Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Klikař Ulich: Fotbal mu platil podnikatelské začátky, teď vyváží do celého světa

10. duben 2024
Sdílejte:
Dotáhl to do reprezentace, zahrál si v Bundeslize i v Japonsku. Ještě větší úspěchy Ivo Ulich buduje jako majitel rodinné firmy M&T, která v Dobrušce vyrábí dveřní a okenní kliky a příslušenství. „Naše produkty jinde kopírují. Řekl bych, že to je důkaz, že něco děláme dobře,“ říká v rozhovoru s FC.
Ivo Ulich podnikatel: jeho firma M&T vyrábí kliky a vyváží je do celého světa. Za rok 2022, za který jsou poslední známé výsledky, Ulichova firma měla tržby ve výši 169 milionů korun a provozní zisk 32 milionů.Foto: Profimedia

Jak vznikl váš byznys s klikami?

Dost věcí vzniká náhodou a tohle byla jedna z nich. Sportem jsem vydělal nějaké peníze. Bratr Roman pracoval ve firmě, která na tom nebyla moc dobře, a zjistil, že tenhle obor je na jednu stranu podceňovaný, na druhou stranu je o dveřní kliky a příslušenství velký zájem. Vozili z Polska mimo jiné dveře, na dovolené v Turecku koupil nějaké kliky, ty dali na dveře – a na jednom veletrhu se ukázalo, že je větší zájem o kliky než o dveře. V té době ještě nebyl rozvinutý internet, nebyly tady moc ani hobby markety, brácha zjišťoval, jaký je v Česku s tímhle zbožím trh. Našel tady minimum firem, jen pár obchodních společností.

Tak jste si řekli, že je na trhu díra?

Bavili jsme se o tom, že bychom od firmy, kde pracoval, odkoupili skladové zásoby, protože to s ní vypadalo všelijak. Založili jsme obchodní společnost, začali jsme ve třech lidech (psal se rok 1997 – poznámka redakce). Kývl jsem na to, že do toho vložím nějaké peníze. Časem jsme ale poznali, že kvalita zboží z Turecka a spolehlivost dodávek nejsou nic moc. Brácha zjistil, z čeho se kliky a kování skládají. Viděli jsme, že jsme z průmyslového regionu, který ale nefunguje dobře, lidé z firem odcházejí a zakládají si garážovky. Ti nám mohli dodávat součástky. Z obchodní společnosti se stala obchodně-montážní, dali jsme jí vlastní brand M&T (Material & Technology).

A jak jste se dostali k manufaktuře?

Propracovali jsme se k ní pomalu, trpělivě. Trvalo to asi sedmnáct let, než jsme docílili současného stavu, při kterém máme technologie spojené s ruční výrobou. Začali jsme fungovat na principu automobilky – odebíráme díly, ale to zásadní máme pod střechou my. Hlavně jsme nechtěli brát práci těm malým lokálním firmám. Koupit si můžete jakýkoli stroj, ale sehnat kvalitní lidi není jednoduché. Dodnes pracujeme s rodinnými firmami, nechali jsme si u sebe to nejdůležitější v rámci vizuální a konstrukční kvality. Montáž a expedice je také naše záležitost. V létě to bude dvacet sedm let a je to krásný příběh. (usmívá se)

Na tomto modelu tedy fungujete většinu doby, co firma existuje?

Takových společností v Evropě moc není. Výrobek navrhneme, v kooperacích vyrobíme a pod vlastní značkou prodáme. Do procesu někdy přizveme zajímavé lidi, třeba architekty, designéry, kteří mají mezinárodní přesah. Už to není tak, že my chodíme za nimi, ale často už se hlásí sami. To je hezké, vnímám to jako odměnu.

Jak velká zátěž byla ze začátku na vás osobně? Když jste firmu rozjížděli, bylo vám třiadvacet a byl jste v podstatě i na začátku fotbalové kariéry.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.