Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Skupina v Evropě je blízko. Jaká předkola čekají na české týmy?

18. květen 2023
Sdílejte:
Příští český mistr má blízko k nasazení do třetího předkola kvalifikace Ligy mistrů. V tom případě by měl příští rok jistý podzim v některé z evropských skupin. A co čeká další tři české pohárové zástupce v sezoně 2023/24?
Losovací míčky. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Po středeční výhře Manchesteru City nad Realem Madrid je jasná finálová dvojice aktuálního ročníku Ligy mistrů. Citizens se v sobotu 10. června postaví proti milánskému Interu. Tato dvojice finalistů může těšit i příštího českého mistra (nejpravděpodobněji Spartu, která má pětibodový náskok na Slavii a do konce ligy zbývají tři kola), kterého pravděpodobně čeká posun do třetího předkola mistrovské části Ligy mistrů.

To znamená, že do skupiny Ligy mistrů by vedla cesta jen přes dva soupeře a v případě neúspěšných předkol by český mistr měl jistou alespoň skupinu v Evropské konferenční lize.

Původně měl jít český mistr, stejně jako na začátku aktuální sezony Plzeň, už do druhého předkola, když ale vítěz Ligy mistrů bude ve své lize na místě zaručující také účast v Lize mistrů v příštím ročníku, posouvá se český mistr právě o předkolo dál. „City se do skupiny Ligy mistrů 23/24 dostane z vlastní ligy jistě, Interu stačí v posledních třech kolech ligy získat 4 body,“ propočítává twitterový účet FC Koeficient.

Do kvalifikace evropských pohárů jdou v příští sezoně čtyři české týmy. Mistr tedy půjde do druhého či třetího předkola mistrovské části kvalifikace Ligy mistrů.

Také vítěz poháru (Slavia) má velkou naději na skupinu evropských pohárů v příštím ročníku. Má totiž místo ve třetím předkole Evropské ligy, kde nastoupí proti neúspěšnému týmu z nemistrovské části druhého předkola Ligy mistrů. Půjde o poražené ze soubojů vicemistrů Ukrajiny, Belgie, Švýcarska nebo Řecka, takže nic lehkého. Vypadnutí by ale znamenalo ještě reparát v posledním předkole konferenční ligy. Slavii tedy bude stačit přejít přes jednoho soupeře ze dvou, aby hrála na podzim skupinu v Evropě.

Kdyby se Slavia nakonec ještě překvapivě stala mistrem, přejde její místo v kvalifikaci Evropské ligy na druhý tým z ligy, tedy na Spartu, pokud by ta nedotáhla velmi nadějně rozehranou ligu k titulu.

Na třetí i čtvrtý tým z ligy pak čekají předkola konferenční ligy. Oba budou startovat ve 2. předkole, což znamená, že pro postup do skupiny budou muset zdolat tři soupeře a nemají možnost opravy – porážka v jednom ze tří možných dvojzápasů znamená konec v Evropě.

Od sezony 2024/25 pak bude v evropských pohárech zase pět českých klubů. Sezona 2024/25 bude zároveň prvním ročníkem po reformě evropských pohárů, které nově bude hrát víc klubů a bude se hrát takzvaným švýcarským modelem v jedné skupině pro každý ze tří pohárů.

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s