Užij si MS naplno se Zajícem v Americe!

Zúčastnili jsme se. České trápení na MS očima expertů

25. červen 2026
Sdílejte:
Češi prohráli s Mexikem 0:3 a jedou domů hned po skupině, ve které skončili poslední ještě za JAR a Koreou. Není to dobré vysvědčení pro český fotbal a odráží se i v komentářích fotbalových znalců. Projděte si nejlepší komentáře, které jsme sesbírali v TV studiích a na sociální síti X.
Smutný konec. Ladislav Krejčí a další čeští rerezentanti se loučí s fanoušky i MS 2026 po prohře 0:3 s Mexikem.Foto: Profimedia

Karel Häring, šéfredaktor fotbalové sekce Canal+ Sport

„Pořád přemýšlím, jaká slova zvolit. Je to pro mě zklamaní a obrovské rozčarovaní. Ani ne tak ze samotného vyraženi, ale z celkového vystoupení na hřišti i mimo něj, pojetí hry atd. Vždycky říkám, že český fotbal je založený na taktické disciplíně, defenzivě, týmovém duchu a standardkách. Co z toho fungovalo? Nic, kromě dvou autových vhazování.“


David Sobišek, reportér Oneplay Sport

„To si před mundialem čteš, jak se maká osm hodin denně, pilují se myšlenky, kdo má luxusní oko, jak jsme pro soupeře nepříjemní a že je v plánu hrát lepší fotbal než v baráži. Pak předvedeme tohle. Přál jsem si od Česka turnaj, kde si zápasy užijeme a nějak se zapíšeme. My je protrpěli.“


Jan Dočkal, fotbalový reportér

„Zúčastnili jsme se.“


Luděk Mádl, komentátor časopisu Hattrick

„Na čtvrté pozici ve skupině a s pouze jedním získaným bodem zůstali Češi na MS 2026 úspěchu velmi vzdáleni. Na fotbalovém festivalu patřily jejich výkony mezi 48 zúčastněnými týmy mezi nejslabší. Proč?

Naši parťáci

Vydejte se s námi na mistrovství světa do Severní Ameriky! Aktuality, podcasty, analýzy, historie a kvízy. Vše, co potřebujete vědět o MS 2026 na jednom místě. Pomáhají nám s tím:

  • LEGO s jedinečnými stavebnicemi oslavujícími ikonické hráče.
  • Heineken, se kterým se osvěžíte a zafandíte spolu s přáteli.
  • USA Kubik, podporující mladé sportovce na cestě k úspěchu.

Řekněme si na rovinu, že ani česká repre ve svém optimálním rozpoložení není týmem, z jehož umu by někdo omdlíval úžasem. Týmu dlouhodobě zcela schází kreativita, výstavba hry, kombinační schopnosti, týmu schází rychlostní parametry i lepší individuální schopnosti při ovládání míče. Předností mužstva bývá bojovnost, semknutost, tvrdost, silové pojetí, nebezpečný je ze standardních situací. Šampionát jen podtrhnul všechny nedostatky... a navíc se tým na MS objevil v problémech s kondicí, tím pádem nemohl vložit do hry ani své obvyklé přednosti. Jakou roli v tom hrála aklimatizace na nadmořskou výšku, jakou nezvyk na takové turnaje a jakou chyby v tréninkovém procesu, bude možná předmětem dalších analýz.

Tým na MS měnil složení, působil na něm nezkušeným, vyjukaným dojmem. Pokoušel se sázet na defenzivu, nicméně od bezchybnosti v ní měl daleko. Útočná činnost byla v průběhu všech utkání utlumována. Několik šancí zůstalo na MS nevyužito, ale všichni tři soupeři byli ve výsledku lepší a na hřišti nebezpečnější.

Základní problém českého fotbalu je v tom, že dlouhodobě nefunguje dostatečně dobře mládežnický systém, naprosto nedostatečné je vzdělávání trenérů, nemluvě o nevyhovující infrastruktuře atp. Na špatný základ nenarouboval bohužel trenér Koubek žádnou funkční nadstavbu. Turnaj se nepovedl. A vlastně se ani dost dobře povést nemohl. Čím dřív si přiznáme, že lepší fotbal než Česko hrají prakticky všechny týmy na MS, například včetně Kapverdských ostrovů, tím lépe. V kvalifikaci jsme nedávno zjistili, že nás dotáhla (a předběhla) např. i Albánie. A to není vtip, je to realita.

