Fotbal a peníze: Jak se připravit na konec kariéry? Takto to má vymyšlené Jakub Pešek

14. květen 2025
Sdílejte:
Aktuálně hraje o postup ve třetí polské lize. Překvapivé angažmá Jakub Pešek vzal i proto, že z krakovské Wieczysty dostal finančně výhodnou nabídku. A o penězích je i tohle povídání s ním.
Jakub Pešek na ilustračním snímku.Foto: Profimedia / Czech News Center / Rusinova Maria

Pojišťují si fotbalisté nohy, jak často říkávají televizní komentátoři? Nebo jde jen o jedno z častých fotbalových klišé?

„Týká se to jen top světových hráčů v nejlepších ligách a samozřejmě si za to ten fotbalista pořádně zaplatí. V Česku se speciálně nohy nepojišťují. Ale když máte dobře nastavenou životní pojistku, tak jste krytý i proti úrazům. A jestli si zlomím ruku nebo nohu, je jedno,“ odpovídá Petr Ťažký, finanční poradce společnosti Partners, který s osobními financemi radí několika sportovcům a mezi jeho klienty patří i Jakub Pešek, nedávný dvojnásobný mistr ligy se Spartou.

Oba se společně rozhodli odhalit své zkušenosti se správou rodinných rozpočtů filmovému publiku. Pešek s Ťažkým tak patří k hlavním hrdinům dokumentárního filmu Zlatý plán, který je právě v kinech.

Pešek letos v zimě odešel překvapivě ze Sparty do třetí polské ligy, kde s ambiciózní Wieczystou Krakov, kterou vlastní miliardář Wojciech Kwiecień, bojuje o postup do druhé ligy a nejspíš se o ní Pešek a spol. budou muset utkat v dodatečné baráži.

Byl přestup do Polska součástí Peškova „zlatého plánu“? Byla to pro něj v 31 letech poslední možnost na finančně velmi výhodnou smlouvu?

Chtěl se natrvalo prosadit ve Spartě, když mu to ale dlouhodobě nevycházelo, koukal se po jiných možnostech a Wieczysta a její plán na rychlý postup mezi polskou elitu se mu zalíbila. „Samozřejmě hrála roli i finanční stránka, dostal jsem skvělou nabídku. Dává to smysl i pro rodinu, Krakov je krásné město, taková malá Praha. Smlouvu mám na rok a půl a pak mám opci na další rok,“ říká Pešek v FC podcastu.

„Wieczysta je ambiciózní klub s jasným plánem. Chtějí co nejrychleji postoupit do Ekstraklasy. Lákalo mě to. Je to něco nového,“ dodává sparťanský odchovanec, který si českou ligu zahrál také v Českých Budějovicích a v Liberci. Ideální scénář teď pro něj je, že v Polsku zažije dva postupy v řadě, prodlouží opci a v sezoně 2026/27 bude hrát elitní polskou soutěž, kde ho kromě jiného lákají moderní stadiony se skvělou atmosférou.

Ve filmu Zlatý plán mluví i o tom, že z finančního pohledu myslí výhledově na konec hráčské kariéry a průběžně se na něj připravuje. „Mým cíl je mít dostatečný finanční polštář, abych po konci kariéry mohl rozjet něco nového,“ říká Pešek v FC podcastu. Teď s manželkou plánuje společné kadeřnictví, do kterého může investovat na rozjezd jednotky milionů korun.

„Staral bych se o to. Uvidíme, jak se to vyvine. Ale teď se soustředím hlavně na fotbal. Chci ještě něco dokázat, chci se posouvat dál. Užívám si, že hraju v zahraničí a že poznávám Polsko. Místní liga je skvělá a i ta třetí je lepší než česká druhá. Chci klubu co nejvíc pomoci a dostat ho do Ekstraklasy,“ říká Pešek.

Je z pohledu finančního poradce v něčem zvláštní práce s profesionálním fotbalistou? „Sportovci jsou specifičtí tím, že jim kariéra končí ve 35 nebo 40 letech a pak se to láme a musí začínat znovu od nuly. I když se třeba vrhnou na trenéřinu, tak jim většinou příjem rapidně spadne. Připravujeme se, aby ten náraz do zdi byl co nejmenší,“ odpovídá Ťažký.

„Jde o to, aby ti kluci, když to vyjde dobře, měli finanční volnost nebo aby měli aspoň pár let na to se rekvalifikovat a etablovat se na novou kariéru. Je třeba mít rezervu, aby nemuseli brát hned první práci, která se namane. Třeba trenérská profilicence stojí desítky až stovky tisíc,“ pokračuje Peškův rádce s penězi.

