Slavia táhne český fotbal dopředu, Plzeň ztrácí. Top trojka a její přínos

31. březen 2023
Sdílejte:
Tři nejlepší kluby, šest kritérií. Když se vedle výsledků podíváme i mimo hřiště, jak vypadá přínos top trojky pro český fotbal v uplynulé pětiletce?
Slávisti slaví titul ze sezony 2019/20.Foto: Profimedia

Slavia, Sparta, Plzeň – tři nejlepší české týmy posledních let. Tři odlišné sportovní strategie.

Slavia v posledních pěti letech získala tři domácí tituly, dva domácí poháry a na evropské scéně uhrála vedle základní skupiny Ligy mistrů i dvakrát čtvrtfinále Evropské ligy a jednou čtvrtfinále Evropské konferenční ligy, Plzeň má za sebou jeden titul a dvojí účast v základní skupině Ligy mistrů. Sportovní úspěchy Sparty v posledních letech stagnovaly, i tak ale hrála dvakrát skupinovou fázi Evropské ligy a získala domácí pohár.

Co ale říkají jejich strategie o českém fotbale? A nakolik se propisují do zvyšování jeho celkové kvality? To jsou otázky, na které chce odpovědět následující analýza.

Pro srovnání přínosu fungování daného klubu pro český fotbal se podíváme na výsledky v několika oblastech. Konkrétně jsou to následující:

 • Koeficient – klíčový ukazatel z hlediska mezinárodní konkurenceschopnosti klubů a ligy samotné.
 • Zisky z přestupů a pohárů – jsou důležité zejména pro klub samotný, nicméně v kontextu dalších dat, zejména nákupů v rámci české ligy, se jedná o ukazatel ekonomické síly, která může dál ovlivňovat ligu jako celek.
 • Příchody v rámci české ligy s údajnými přestupovými částkami – tento údaj je možné interpretovat jako finanční podporu dalších klubů české ligy.
 • Další kariérní vývoj hráčů, kteří do daného klubu přišli do 23 let – tento údaj ukazuje, nakolik je daný klub dobrá adresa z hlediska dalšího rozvoje hráčů na počátku kariéry + celkový počet hráčů, kteří do daného klubu přišli ve věku pod 23 let.
 • Počet hráčů, kteří ve sledovaném období měli reprezentační nominaci – tento údaj lze vnímat jako potvrzení kvality práce s hráči v daném klubu.
 • Hostování v rámci ligy – tento údaj lze vnímat jako další formu podpory dalších českých klubů ze strany tří nejsilnějších, jakkoliv je téma hostování mnohovrstevnaté a nemusí znamenat vždy jen pozitivní přínos.

Nové číslo

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   Zejména data týkající se přestupových částek jsou orientační, neboť jejich přesná výše není veřejně známým údajem. Pro celkový obrázek toho, jak konkrétní sportovní politika tří předních klubů přispívá k celkovému stavu českého fotbalu, je nicméně i tento ne zcela přesný údaj důležitý.

   Sledované období je posledních pět let, od letního přestupního období před sezonou 2018/19 do zimního přestupního období 2022/23. Zdrojem dat je server Transfermarkt (přestupy, hostování, další vývoj hráčů do 23 let) a web football-coeficient.eu (zdroj pro koeficient a příjem z evropských pohárů). Všechny tyto údaje jsou ve článku uvedeny pro maximální transparentnost a možnost si předkládaná data ověřit.

   Koeficient

   Měřítko úspěchu v konkurenci dalších zemí a klubů. Metrika, díky které jsou české kluby nasazovány do výhodných nebo méně výhodných předkol evropských pohárů či dokonce hlavních soutěží. Zde víc než jinde platí, že úspěch jednoho českého klubu znamená úspěch pro všechny.

   Přínos do národního koeficientu za posledních pět let.Foto: Kateřina Kňapová

   Ve sledovaném období byla největším přispěvatelem do českého koeficientu jednoznačně Slavia a to zejména díky úspěchům v Evropské lizeEvropské konferenční lize. U Sparty a Plzně se v celkovém zisku projevila kolísající výkonnost v evropských pohárech.

   Zisky z přestupů a pohárů

   Zisk z přestupů i z účasti v evropských pohárech jsou významné složky z hlediska rozpočtu špičkových českých klubů. Z individuálního pohledu slouží k rozvoji klubu, ať už ve smyslu zázemí nebo možnosti posílení či vylepšení smluv stávajícím hráčům, případně rozvoji mládeže. Z hlediska širšího významu pro český fotbal jsou pak tyto příjmy zdrojem, který je možné využít například právě k nákupu hráčů z jiných klubů ligy.

   Foto: Kateřina Kňapová
   Foto: Kateřina Kňapová

   Slavia je ve sledovaném období nejúspěšnějším klubem jak z hlediska zisku z prodeje hráčů, tak z hlediska zisku z evropských pohárů. V případě pohárů na tom je nicméně velmi dobře i Plzeň, která inkasovala značné prostředky zejména díky účasti v Lize mistrů.

