Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Dánský mistr. Titul je odměna za odvahu opustit rodinu, říká Gabriel

05. červen 2024
Sdílejte:
Jaké to je prosadit se ve velkém fotbale proti všem předpokladům? Proč je dobrá doba nejet na EURO? A co společného má s nejbohatším Dánem, který vlastní FC Mitdjylland? Nejen na to odpovídá Adam Gabriel v rozhovoru s Football Clubem.
Adam Gabriel, čerstvý mistr Dánska s Mitdjyllandem.Foto: FC Mitdjylland

Mluvíme spolu na konci května, kdy se vám titulové oslavy kryly s narozeninovými. Je vám čerstvě 23 let. Přežil jste slavení ve zdraví?

Úplně ve zdraví ne, protože mi nasadili čerstvě antibiotika. Dostal jsem zánět hlasivek a hltanu, asi z těch oslav. Ale jinak nešlo o žádnou divočinu, že bychom někde skákali ze střechy a tak. Byly to vcelku poklidné oslavy, byla to sranda, muzika, tanec s fanoušky. Měli jsme i večeři u našeho majitele. Byla to příjemná směsice všeho možného.

Tak přeji brzké uzdravení. Dánský titul jste si zajistili dramaticky v posledním kole. Je to trofej, která se aspoň trochu emocionální hodnotou přibližuje té, kterou jste vyhrál se svou školou, jak jste to nedávno popsal ve svém příběhu pro web Bez frází?

První věc, kterou jsem volal domů poté, co jsem dostal medaili za první místo v Dánsku, bylo: na to, co jsme vyhráli, jsme dostali pěkně malou medaili. A možná je i menší než ta „školní“ ze Srbska. Tak uvidím, kterou si vystavím víc (směje se). Čistě profesionálně je tohle samozřejmě mnohem víc, jednou jsem šampion a navždy budu. Medaile ze Srbska je zase víc vzpomínka, co se skvělých mezilidských vztahů týče. Titul v Dánsku je pro mě zpětně zadostiučiněním za to, že jsem se nezalekl příležitosti jít do zahraničí. Opustil jsem rodinu, kamarády. Je to náhrada za to, že člověk odchodem z domova něco ztratí. Teď mám něco nazpět.

Jaké ztráty konkrétně máte na mysli?

Odejdete do zahraničí, kde je jiná mentalita, jiný jazyk. Člověk se musí zabydlet, musí zapadnout, máte daleko rodinu, se kterou musíte najednou komunikovat jen na dálku, protože domů se fotbalista dostane jen jednou za půl roku. Pro mě jako pro člověka, který je vybíravý na lidi, se kterými tráví čas, ale pak jim dává hodně ze sebe, je největším úskalím to osamocení a takovéto hledání sebe samotného. Aby člověk dokázal čas dobře využít a necítil se úplně odstřižený od domova.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.