Koupit předplatné webu

Postupová matematika na pátek. Šest týmů hraje o poslední dvě místa

02. prosinec 2022
Sdílejte:
V Kataru nás čekají poslední zápasy ve skupinách. Šest týmů se v nich popere o dvě postupová místa. Ukážeme vám, co k postupu potřebuje každý z nich.
Letec. To sem dáváme jen tak pro radost...Foto: Profimedia

Na mistrovství světa v pátek po 13 dnech končí úvodní skupinová fáze. Supiny G i H už znají první postupující. Brazílie s Portugalskem by si měly pohlídat první místo a dnes to tak bude především o hledání soupeře pro tyto dva spolufavority na titul mistra světa.

Než se pustíme do propočtů šancí pro jednotlivé týmy, připomeňme, že ve skupinách o pořadí rozhoduje postupně počet bodů, rozdíl v celkovém skóre, počet celkově vstřelených bodů, až pak kdyžtak výsledky vzájemných soubojů, poté hodnocení fair play (záporné body za udělené karty) a kdyby i v tom byly týmy vyrovnané, rozhodne los. Podrobně vše popisujeme v textu:

Skupina G

Brazílie už má po dvou výhrách postup jistý.

Švýcarsko postoupí dál, když …

… porazí Srbsko. Remízu mu bude stačit v každém případě, když zároveň Brazilci porazí Kamerun. Kdyby Švýcarsko remízovalo a Kamerun vyhrál, má lepší výchozí pozici africký tým, protože má zatím o dva vstřelené góly víc. Švýcarsko by v takovém případě muselo při remíze se Srbskem dát minimálně tři góly a doufat, že Kamerun nevyhraje víc jak o gól. Lepší vzájemný zápas by pro Švýcary hrál až ve chvíli, kdyby s Kamerunem měli zcela stejné skóre.

Kamerun postoupí, když …

… porazí Brazílii a sejdou se mu další okolnosti. Když Švýcarsko porazí Srbsko, je Kamerun mimo. V případě remízy Švýcarska se Srbskem se bude počítat, jak jsme si to už načrtli u Švýcarska. V případě, že v posledních zápasech skupiny G vyhraje Kamerun a Srbsko, má lepší výchozí pozici africká země, protože má o gól lepší skóre (vzájemný zápas je neutrální - skončil 3:3).

Srbsko postoupí, když …

… porazí Švýcarsko a Brazílie neprohraje s Kamerunem. Kdyby Kamerun vyhrál a Srbsko taky, bude se počítat každá branka a případně každá karta.

Program a tabulka skupiny G

  • 20:00 Kamerun - Brazílie
  • 20:00 Srbsko - Švýcarsko
1. Brazílie 3:0 6
2. Švýcarsko 1:1 3
3. Kamerun 3:4 1
4. Srbsko 3:5 1

Skupina H

Portugalsko už má po dvou výhrách postup jistý.

Ghana postoupí dál, když …

… porazí Uruguay. V případě remízy postoupí, když Jižní Korea nevyhraje nad Portugalskem. Pokud by k tomu došlo, půjde Ghana dál, pokud Korejci nevyhrají víc jak o gól nebo s Portugalskem nezahrají nějaký bláznivý zápas, který by skončil třeba výsledkem 4:3, 5:4 nebo 6:5.

Jižní Korea postoupí dál, když …

… porazí Portugalsko a sejdou se jí další okolnosti. Výhodnější by pro Korejce ve druhém zápase byla výhra Uruguaye, která má nyní horší skóre a vzájemný zápas s ní Jižní Korea má vyrovnaný (0:0). Před Ghanu se může dostat, jen když Portugalce porazí aspoň o dva góly. V případě, že by vyhrála jen o jeden, musel by to být bláznivý zápas, jak jsme si to už popsali u Ghany.

Uruguay postoupí dál, když …

… porazí Ghanu a Portugalsko nepohraje s Jižní Koreou. Pokud by Korejci vyhráli, budou je muset Uruguayci přestřílet a začínají za nimi s jednogólovým deficitem. Kdyby došlo na karty, tak je na tom zatím Uruguay líp. Oba týmy mají tři žluté, ale Korea k tomu ještě jednu červenou, kterou dostal po konci zápasu s Ghanou trenér Paulo Bento.

Program a tabulka skupiny H

  • 16:00 Jižní Korea - Portugalsko
  • 16:00 Ghana - Uruguay
1. Portugalsko 5:2 6
2. Ghana 5:5 3
3. J. Korea 2:3 1
4. Uruguay 0:2 1

Související články

Držte se, český fotbal vzlétá. Komentář Filipa Horkého

Pojďme si spočítat, jak na zlepšující se práci ligových klubů s fanoušky všichni vyděláváme…

Komentář

Guardiolova nečekaná prohra odhalila pana nepostradatelného. A co dělali rozhodčí na Tottenhamu?

Šlágr kola poznamenaný kontroverzními výroky sudích. Nečekaná porážka lídra a další prohloubení krize v táboře United. Víkendové dění v Premier League přineslo spoustu zajímavých poznatků, o nichž se rozepisuje nové vydání Albionu.

Albion

Chytil v Teplicích selhal. První liga s Jakubem Podaným

Proč Slavia přestala dávat góly? Měla kopat penaltu? A v čem chyboval Mojmír Chytil? Aktuální ligové otázky řešíme s Jakubem Podaným.

První liga
Popup se zavře za 8s