Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Chytáme taktické trendy? Falešnou pozici v lize nenajdete, tři obránci jsou v kurzu

29. srpen 2023
Sdílejte:
Proč místo na falešné pozice sází trenéři v Česku na rotaci? Jak to, že zdejší týmy soupeře nelákají do presinku, který by následně drtivým brejkem dokázaly ztrestat? A proč naopak už i v Česku vidíme presink, co má pořádný říz? Rozebrali jsme světové taktické trendy a jejich zrcadlení do Fortuna ligy.
Bitva trenérů.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Trenéři pořád vymýšlí nové způsoby, jak zlepšit své týmy a lépe využít herní profily svých svěřenců. Taktické vychytávky a trendy se rozšiřují postupně do celého světa, ale česká liga je v jejich aplikaci často pozadu. Někdy nám chybí hráčská kvalita nebo správné dovednosti, jindy rozhoduje naše chuť dělat si věci po svém.

Pojďme se podívat na tři moderní taktické principy, kterým zde prozatím pšenka nekvete a naopak dva trendy, které jsme chytli a už je běžně používáme.

Taktické principy, které v článku probereme, jsou vesměs moderními úpravami standardních fotbalových schémat. Jedná se většinou o zefektivnění nějaké konkrétní herní fáze, nestandardní pozice nebo lepší využití dostupných hráčů.

Zkoumáme přitom převážně posledních pár let v našich fotbalových končinách a zdali se některé z těchto konceptů pevně uchytily, nebo zda v tuzemských testech neobstály, či dokonce nebyly zkoušeny vůbec.

Co ještě neumíme

  • Invertovaní beci a asymetrické systémy

České týmy dovedou využívat zajímavé způsoby postupných útoků, nicméně absolutně zde převládají symetrické formace. Přitom například na mistrovství světa v Kataru jsme viděli několik z nejlepších týmů nastupovat v asymetrických rozestaveních. Nejobvyklejší způsob, jak asymetrického rozestavení dosáhnout, je dát oběma krajním bekům rozdílné úkoly.

Příkladem této praktiky z Kataru je Francie, která využívala nalevo ofenzivních kvalit beka Thea Hernándeze a napravo naopak Jules Koundé zůstával výrazně níž, aby měl tým dostatek hráčů za balonem. Bez balonu se přitom Hernández přesunul do obrané čtveřice a levé křídlo hrál Kylian Mbappé, jak tomu bylo na papíře.

V Česku není podobný herní systém vůbec obvyklý. Jedním z důvodů je absence dostatečného počtu beků, kteří zároveň mohou působit i jako stopeři. Ještě mnohem složitější je však sehnat hráče, kteří mohou hrát takzvané invertované beky.

Invertovaný bek je primárně krajní obránce, který je však schopný se pohybovat v blízkosti středu hřiště a jeho cílem není se rozbíhat po lajně, nýbrž pomáhat v cirkulaci míče, tvořit hru a udržovat tým kompaktní blíž vlastní brance. Jedná se o nesmírně složitou pozici, kterou je u nás schopno hrát jenom pár hráčů. Ve Spartě tuto pozici občas dřív zastával Tomáš Wiesner (pod trenérem Vrbou), nejspíš by ji zvládl i Jaroslav Zelený a ve Slavii jsou ideálními adepty Oscar nebo Tomáš Holeš.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.