Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Glosář Luďka Mádla: Má Hašek pokračovat? Počkejme na zimu a dívejme se do ciziny

02. červenec 2024
Sdílejte:
Hašek s českým týmem na Euru propadl. Jiný by třeba postoupil ze skupiny. Limity v úrovni kádru by ale neprolomil ani Klopp. Reportér Luděk Mádl hodnotí dosavadní práci reprezentačního trenéra Ivana Haška.
Foto: Profimedia

Uhrát ve skupině turnaje Euro 2024 jediný bod a jet už po třech zápasech domů, to je bezpochyby výsledek, který si Ivan Hašek na své trenérské vizitky zlatým písmem nevytiskne. A Fotbalová asociace ČR jako celek také ne.

Neúspěch na turnaji v Německu je totiž v první řadě výsledkem její dlouholeté zatuchlosti, pasivity a prakticky nulové dynamiky, s níž se už dlouhá léta v zásadě nevěnuje otázkám sportovního rozvoje fotbalu v zemi. Kdo netrpí slepotou, vidí jak před 20 lety začal evropský rychlík českému prostředí ujíždět. Jenže na Strahově, v sídle svazu, ani za ty dlouhé roky zatím ještě nikomu víceméně nedošlo, že by ho měl vůbec začít zkoušet chytat.

Mnohý fanoušek má teď samozřejmě jasno, protože jede podle klasického vzorce: Za každý neúspěch může trenér, který hráče špatně vybral, připravil, vyladil, sestavil, vystřídal, namotivoval… A letos si ještě u třetího piva může leckdo přisadit, že Hašek v posledních dvaceti letech trénoval jen velbloudy, takže se to vlastně dalo čekat. A přidá srovnání se Slováky, kteří přece mají hráče srovnatelné úrovně. A pod taktovkou italského kouče div nevyřadili Anglii!

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

V lecčem mají samozřejmě i tito pivní kritici pravdu. Ale v mnohém jim zároveň významná část reality uniká. Třeba když přijdou s argumentem, že v evropských pohárech přece v uplynulé sezoně Sparta, Slavia i Plzeň excelovaly. A na předchozím Euru před třemi lety hrála řada aktuálních českých reprezentantů ve čtvrtfinále turnaje, takže přece nemůžou být tak špatní.

I Slováci jsou lepší

Tak začněme třeba tady, ostatně u toho po mém soudu nejpodstatnějšího. Nikdo neříká, že čeští reprezentanti jsou špatní fotbalisté. Ovšem jejich individuální schopnosti prostě v průřezu ve srovnání s Francouzi, Španěly, Němci, Portugalci, Nizozemci, ale třeba i Turky v mnohém výrazně zaostávají. A co hůř: rok od roku nebo Euro od Eura, jak chcete, se seznam zemí disponujících hráči s výrazně lepší míčovou technikou uplatňovanou i v rychlém pohybu významně rozšiřuje.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.