Česko už má nějaký ten týden jistotu, že na konci tohoto ročníku fotbalových soutěží bude deváté v národním žebříčku koeficientů. Pro sezonu 2026/27, tedy ob jeden ročník dál, to znamená jistotu tří týmů v ligové fázi evropských pohárů.
V minulé sezoně Česko skončilo desáté a z téhle pozice vychází nasazení do evropských pohárů v příští sezoně (2025/26). V ní se jistota ligové fáze týká dvou týmů (mistrovské Slavie a Olomouce jako vítěze poháru).
Pojďme si teď rozebrat, které kluby k aktuální deváté příčce v koeficientovém žebříčku přispěly a v jak velké míře.
Tahounem posledních dvou sezon je Plzeň, která byla v osmifinále Evropské ligy a ve čtvrtfinále Konferenční. Lídrem poslední pětiletky, ze které se tvoří národní žebříčky pro nasazování do evropských pohárů, je ale stále Slavia. Ta v posledních pěti letech hrála čtvrtfinále Evropské i Konferenční ligy a k tomu má osmifinále Evropské ligy z minulé sezony.
Proto Slavia do aktuálního koeficientu, který Česku vynesl skvělou devátou příčku na konci této sezony, přispěla třetinou všech bodů. Plzeň je ale už jen kousek za ní (s 29 %) a i Sparta si posledními dvěma relativně povedenými sezonami (účast v LM a osmifinále EL) v tomto porovnání polepšila, když stojí za pětinou všech českých bodů.
Čtvrtým nejúspěšnějším klubem s podílem necelých pěti procent na celkovém koeficientu ještě zůstal Liberec, který se v sezoně 2020/21 dostal přes tři předkola do Evropské ligy. Od té doby se ale v Evropě neobjevil a v příští sezoně tak z koeficientových počtů vypadne.
Tady je shrnutí toho, kolik jednotlivé kluby za poslední pětiletku přispěly do společného českého koeficientu:
Připomeňme, že body, které kluby do národního koeficientu získají, se následně dělí počtem účastníků v pohárech v každé jednotlivé sezoně. Celkově tak Česko aktuálně má 44,1 bodu a je o dvě desetiny před desátým Tureckem a o víc jak čtyři body před jedenáctým Norskem. Je tak poměrně velká šance, že i v příštím ročníku udržíme minimálně pozici v top desítce a i český mistr za dva roky půjde přímo do Ligy mistrů.
Na základě devátého místa v koeficientovém žebříčku na konci této sezony (2024/25) se v příštím ročníku české ligy a českého poháru (2025/26) bude hrát o následující místenky v přespříští pohárové sezoně (2026/27):
Nebudeme vás napínat a rovnou vám odpovíme: křik musí být přirozený, nikdy ho komentátor ze sebe nemá dostávat na sílu. V podcastu s Milanem Štěrbou rozebíráme, jak vypadá správné provázení zápasem, příprava i proč je dobré, když je každý komentátor originál.
Kdo měl lepší kotel? Jak se pařilo s fotbalovými hvězdami? A kdy se dostanou Votroci do Evropy? Největší fotbalový srdcař Česka Tomáš Roman si s námi povídal o finále Ligy mistrů v Mnichově, které si užil na vlastní kůži i s ambasadorem soutěže Zdeňkem Folprechtem.
V roce 1982 fandil celý svět ve finále španělského šampionátu týmu, který hrál ošklivý fotbal. Proč? Protože proti Italům stáli Němci, za které se tehdy styděli i jejich fanoušci.
Jsme sice uprostřed fotbalového léta, okurkové sezony, ve středu ale můžete ladit zásadní bitvy. Na MS klubů si to o finále rozdají PSG s Realem a na ženském Euru hrají obhájkyně z Anglie o život. Kde tyhle zápasy naladíte?