Vede ho tedy k tomu, aby odkládal větší část příjmů, než je jinak běžné? „Normálně platí zlaté pravidlo bohatých: 10 % příjmů má jít na rezervu, 20 % na dlouhodobé spoření, 30 % maximálně na bydlení a 40 % na běžnou spotřebu. U fotbalistů to obracím a říkám jim, že spotřeba by měla spolknout maximálně 20 až 30 % příjmů a 30 až 40 % čistých příjmů je dobré dávat na stranu. S Kubou na tom takto pracujeme,“ říká Ťažký.

„Máme to nastavené dobře. Když peníze potřebuju, mám i účet, kam můžu sáhnout hned,“ chválí si Pešek. Ve filmu Zlatý plán je řeč o tom, že Jakub Pešek může odkládat nějakých 100 až 150 tisíc korun měsíčně. Dělá to i proto, že Ťažkému důvěřuje, znají se už ze sparťanské juniorky, kde finanční poradce pracuje jako jeden z trenérů.

„Zhruba deset let jsme spolu. Nebylo to ze začátku hned o těchto cifrách, ale ty poměry jsme drželi a postupně finanční polštář budovali,“ říká Ťažký.

Jak vlastně takový vztah finančního poradce a fotbalisty vypadá v praxi? „Nedávno jsem volal, protože jsem chtěl zainvestovat nějaké peníze, předtím jsme řešili pojistku,“ říká Pešek.

„Minimálně jednou za půl roku si zavoláme a uděláme bilanci. Pořád se něco děje. Například konec fixace hypotéky. Jindy se zase kupuje auto, pak se řeší investice,“ dodává Ťažký.

Jakub Pešek / Foto: Donart Film

Do čeho Pešek investuje a hledá si investiční příležitosti sám, nebo se spoléhá na rady svého poradce? „Petr mi poslal dvě varianty a já si z nich vybral. Dávám na jeho rady, ale rozhodnutí je na mě. Akcie úplně zmáknuté nemám,“ říká bývalý reprezentant.

„Kuba v tom není dennodenně, ale chci ho do toho zapojit, chci ho edukovat. Je to i jedna z myšlenek vypíchnutých ve Zlatém plánu. Nechci, aby lidé jen slepě věřili poradci, je dobré, když se sami postupně vzdělávají a mají přehled,“ dodává Ťažký.

Ve Spartě trénuje mladé fotbalisty, jakou zásadní finanční radu jim dává, když se dostane řeč k penězům? „Hlavní sdělení je jednoduché: prosím vás, hlavně neutraťte hned všechno, co vám teď chodí. Někdo to v 17 a 18 nastrká do automatů, jinému to obhospodařují rodiče. Rada je, aby si co nejdřív našli nějaký základní finanční plán a drželi se ho od první výplaty. Nejsou to žádní milionáři, ale když začnou brzy, tak jsou třeba ve 25 nebo 30 letech úplně v jiné situaci, než když se někdo teprve probere a zjistí, že chce hypotéku,“ odpovídá Ťažký.

Nastínil i obecný plán pro mladého člověka, který začíná vydělávat a chce si odkládat peníze stranou. „Když o tom zatím neví nic, tak klidně ať svých 20 až 30 % příjmů dává na spořicí účet, než aby tipoval jednotlivé akcie. Zvykne si dávat peníze stranou a k tomu ideálně začne posílat 1700 korun měsíčně na penzijko se státním příspěvkem. Už tohle je startovací balíček, který vám dá velmi dobrou pozici pro další budování finančního zdraví.“

Podle Ťažkého takto rozumně spousta mladých produktivní věk nezačne. „Často jedou v módu, že neví co dělat, tak ty peníze utratí.“ Zlatý plán přitom nemusí být žádná věda.


Video: Podcast s Jakubem Peškem a Petrem Ťažkým


Související články

Fotbal v televizi: Ve středu laďte finále poháru v Česku i v Itálii

Evropské poháry se tento týden nehrají, i tak je středeční fotbalový TV program hodně zajímavý. Tady je kompletní přehled.

Televize

Neuvěřitelný obrat. Pohár je slávistický, sparťanky se před derby nevídaně oklepaly

Předchozí týden byl pro fanoušky ženského fotbalu opravdu bohatý. Ať už mluvíme o sobotní porci závěrečných zápasů v anglické lize nebo o spekulacích spojených s nadcházejícím přestupovým obdobím. I ve Fortuna lize se děly zajímavé věci. A k tomu už známe vítězky poháru.

Kopačky

Luxusní model stadionu Slavie a expanze do světa. Tarespa těží z českého skla i sportovních hvězd

Na emoce fanoušků i samotných sportovců útočí Tarespa pomocí gólových songů, ale také tradičního českého skla. Její zakladatel Michael Řezáč v rozhovoru pro Football Club vypráví o síle luxusních sportovních artefaktů, vylaďování produktů, plánech na expanzi do světa i roli hvězdných spolumajitelů Jakuba Voráčka a Tomáše Vaclíka.

Stadiony
Popup se zavře za 8s