Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Postupová matematika na pátek. Šest týmů hraje o poslední dvě místa

02. prosinec 2022
Sdílejte:
V Kataru nás čekají poslední zápasy ve skupinách. Šest týmů se v nich popere o dvě postupová místa. Ukážeme vám, co k postupu potřebuje každý z nich.
Letec. To sem dáváme jen tak pro radost...Foto: Profimedia

Na mistrovství světa v pátek po 13 dnech končí úvodní skupinová fáze. Supiny G i H už znají první postupující. Brazílie s Portugalskem by si měly pohlídat první místo a dnes to tak bude především o hledání soupeře pro tyto dva spolufavority na titul mistra světa.

Než se pustíme do propočtů šancí pro jednotlivé týmy, připomeňme, že ve skupinách o pořadí rozhoduje postupně počet bodů, rozdíl v celkovém skóre, počet celkově vstřelených bodů, až pak kdyžtak výsledky vzájemných soubojů, poté hodnocení fair play (záporné body za udělené karty) a kdyby i v tom byly týmy vyrovnané, rozhodne los. Podrobně vše popisujeme v textu:

Skupina G

Brazílie už má po dvou výhrách postup jistý.

Švýcarsko postoupí dál, když …

… porazí Srbsko. Remízu mu bude stačit v každém případě, když zároveň Brazilci porazí Kamerun. Kdyby Švýcarsko remízovalo a Kamerun vyhrál, má lepší výchozí pozici africký tým, protože má zatím o dva vstřelené góly víc. Švýcarsko by v takovém případě muselo při remíze se Srbskem dát minimálně tři góly a doufat, že Kamerun nevyhraje víc jak o gól. Lepší vzájemný zápas by pro Švýcary hrál až ve chvíli, kdyby s Kamerunem měli zcela stejné skóre.

Kamerun postoupí, když …

… porazí Brazílii a sejdou se mu další okolnosti. Když Švýcarsko porazí Srbsko, je Kamerun mimo. V případě remízy Švýcarska se Srbskem se bude počítat, jak jsme si to už načrtli u Švýcarska. V případě, že v posledních zápasech skupiny G vyhraje Kamerun a Srbsko, má lepší výchozí pozici africká země, protože má o gól lepší skóre (vzájemný zápas je neutrální - skončil 3:3).

Srbsko postoupí, když …

… porazí Švýcarsko a Brazílie neprohraje s Kamerunem. Kdyby Kamerun vyhrál a Srbsko taky, bude se počítat každá branka a případně každá karta.

Program a tabulka skupiny G

  • 20:00 Kamerun - Brazílie
  • 20:00 Srbsko - Švýcarsko
1. Brazílie 3:0 6
2. Švýcarsko 1:1 3
3. Kamerun 3:4 1
4. Srbsko 3:5 1

Skupina H

Portugalsko už má po dvou výhrách postup jistý.

Ghana postoupí dál, když …

… porazí Uruguay. V případě remízy postoupí, když Jižní Korea nevyhraje nad Portugalskem. Pokud by k tomu došlo, půjde Ghana dál, pokud Korejci nevyhrají víc jak o gól nebo s Portugalskem nezahrají nějaký bláznivý zápas, který by skončil třeba výsledkem 4:3, 5:4 nebo 6:5.

Jižní Korea postoupí dál, když …

… porazí Portugalsko a sejdou se jí další okolnosti. Výhodnější by pro Korejce ve druhém zápase byla výhra Uruguaye, která má nyní horší skóre a vzájemný zápas s ní Jižní Korea má vyrovnaný (0:0). Před Ghanu se může dostat, jen když Portugalce porazí aspoň o dva góly. V případě, že by vyhrála jen o jeden, musel by to být bláznivý zápas, jak jsme si to už popsali u Ghany.

Uruguay postoupí dál, když …

… porazí Ghanu a Portugalsko nepohraje s Jižní Koreou. Pokud by Korejci vyhráli, budou je muset Uruguayci přestřílet a začínají za nimi s jednogólovým deficitem. Kdyby došlo na karty, tak je na tom zatím Uruguay líp. Oba týmy mají tři žluté, ale Korea k tomu ještě jednu červenou, kterou dostal po konci zápasu s Ghanou trenér Paulo Bento.

Program a tabulka skupiny H

  • 16:00 Jižní Korea - Portugalsko
  • 16:00 Ghana - Uruguay
1. Portugalsko 5:2 6
2. Ghana 5:5 3
3. J. Korea 2:3 1
4. Uruguay 0:2 1

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s