Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Jak trénovat děti? Buďte jako Jirka, radí Zdeněk Folprecht

18. říjen 2023
Sdílejte:
Bývalý ligový hráč, televizní expert, ale taky neoficiální hlavní trenér přípravky v Tuchlovicích. A právě o tomhle svém angažmá vám Zdeněk Folprecht povypráví. Proč to ve svém volném čase dělá? A jak se může zapojit opravdu každý a pomoct tak fotbalu řešit jeden z jeho klíčových problémů s nedostatkem trenérů?
Hlavní trenér tuchlovické mini přípravky a jeho tým.Foto: Zdeněk Folprecht

„Heeej chlapi, pojďte všichni sem. Maty, sakra, zase pozdě - jako vždycky.“ Přibližně nějak takhle začíná každé pondělí a středu v 17:00 trénink mini přípravky na hřišti v Tuchlovicích.

Já jako neoficiální hlavní trenér. To slovo „neoficiální“ v tom hraje velkou roli. Chodím na tréninky totiž jenom ve chvíli, kdy jde můj syn. Což je ale v podstatě vždy, neboť zažívá období, kdy je do fotbalu absolutní blázen. Je mu pět a půl.

Přelom přišel během mistrovství světa v Kataru. Nakoupil jsem velké album k šampionátu a krabici fotbalových kartiček. Ty jsme Zdenymu dávali s manželkou postupně a on lepil a lepil. Sledoval zápasy, poznával hráče, ptal se na fotbalové věci a trénoval oslavy gólů. Od té doby to takhle jede pořád. Už skoro rok. Když ho vidí můj táta, říká, že jsem byl stejný. Jen s tím rozdílem, že u mě tenhle zlom způsobilo stříbrné Euro 96. Tehdy mi bylo pět a půl.

Možná si někdo může říct, že je ode mě snad trošku sobecké, že na tréninky chodím jenom, když jde můj Zdeny a kdo to jako trénuje, když je zrovna nemocný? Je to jednoduché. Náš ročník 2016 a mladší má totiž trenéry hned čtyři. Žádný není oficiálně hlavní a všichni jsme tátové hráčů. Řekli jsme si, že minimálně dva z nás by na tréninku měli být vždycky, ale většinou se tam stejně sejdeme všichni čtyři.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, řekneme vám jak

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý.

Zprávy

Kód za 15 tisíc. Už to dělám dlouho, píše překupník s lístky na Euro

Skvělý byznys si ze systému prodeje lístků na Euro 2024, jak ho zrealizovala FAČR, udělali někteří překupníci. Na bazarech už s kódy, které jde proměnit na lístky, obchodují. Psali jsme si s nimi.

Vstupenky

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.