Jakkoli to v evropských pohárech, kde bývají klubové celky úspěšnější, vypadá výrazně lépe, a to díky klubovému know how i vhodnému doplněním cizinci, výkladní skříní fotbalu v zemi je reprezentace... a vystavovat není co. Bez zásadních reforem v mládežnickém sektoru to prostě hned tak lepší nebude, bohužel. Dokud se s nimi nezačne, nezmění se nic.“



Vojtěch Mrklas, taktický expert Football Clubu

„Sochůrek fakt jel na výlet. Musím říct, že tenhle turnaj pro mě rozcupoval podstatnou část respektu, kterou jsem měl vůči Koubkovi.“


Miroslav Koubek, reprezentační trenér v televizním rozhovoru

„Výsledek je pro nás hodně krutý, ale byl to náš asi nejlepší výkon na turnaji. Bohužel jsme nechali soupeře, aby nás potrestal z brejků. Byly to situace, které se daly řešit. My jsme je nevyřešili a tím se soupeř dostal do maximální pohody a když jsme v závěru hráli úplně vabank, tak nás ještě potrestal třetím gólem. Byl proti nám kvalitní soupeř. Mají dobrou nátlakovou hru, středový presink. Je třeba být proti nim velmi důrazný a v některých situacích nás přetlačili.“


Jan Vacek, spoluautor podcastu Kudy běží zajíc

„Potřebuješ vyhrát, ale neuhneš z hlubokýho bloku.

Presink jen fejkuješ, k alespoň pokusu o přímočarou kombinaci ti chybí odvaha, tak jen nakopáváš.

Katastrofálního Douděru necháš na place celej mač. Sochůrkovi nedáš ani minutu, asi je ještě moc mladej.

Já myslím, že stačilo.“



Zdeněk Folprecht, spoluautor podcastu Kudy běží zajíc a bývalý ligový hráč

„Bude se teď hodně řešit, že nevychováváme kreativní hráče…

Bylo mi 18 let, když jsem se stal členem áčka Sparty. Přišel jsem s přívlastkem nový Rosický. Ofenzivní střední záložník, klasický špílmachr, extrémně kreativní, kapitán repre U19.

Během následujících tří let jsem tisíckrát slyšel věci typu: Hraj jednoduše, nehraj patičky, hraješ moc finálky, žádný kudrlinky atd.

A tak se ze mě během těch tří let ve Spartě a na hostování na Žižkově stal jiný fotbalista. Spíš běhavá a fotbalová osmička, jak si mě pamatujete z ligy, než nový Rosický.

Tu čistou kreativitu a sebevědomí, které jsem v sobě měl od dětství, už jsem v kariéře nikdy nenašel. Až zase nedávno na úrovni 5. ligy.

Možná jsem v tom období měl jenom smůlu na trenéry, možná jsem nebyl až tak dobrý, možná jsem si měl za svojí přirozeností víc stát, ale zkuste jít v devatenácti proti zdi.

Strašně fandím klukům jako Sochůrek, Panoš a tak dále. Moc bych si přál, aby se dokázali prosadit tím, co jim je nejvíc vlastní a přirozené.

Nejvíc samozřejmě záleží na nich samotných, ale doufám, že budou mít takové podmínky, aby mohli růst oni i český fotbal.“


Roman Hubník, bývalý reprezentační obránce ve studiu Nova Action

„První poločas jsme drželi krok, ale bylo to bez efektu a bylo to málo. První dva góly jsme si dali prakticky sami. V prvním poločase ještě naši fungovali jeden za druhého, ve druhé půli chyby v defenzivě pramenily z přístupu: půjdeš tam ty, nebo já? A nakonec tam nešel nikdo. Celkové vystoupení na MS 2026 je za mě zklamání, protože tahle skupina byla hratelná, jedna z nejslabších a měli jsme velkou šanci postoupit. Myslím, že nezvládnutý první zápas hodně ovlivnil celý další průběh. Kdybychom udrželi bod s Koreou, nálada v týmu by byla úplně jiná.“



Ondřej Čelůstka, bývalý reprezentační obránce ve studiu ČT sport

„Myslím, že z těch třech zápasů na MS to dnes bylo naše nejlepší vystoupení. Do prvního gólu jsme to drželi a byl to zápas padesát na padesát. Pak ale přišly hloupé chyby, řetězec chyb, který ten zápas zlomil. Vzalo nám to vítr z plachet a už se to zase začalo sypat jako v předešlých zápasech. Je to hrozná škoda, zápas nebyl špatně rozehraný.“


Související články

Televize

Fotbal v televizi: Němci v akci. Projděte si program MS na příští hodiny a dny

MS 2026 pokračuje patnáctým hracím dnem. Večer hrají Němci, navážou na ně Nizozemci. Máme pro vás přehledný TV program na čtvrtek i příští dny fotbalového svátku.

Cesta do Ameriky

Debakl na rozloučenou. Česko srazily chyby v obraně a dopředu toho bylo málo

Smutný konec. Češi po velkých chybách v defenzivě prohráli 0:3 s Mexikem a na MS 2026 končí hned po skupině. S jedním bodem.

Video

Video: Ukradená penalta? Hlasujte, jestli rozhodčí pomohl Anglii po zákroku na plzeňského Adua

Zachránil Anglii VAR, který mlčel? Fotbalový svět se pře o to, jestli měla na MS Ghana v zápase proti Anglii kopat penaltu po hodně divokém skoku Ezriho Konsy při úniku plzeňského útočníka Prince Adua. Prohlédněte si sporný moment na videu a hlasujte v anketě.

Popup se zavře za 8s