Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Počítáme koeficient: Co čeká Baník v Evropě?

28. květen 2024
Sdílejte:
Česko bude mít v Evropě v příští sezoně pět týmů. Do pohárů se vrací Baník a jeden z dvojice Boleslav – Hradec. Projděte si, jaké cesty je čekají, pokud se mají dostat do ligové fáze jednoho ze tří evropských pohárů.
Losovací míčky. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Baník Ostrava skončil v lize čtvrtý a poprvé od roku 2010 si zahraje v evropských pohárech.

Začne ve druhém předkole Konferenční ligy, kde bude nasazený. „Soupeřů můžou být mraky, postup reálný. Solidní kluby už se rýsují pro možné třetí předkolo, tam by byl Baník nenasazený,“ píše na sociální síti X Milan Coen, který se na věci spojené s pohárovou matematikou dlouhodobě specializuje.

Nasazený Baník bude ve druhém předkole i přesto, že v posledních letech v Evropě nehrál a má tak nulový klubový koeficient. Uplatní se tak na něj pravidlo, které říká, že pokud je klubový koeficient nižší než 20 % z národního koeficientu, dostane klub pro účely losování právě tuhle pětinu. Baník tak do losů bude vstupovat se 7,210 body.

A stejné ohodnocení bude mít i pátý zástupce Česka v pohárech v příští sezoně, kterého se dozvíme v pátek, kdy spolu o poslední místenku do Evropy hrají Mladá Boleslav (ta by se do Evropy vrátila poprvé od roku 2019) a Hradec Králové (poháry hrál naposledy v roce 1995).

Baník i druhý tým mířící z Česka do druhého předkola Konferenční ligy se tak díky čerstvě vysokému národnímu koeficientu mohou vyhnout osudu Bohemians z předchozího roku a nemusely by narazit na silného soupeře hned v prvním dvojzápase. Klokani při návratu do pohárů po 36 letech loni v létě vypadli hned v druhém předkole Konferenční ligy po dvou prohrách s Bodø/Glimt.

Při případném postupu do třetího předkola Konferenční ligy už Baník a Boleslav, nebo Hradec budou nenasazené a seznam možných soupeřů budí respekt: najdeme na něm například AEK, FC Kodaň nebo Olympiakos (pokud nevyhraje ve středu Konferenční ligu). Možností je ale mnoho a zcela jistě některé z nich budou hratelné.

Los play-off (neboli 4. předkola) Konferenční ligy pak proběhne ještě před odehráním třetího předkola, takže české týmy mohou být i nasazené, pokud by měly ve třetím předkole za soupeře týmy s vysokým koeficientem, které by následně vyřadily. Ať už to dopadne jakkoliv, cesta do ligové fáze Konferenční ligy pro čtvrtý a pátý český tým bude komplikovaná a postup takto daleko by byl spíš jen příjemným překvapením.

Zrekapitulujme si i nasazení do pohárů u první české trojky. Slavia už teď ví, že si příští rok zahraje minimálně skupinu Evropské ligy. Díky dobrému klubovému koeficientu a souběhu dalších výsledků v Evropě totiž bude startovat ve třetím předkole Ligy mistrů a i kdyby v něm neuspěla, jde rovnou do skupiny Evropské ligy, už by o ni nehrála play-off.

„Slavia už zná kompletní seznam svých soupeřů v nemistrovské části LM. Ve třetím předkole může narazit na nizozemské Twente, belgický Royal Union a dva vítěze druhého předkola, kterého se zúčastní Fenerbahce a Dynamo Kyjev (nasazení) a Partizan Bělehrad a Lugano (nenasazení),“ píše na sociální síti X specializovaný účet FC Koeficient.

„Pokud Slavia postoupí, jejími dalšími soupeři mohou být kromě výše zmíněných ještě Salzburg a Lille. Pokud Slavia ve třetím předkole LM vypadne, další předkolo hrát nebude a spadne rovnou do ligové fáze Evropské ligy. Tamtéž spadne i pokud vypadne z play-off LM,“ dodává FC Koeficient.

Partner Football Clubu

Betano je hlavním partnerem sekcí Cesta na EuroSpartaGirlPowerSázkařský koutek.

Sparta odstartuje v létě svůj pokus o první návrat do hlavní fáze Ligy mistrů od roku 2005 ve druhém předkole mistrovské části. „Jako nasazená má v tuhle chvíli jediného jistého možného soupeře. Mezi nenasazenými bude polský mistr Jagiellonia Bialystok. Zbylých jedenáct možných soupeřů musí projít prvním předkolem,“ uvádí FC Koeficient.

Sparta zatím nemá jistou žádnou z hlavních soutěží. Teoreticky se jí může stát, že se postupně propadne do třetího předkola Evropské ligy a následně do play-off Konferenční ligy.

Plzeň začne ve třetím předkole Evropské ligy, když po mistrovské Spartě převzala její místenku do druhé nejprestižnější evropské soutěže, kterou sparťani získali jako vítězové českého poháru. Ani Plzeň nemá jistotu hlavní fáze evropských pohárů v příští sezoně. Po případném neúspěchu ve třetím předkole si účast Konferenční lize bude muset vybojovat ještě v play-off.

Příští ročník evropských pohárů už se bude hrát v novém formátu. Všechny tři evropské soutěže se ve skupinové fázi rozrostou o čtyři týmy na celkových 36 týmů a bude se hrát takzvaným švýcarským modelem v každém poháru do jedné tabulky. Detaily k tomu najdete v textu Poslední skupiny po čtyřech. Projděte si, jak se změní evropské poháry.

Když to shrneme:

  • Sparta se dostane do Ligy mistrů, když v předkolech vyřadí všechny tři své soupeře. Pro jistotu pohárového podzimu potřebuje v předkolech přetlačit aspoň jednoho soupeře.
  • Slavia se dostane do Ligy mistrů, když uspěje proti dvěma soupeřům. Při jakémkoli neúspěchu padá do Evropské ligy.
  • Plzeň musí na cestě do Evropské ligy překonat dva soupeře. Na Konferenční ligu jí stačí uspět proti jednomu soupeři ze dvou.
  • Baník a pátý tým v pohárech (Mladá Boleslav, nebo Hradec Králové) musí na cestě do Konferenční ligy zvládnout souboje ve všech třech předkolech. Jakékoli vyřazení znamená konec v Evropě.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s