První semifinálové zápasy jsou na programu ve čtvrtek 1. května, odvety se hrají hned za týden ve čtvrtek 8. května.
Finále se hraje ve středu 21. května v Bilbau.
Plzeň doma i v Římě předvedla skvělé výkony, ale na víc než závěrečnou remízu 1:1 to nestačilo, když v prvním zápase Lazio dalo rozdílový gól v samotném závěru zápasu v momentě, kdy měl už dva vyloučené hráče.
Plzeň zvládla v domácí odvetě obrátit vývoj dvojzápasu s budapešťským Ferencvárosem, když po brankách Václava Jemelky, Pavla Šulce a Rafia Durosinmiho vyhrála 3:0. V celkovém součtu tak maďarského mistra v play off o osmifinále přehrála 3:1 a postoupila mezi nejlepší šestnáctku druhého nejprestižnějšího evropského poháru.
Jsou to všechny týmy od 25. místa dál, tedy:
Chcete stejný přehled v dalších evropských pohárech?
Od sezony 2024/25 se změnil formát všech tří evropských pohárů. UEFA zvýšila počet účastníků z předchozích 32 na 36 týmů. Týká se to Ligy mistrů, Evropské ligy i Konferenční ligy.
Ve všech třech soutěžích skončil skupinový formát. Nově v takzvaném švýcarském modelu je jedna společná tabulka pro každou soutěž. Místo skupinové fáze tak je na místě základní část nově označovat jako ligovou.
Švýcarský model pochází z šachových turnajů, ale UEFA si jeho fungování trochu upravila. Šachový formát rozhoduje o dalších soupeřích po každé sadě zápasů znovu, zatímco ve fotbalových pohárech jsou všechna utkání skupinové fáze známa už na začátku sezony po losu.
Každý tým ve skupině Ligy mistrů a v Evropské lize odehraje osm zápasů s osmi různými soupeři, čtyři zápasy doma, čtyři venku. Doteď ve skupinách po čtyřech každý klub odehrál šest zápasů, vždy doma a venku proti každému soupeři ze své skupiny. Celkový počet zápasů ve skupině Ligy mistrů a Evropské ligy se zvýšil z předchozích 125 na 189. Zvýšení počtu zápasů v základní fázi Ligy mistrů a Evropské ligy kromě jiného znamená, že týmy v těchto soutěžích nově hrají evropské zápasy i v lednu.
V Konferenční lize zůstal počet zápasů stejný, protože tam i přes změnu formátu týmy dál hrají v základní fázi šest utkání, ale nově s šesti různými soupeři (tři zápasy doma, tři venku).
Napříč poháry zůstalo rozdělení do různých výkonnostních skupin podle klubových koeficientů. V Lize mistrů a Evropské lize jsou čtyři výkonnostní koše a každý tým dostává dva soupeře z každého z nich. Nově tak už v základní fázi dochází třeba i k bitvám gigantů z prvního koše. Vždy kluby hrají jeden zápas doma a jeden venku proti týmům z jednoho výkonnostního koše.
V Konferenční lize zůstalo šest zápasů a kluby se tak dělí do šesti výkonnostních košů. Každý dostává po jednom soupeři z každého koše.
Prvních osm týmů v celkové tabulce se na konci ligové fáze kvalifikuje přímo do osmifinále, dalších 16 týmů se v play-off utká o dalších osm míst v osmifinále.
Podobně se v předchozích sezonách po skupinách hrálo play-off v Evropské a Konferenční lize, jen to vždy byl souboj mezi třetími týmy z vyšší soutěže a druhými týmy z dané soutěže, takže třeba play-off Evropské ligy proti sobě hráli druzí z Evropské ligy a třetí z Ligy mistrů.
V novém modelu zmizely tyto přestupy o soutěž níž a play-off spolu hrají vždy týmy z původních soutěží. Devátý a desátý tým z Ligy mistrů proti 23. nebo 24. týmu z Ligy mistrů atd., a to samé v Evropské i Konferenční lize.
Týmy na 25. až 36. místě v základní skupině budou vyřazeny.
Tohle video sem dáváme vyloženě pro radost. Je z třetí anglické ligy a je na ní fotbalová krása.
Vyberte spolu se Zdeňkem Folprechtem a Paulie Garandem z Heineken scouting týmu největšího fotbalového srdcaře Česka z nižších soutěží a pošlete ho na finále Ligy mistrů do Mnichova.
Evropské poháry se teď v týdnu nehrají i tak je fotbalový TV program bohatý. V úterý startuje semifinále v Mol Cupu a hrají se velké ligové zápasy v Anglii nebo ve Španělsku.