Koupit předplatné webu

Česko bude mít pět klubů v Evropě. První patnáctka je jistá

23. únor 2023
Sdílejte:
V aktuální tabulce koeficientů už Česko nikdo nemůže připravit o patnácté místo. Od sezony 2024/25 bude v pohárech zase pět českých klubů.
Patnácté místo znamená i dva týmy v kvalifikaci o Ligu mistrů. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Čtvrteční odvety play-off Evropské ligy a Evropské konferenční ligy dopadly pro Česko dobře, i když do nich žádný český klub nezasáhl.

Prohráli totiž zástupci Norska a Dánska a to znamená, že Česko má v aktuální tabulce koeficientů UEFA, která se počítá pro nasazení týmů do pohárů v sezoně 2024/25, jisté patnácté místo.

To znamená, že za rok a půl půjde do evropských pohárů znovu po dvou letech se čtyřmi kluby pět týmů z Česka. Sezona 2024/25 bude zároveň prvním ročníkem po reformě evropských pohárů, které nově bude hrát víc klubů a bude se hrát takzvaným švýcarským modelem v jedné skupině pro každý ze tří pohárů.

Česko bylo před čtvrtečními zápasy čtrnácté, jen o desetinky bodů před Norskem a Ukrajinou. Ukrajina se před Česko dostala, když Dnipro remizovalo s Larnakou.

Norsko ale už zůstane za Českem, i když mu stačila remíza v podání posledního zástupce, kterým bylo v konferenční lize Bodø/Glimt. To ale prohrálo v Polsku s Lechem Poznaň 0:1 a je ze hry.

A před Česko už se nedostane ani sedmnácté Dánsko, poté co Midtjylland v odvetě schytal doma výprask od Sportingu 0:4.

Jestli chcete znát detaily, jak se koeficientový boj o patnáctku počítá, tak pokračujte na text z minulého týdne:

Aktuální žebříček koeficientů (rozklikněte pro detail):

Aktuální pořadí zemí podle koeficientů.Foto: Fotcalc.com

Související články

Jak se zrodila Bundesliga a proč v ní chyběl Bayern

Před šedesáti roky, v létě 1963, se začala hrát Bundesliga, jeden ze symbolů evropského fotbalu. Proč až tak pozdě? I to se dozvíte v prvním díle našeho seriálu věnovaného nejvyšší německé soutěži.

Dva týmy, jedna vlajka. Derby, které změnilo dějiny

Hráč se samozřejmě pere za barvy svého klubu. Ale najde se okamžik, kdy si i rivalové řeknou, že rivalita jde stranou, že je tu něco většího, za co budou kopat společně.

Historie

Proč neplatil gól Jablonce? Projděte si, co říkají pravidla o překážení brankáři

Před brankářem, který má míč v ruce, můžete stát, ale nesmíte mu aktivně bránit v pohybu. Situace z nedělní ligy nám dává prostor poznat jedno z méně známých fotbalových pravidel…

Pravidla
Popup se zavře za 8s