Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Umíráme na posledních 20 metrech. Úterní liga očima trenérů

24. květen 2023
Sdílejte:
Sparta má bod ze Slovácka a po devíti letech je zase mistrovská. Bohemians zkazili plzeňskou rozlučku Michala Bílka a mají blízko do Evropy. Jak dění na ligových trávnících během čtvrtého kola mistrovské části nadstavby viděli koučové? Máme jejich hlasy.
I v této šanci bylo včera Slovácko bezzubé, za což svůj tým následně zkritizoval trenér Martin Svědík.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

1. FC Slovácko  - Sparta Praha 0:0

• diváci: 8000 (vyprodáno)

Martin Svědík (trenér Slovácka): „Sparta získala titul po dlouhé době, prvně bych jí chtěl pogratulovat. Byl to podobný zápas jako ty naše předchozí v nadstavbě. Měli jsme dobré pasáže, ale umíráme na posledních 20 metrech. Chyběla nám kvalita při centrovaných míčích, při rozhodování kolem vápna, při střelách. Dnešní zápas potvrdil celou naši sezonu, máme málo vstřelených branek, a proto jsme se nedokázali dostat v tabulce třeba ještě výš. Chyběli nám někteří hráči jako Petržela nebo Reinberk, Spartě to samé. Ale pro nás je to asi větší zásah než pro ně. Boj o čtvrté místo bude složitý. Víme, že Bohemka vyhrála a má mečbol. Ale nebudeme se vzdávat, fotbal může přinést leccos. Budeme hrát do poslední chvíle. I kdyby to nedopadlo, odehráli jsme sezonu se ctí.“

Brian Priske (trenér Sparty): „Myslím, že jsme zaslouženě šampioni. V posledních 20 až 25 zápasech jsme byli nejlepší. Emoce jsou teď úžasné. Lidé v klubu na tohle dlouho čekali, za minulé roky trpěli, takže byli na titul hladoví. Není to o mně, je to o celé Spartě. Jsem šťastný, že toho můžu být součástí. Oslavíme to, ale v sobotu ještě máme zápas, který chceme zvládnout. Doufám, že je zřejmé, co tento úspěch pro lidi znamená. Viděl jsem spoustu z nich se slzami v očích a jsem neskutečný šťastný, že jsme to pro ně dokázali. Jsem také nesmírně rád, že jsem součástí tohoto týmu, máme tady super kluky, kteří si to svými výkony upřímně zasloužili.“

SK Sigma Olomouc - SK Slavia Praha 2:3 (2:2)

• branky: 2. Chvátal, 6. Zifčák - 21. a 35. Jurečka, 67. Lingr
  • červená karta: 78. Ventúra (Olomouc)
  • diváci: 8166

Václav Jílek (trenér Olomouce): „Z výsledku jsme zklamaní. Stejně jako poslední domácí zápasy před našimi fanoušky, které jsme výsledkově nevládli. Na druhou stranu si myslím, že jsme za dnešní výkon nemáme co stydět. Mužstvo zaslouží absolutorium za to, jak se prezentovalo. Myslím, že si toho všimli i fanoušci. Cítil jsem z nich pozitivní energii. Pomohli nám rychlé góly. Když jsem se ale podíval na čas a viděl, že v 6. minutě vedeme 2:0, říkal jsem si, jestli to není moc brzo, protože má Slavia skoro 90 minut i s nastavením, aby s výsledkem něco udělala. Byl vidět, že soupeř ukázal kvalitu. Dostal nás pod tlak. Nebylo to o tom, že by měla hodně brankových příležitostí. Dokonce bych řekl, že jich měla méně než v podzimním utkání.“

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): „Do zápasu jsme vstoupili katastrofálně, i když jsme hodně apelovali na to, že nás čeká těžký zápas, domácí budou uvolnění a budou chtít podat co nejlepší výkon. Dopadlo to ale přesně obráceně, z první standardky jsme dostali gól, což s námi nepochopitelně zamávalo, výkon byl katastrofální. Soupeř byl všude dřív, byl mnohem lepší a po naší obrovské chybě dal druhý gól. Propadli nám tři stopeři za sebou, neskutečně jsme prohráli hlavu, Holi (Tomáš Holeš) pak podklouzl a Zifčák šel sám na bránu. V tu chvíli jsem chtěl desetkrát střídat, naštěstí v další šanci soupeř trefil jen tyčku. Pomohl nám až gól, po kterém jsme se postupně rozběhali, lépe drželi balon a soupeře dostali pod tlak. Druhý gól jsme dali po krásné akci a ve druhém poločase jsme už věřili, že když jsme se do zápasu takhle vrátili, tak soupeře dostaneme pod tlak kontrolovanou hrou. Olomouc to samozřejmě stálo spoustu sil, zvláště v dusném počasí, které bylo, trpělivou hrou se nám ale podařilo dát třetí gól a dohrát utkání do vítězného konce. Začali jsme nejhůře, jak jsme mohli, zápas se nám ale poté podařilo otočit, za což jsme rádi. O titulu rozhodly jiné zápasy během sezony, nejvíce asi vzájemná utkání na Spartě, kde jsme dostali góly v nastavení. Chtěli jsme se soustředit jen na tohle utkání, jednak proto, že hrajeme ligový zápas za Slavii, za druhé proto, že za námi opět dorazilo hodně fanoušků. Ve všední den byl plný stadion, za to jsme rádi. Neměli jsme to už ve svých rukách. Samozřejmě je to pro nás zklamání, honili jsme to celou sezonu, bohužel jsme ale skončili na druhém místě.“

FC Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 1905 0:2 (0:2)

• branky: 2. Hála, 39. Hůlka
  • diváci: 7561

Michal Bílek (trenér Plzně): „Do zápasu jsme vstoupili velmi špatně, po chybě jsme dostali gól a horko těžko jsme se dostávali do lepších kombinací. Nebyli jsme tak důrazní jako soupeř, prohrávali jsme osobní souboje i druhé míče. V závěru poločasu jsme dostali druhou branku a pak už to bylo těžké otáčet. Pocity z tohohle zápasu jsou rozporuplné, protože výsledek je špatný a ani předvedená hra nebyla dobrá. Prožil jsem tady dva roky, ze kterých rok a půl byl naprosto famózní. Vyhráli jsme ligu, zahráli jsme si Ligu mistrů, i v této sezoně jsme vyhráli podzimní část. V jarní části je to bohužel úplný opak a vyžíráme si to až do dna. Chtěl bych každopádně poděkovat všem, že jsem dostal příležitost vést Viktorii Plzeň. Zážitků mám strašně moc a budu na to vzpomínat v dobrém.“

Jaroslav Veselý (trenér Bohemians): „Chtěli jsme do zápasu vstoupit aktivně a věděli jsme, že Plzeň bude mít motivaci, ale současně není v dobrém rozpoložení. Aktivitou jsme chtěli domácí znejistět. Z toho plynul ten první gól, který nám pomohl a dostal domácí ještě pod větší deku. Prvních dvacet minut první půle bylo v naší režii. Ovšem pak jsme ztráceli míče, soupeř se dostával k našemu vápnu a sázel nám před branku centry. Přežili jsme velké šance a podržel nás brankář. Druhá půle začala velkým náporem Plzně. Od nějaké šedesáté minuty domácím došla víra, že můžou průběh zvrátit. Plzeň hrozila, nebylo to klidné utkání, ale soustředili jsme se na kvalitní defenzivu. Jedna fatální chyba nás před pár dny připravila o body, teď nám je přihrála.“