neboť zažívá období, kdy je do fotbalu absolutní blázen. Je mu pět a půl.

Přelom přišel během mistrovství světa v Kataru. Nakoupil jsem velké album k šampionátu a krabici fotbalových kartiček. Ty jsme Zdenymu dávali s manželkou postupně a on lepil a lepil. Sledoval zápasy, poznával hráče, ptal se na fotbalové věci a trénoval oslavy gólů. Od té doby to takhle jede pořád. Už skoro rok. Když ho vidí můj táta, říká, že jsem byl stejný. Jen s tím rozdílem, že u mě tenhle zlom způsobilo stříbrné Euro 96. Tehdy mi bylo pět a půl.

Možná si někdo může říct, že je ode mě snad trošku sobecké, že na tréninky chodím jenom, když jde můj Zdeny a kdo to jako trénuje, když je zrovna nemocný? Je to jednoduché. Náš ročník 2016 a mladší má totiž trenéry hned čtyři. Žádný není oficiálně hlavní a všichni jsme tátové hráčů. Řekli jsme si, že minimálně dva z nás by na tréninku měli být vždycky, ale většinou se tam stejně sejdeme všichni čtyři.

Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.