   Příchody v rámci české první ligy (a nižších soutěží)

   Finanční prostředky, které klub získává, mohou být reinvestovány dále do české ligy a dalších nižších soutěží prostřednictvím přestupů. Některé kluby mohou samozřejmě volit cestu víc internacionální, jiné víc národní. Zároveň i v rámci ligy je možné získávat hráče za výhodných podmínek po konci smlouvy, případně na hostování. I když se jedná o legitimní strategii chování klubu na přestupovém trhu, z hlediska protékání peněz od silnějších klubů ke slabším jsou to právě přestupy z jiných českých klubů, které mají klíčový význam.

   Foto: Kateřina Kňapová

   Z výše uvedených částek je zřejmé, že pro další české kluby v první lize i nižších soutěžích je nejstabilnějším zdrojem financí Slavia.

   Kariérní postup hráčů, kteří do klubu přišli do 23 let věku

   Údaje o dalším kariérním postupu mladých hráčů do 23 let nám mohou ukázat, nakolik je sportovní strategie klubu vhodná z hlediska jejich rozvoje. Legitimní námitkou je, že ani přestup hráče v mladém věku do špičkového českého klubu negarantuje, že pro něj bude přínosem, nebo že si svými výkony řekne o přestup do zahraničí. Z dostupných informací je možné rozčlenit další kariérní postup hráčů do čtyř základních kategorií.

   • Přestup či odchod do zahraničí – pravděpodobně nejvíc žádaný formát dokazující konkurenceschopnost daného hráče i mimo prostředí české ligy.
   • Stabilní člen A-týmů jednoho ze špičkových týmů – druhá nejlepší možnost.
   • Hostování v zahraničním klubu – méně využívaná možnost, nicméně i tak zajímavá z hlediska následného obohacení ligy o zkušenosti ze zahraničí.
   • Přestup/hostování v české lize, případně nižších soutěžích – naznačuje, že se nepodařilo rozvinout potenciál hráče pro špičkový český či zahraniční fotbal, případně, že daný hráč neměl potřebné kvality a výkonnost.

   Video: Nový stadion v Hradci roste. Projděte se po stavbě

   Stavba nového stadionu pro 9300 lidí pokračuje. Podívejte se, jak to s ní aktuálně, tedy rok a měsíc po poklepání základního kamene, vypadá.

   Přečíst

   FC Viktoria Plzeň

   V dostupných informací o hráčích, kteří do klubu přišli ve věku 23 let a méně, nenajdeme ani jednoho hráče, který by z Plzně přestoupil do zahraničí. Většina mladých hráčů, kteří do Plzně přestoupili nebo prošli mládeží, pokračuje na hostováních či přestupuje do dalších týmů české ligy. V A-týmu zůstává Pavel Bucha, Jindřich Staněk nebo Lukáš Kalvach.

   AC Sparta Praha

   V případě Sparty jsou zastoupeny všechny čtyři základní směry dalších hráčských biografií hráčů do 23 let. Sparta je poměrně úspěšná z hlediska zabudování odchovanců do kádru A-týmu a jejich dalšího prodeje do zahraničí (například Adam Hložek). Na prodejích do zahraničí se nicméně zřejmě podepisuje i kolísající výkonnost v evropských pohárech, kde mají (nejen mladí) hráči zaujmout kluby ze zahraničí v konfrontaci mimo ligu. I tak ve sledovaném období do zahraničí odešel vedle už zmíněného Hložka také Dávid Hancko. Ve Spartě se objevuje prostřednictvím Adrease Vindheima i model hostování v zahraničním klubu.

   SK Slavia Praha

   Stejně jako u Sparty najdeme i ve Slavii všechny čtyři základní směry dalšího vývoje mladých hráčů. V případě Slavie stojí za pozornost, že se jí jen v malé míře daří do A-týmu zabudovat odchovance, kteří tak častěji míří na hostování či přestup do jiných týmu v první lize či nižších soutěžích. Ze všech tří klubů české špičky je to nicméně právě Slavia, která je, i díky pravidelné účasti v evropských pohárech, nejúspěšnější z hlediska prodeje či odchodu mladých hráčů do zahraničí.

   Konkrétně se ve sledovaném období jednalo o Alexe Krále, Jana Kuchtu, Petera Olayinku, Alexandra Baha, Daniela Samka, Abdallaha Simu, Yiru Sora a Madse Emila Madsena. V případě Olayinky a Madsena nicméně lze namítat, že s nejedná o ideální trajektorii, neboť jde o odchod po konci smlouvy, případně odchod hráče, který se v A-týmu neprosadil. Aktuálně jsou tu také dva hráči na hostování v rakouském Linzi – Moses Usor a Maksym Talovjerov.

   Z hlediska přínosu angažmá ve špičkových českých klubech je na tom z hlediska rozvoje hráčů nejlépe Slavia, a to jak z hlediska uplatnění českých, tak zahraničních hráčů. Podobně je na tom také Sparta, která nicméně zejména kvůli zaváháním v evropských pohárech není ve sledovaném období schopna tak často prodávat hráče do zahraničí.

