Ve druhém předkole se k vítězům z prvního předkola připojuje vítěz poháru 16. země v koeficientovém žebříčku (Dánsko) a s ním třetí týmy z národních lig zemí, které v koeficientovém žebříčku jsou na sedmém až dvanáctém místě. Proto v tomto předkole začíná i ostravský Baník, kterému los přidělil vítěze z dvojzápasu Legia – Aktobe. Posledním novým týmem ve druhém předkole je čtvrtý tým nizozemské ligy, tedy šestého v koeficientovém žebříčku.
Zápasy druhého předkola se hrají ve čtvrtky 24. a 31. července. Vítěz bude už jen jeden krok od jistoty ligové fáze nějakého poháru.
Blízko pro Baník je pikantní souboj s varšavskou Legií (vítěz polského poháru a pátý tým posledního ligového ročníku), ale ta musí nejprve postoupit z prvního předkola. Také kazašské Aktobe hraje předkolo EL díky vítězství v tamním poháru.
„Baník se vyhnul Braze, která byla největším strašákem, ale bude hrát dost možná proti týmu, který má o dost větší pohárové zkušenosti. Šance na postup tu však zcela jistě je. První zápas doma zamrzí,“ komentuje FC Koeficient.
Aby si Baník zahrál Evropskou ligu, musí vyřadit tři soupeře. V případě vypadnutí má opravu v předkolech Konferenční ligy. Aby se dostal do ligové fáze aspoň v Konferenční lize, může prohrát jen v jednom ze tří dvojzápasů, které má k dispozici.
Pokud by Baník vypadl hned ve druhém předkole EL, zamířil by do třetího předkola Konferenční ligy a v něm by se měl těsně vejít mezi nasazené. V závěrečném předkole stejné soutěže už by byl nenasazený a mohl by narazit například na zástupce elitních soutěží z Anglie, Itálie, Německa či Španělska.
Úvodní předkolo se hraje ve čtvrtky 10. a 17. července. Vítězové dvojzápasů pokračují do druhého předkola Evropské ligy, poražení do kvalifikace o Konferenční ligu. V prvním předkole startují vítězové pohárů ze zemí od 17. do 34. místa v národním koeficientovém žebříčku.
Hrát se budou následující dvojzápasy:
Od sezony 2024/25 se změnil formát všech tří evropských pohárů. UEFA zvýšila počet účastníků z předchozích 32 na 36 týmů. Týká se to Ligy mistrů, Evropské ligy i Konferenční ligy.
Ve všech třech soutěžích skončil skupinový formát. Nově v takzvaném švýcarském modelu je jedna společná tabulka pro každou soutěž. Místo skupinové fáze tak je na místě základní část nově označovat jako ligovou.
Švýcarský model pochází z šachových turnajů, ale UEFA si jeho fungování trochu upravila. Šachový formát rozhoduje o dalších soupeřích po každé sadě zápasů znovu, zatímco ve fotbalových pohárech jsou všechna utkání skupinové fáze známa už na začátku sezony po losu.
Každý tým ve skupině Ligy mistrů a v Evropské lize odehraje osm zápasů s osmi různými soupeři, čtyři zápasy doma, čtyři venku. Dřív ve skupinách po čtyřech každý klub odehrál šest zápasů, vždy doma a venku proti každému soupeři ze své skupiny. Celkový počet zápasů ve skupině Ligy mistrů a Evropské ligy se zvýšil z předchozích 125 na 189. Zvýšení počtu zápasů v základní fázi Ligy mistrů a Evropské ligy kromě jiného znamená, že týmy v těchto soutěžích nově hrají evropské zápasy i v lednu.
V Konferenční lize zůstal počet zápasů stejný, protože tam i přes změnu formátu týmy dál hrají v základní fázi šest utkání, ale nově s šesti různými soupeři (tři zápasy doma, tři venku).
Napříč poháry zůstalo rozdělení do různých výkonnostních skupin podle klubových koeficientů. V Lize mistrů a Evropské lize jsou čtyři výkonnostní koše a každý tým dostává dva soupeře z každého z nich. Nově tak už v základní fázi dochází třeba i k bitvám gigantů z prvního koše. Vždy kluby hrají jeden zápas doma a jeden venku proti týmům z jednoho výkonnostního koše.
V Konferenční lize zůstalo šest zápasů a kluby se tak dělí do šesti výkonnostních košů. Každý dostává po jednom soupeři z každého koše.
Chcete stejný přehled v dalších evropských pohárech?
Prvních osm týmů v celkové tabulce se na konci ligové fáze kvalifikuje přímo do osmifinále, dalších 16 týmů se v play-off utká o dalších osm míst v osmifinále.
Podobně se v předchozích sezonách po skupinách hrálo play-off v Evropské a Konferenční lize, jen to vždy byl souboj mezi třetími týmy z vyšší soutěže a druhými týmy z dané soutěže, takže třeba play-off Evropské ligy proti sobě hráli druzí z Evropské ligy a třetí z Ligy mistrů.
V novém modelu zmizely tyto přestupy o soutěž níž a play-off spolu hrají vždy týmy z původních soutěží. Devátý a desátý tým z Ligy mistrů proti 23. nebo 24. týmu z Ligy mistrů atd., a to samé v Evropské i Konferenční lize.
Týmy na 25. až 36. místě v základní skupině jsou vyřazeny.
V další porci analýz v našem sázkařském koutku jsme se zaměřili na finále klubového MS a vrcholící skupinovou fázi ženského Eura.
Jste znalci fotbalu? Máte přehled? Otestujeme vás v deseti krocích. Dáme vám indicie, vy nám řeknete, o který klub jde.
Když FIFA uzavřela partnerství s ropnou společností Saudi Aramco, Sofii Junge Pedersenovou to rozezlilo. Spolu s víc než 130 fotbalistkami z 27 zemí protestovala otevřeným dopisem. Zastávala se ochrany klimatu i lidských práv. „Spousta dalších hráčů nás podporuje, ale ne veřejně. Bojí se, co řeknou kluby i sponzoři,“ říká dlouholetá dánská reprezentantka a v posledních letech hráčka Juventusu a Interu Milán.