   Nominace do A-týmu reprezentace

   Nominace do A-týmu české reprezentace představují další ukazatel přínosu sportovní strategie špičkových českých klubů pro český fotbal celkově.

   Foto: Kateřina Kňapová

   V minulých letech česká reprezentace profitovala zejména ze sportovních úspěchů Slavie, od roku 2021 se pak zvyšuje i počet hráčů ze Sparty. Je nicméně třeba poznamenat, že i v případě Plzně se jedná o poměrně stabilní přísun reprezentantů.

   Hostování v jiných ligových klubech

   I když se nejedná o tak zřejmý přínos jako v případě přestupu, může i hostování představovat jeden ze způsobů, jak ze sportovní strategie špičkových českých klubů mohou profitovat i další, v tomto případě ligové kluby. Přínos mohou nepochybně představovat i hráči zapůjčení do nižších soutěží, nicméně v tomto případě se typicky jedná spíš o velmi mladé hráče, jejichž primárním cílem je vyzkoušet potenciál v dospělém fotbale. Limitem informace o počtu hostování je to, že není možné exaktně změřit jejich přínos, který je často ovlivněn i vhodným využitím daného hráče nebo jeho zapadnutím do týmu. V následující tabulce jsou zahrnuta všechna hostování bez ohledu na délku trvání.

   Foto: Kateřina Kňapová

   U všech tří špičkových českých klubů můžeme sledovat poměrně vysoký počet hostování v dalších prvoligových klubech. Do určité míry je to dáno i uplatněním mladých hráčů, jak bylo řečeno výše. I tak lze konstatovat, že nejštědřejším klubem z hlediska hostování v dalších týmech ligy je Slavia.

   Závěr

   Tato analýza si klade za cíl otevřít širší diskusi o tom, nakolik jsou odlišné sportovní strategie špičkových českých klubů výhodné z hlediska českého fotbalu jako celku.

   Slavii vyšla sázka na trenérskou filozofii Jindřicha Trpišovského a jeho fotbal, který je konkurenceschopný i v evropském prostoru. Z toho nicméně vyplývá i nutnost obměňovat kádr, například kvůli přestupům do zahraničí. Pro Slavii je také typický velký počet nákupů hráčů, mimo jiné právě i z dalších týmů české ligy. Průměrně do a ze Slavie putuje nejvíc hráčů ze tří špičkových týmů.

   Pro Spartu je ve sledovaném období typické střídání trenérů a různých přístupů ke hře. Je nicméně zřejmé, že se jí dařilo poměrně dobře zapracovávat mladé hráče ze své akademie, případně dalších týmů. Ve sledovaném období nezískala ani jeden titul, i tak lze ale konstatovat, že z hlediska širších přínosů českému fotbalu má její strategie větší přínos než v případě sportovně úspěšnější Plzně. Mimo jiné i proto, že její hráči spíše zaujmou zahraniční zájemce.

   V případě Plzně je možné její sportovní filozofii charakterizovat jako velmi pragmatickou s ohledem na úspěchy v české lize. Její hra už nicméně není tak konkurenceschopná mezinárodně, o čemž svědčí i nulový počet přestupů do zahraničí. Na rozdíl od Slavie nebo Sparty Viktoria nepředstavuje ideální prostředí z hlediska rozvoje mladých hráčů.

   Z výše uvedeného vyplývá, že český fotbal může velmi dobře profitovat ze strategie, kterou v posledních letech nastavila Slavia a v některých ohledech i Sparta. Naopak se ukázalo, že strategie, kterou si zvolila Viktoria Plzeň, slouží velmi dobře jí samotné, nicméně přesahy do zvyšování kvality českého fotbalu jsou limitované, a to navzdory opakované účasti v Lize mistrů.


   Související články

   Trouba to byl! V cestě ke zlatu stál v Chile i ruský rozhodčí, vzpomínají vicemistři světa

   V roce 1962 se touto dobou hrál československý šampionát snů. Odepisovaní reprezentanti porazili slavné Španěly a nastartovali jízdu až do finále mistrovství světa v Chile. Vítejte ve fotbalovém světě bez teplé vody, s tajnými policisty ve výpravě či směšnými odměnami za finále.

   Historie

   Zrušit nadstavbu? Kritizované ligové finále očima expertů

   Liga má za sebou nadstavbu, ve které Sparta uhájila první místo po základní části a o poslední místenku do Evropy a přímý sestup se hrálo do poslední chvíle. Zvyšují zápasy navíc atraktivitu české ligy, nebo jde jen o uměle nastavovanou kaši? Zeptali jsme se osobností z fotbalového prostředí.

   Anketa

   Votroci povstaňte! Hradec mění tvář a prodává permanentky na nový stadion

   Stadionem to nekončí, chceme mezi velké kluby, vzkazuje hradecký klub a ukázal nové logo.

   Zprávy
   Popup se zavře za 8s