Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Tvrdík proti Fouskovi. Znova ho volit nebudeme, vzkázal

Aktualizováno
29. květen 2024
Sdílejte:
Byla to chyba, napsal na sociální síti X šéf Slavie o zvolení Petra Fouska do čela Fotbalové asociace ČR. Předvolební boj začal, reaguje asociační předseda.
Jaroslav Tvrdík a Petr FousekFoto: Profimedia

Petr Fousek se stal předsedou Fotbalové asociace ČR na valné hromadě v červnu roku 2021. Tehdy dostal 106 hlasů a jeho protikandidát Karel Poborský 91.

Obhajovat svou pozici Fousek bude, pokud se rozhodne znovu kandidovat, na valné hromadě v létě roku 2025, kdy mu končí současný mandát.

A minimálně jednoho vlivného spojence už ztratil. Předseda představenstva pražské Slavie Jaroslav Tvrdík na sociální síti X reagoval na kritiku vystoupení Fouska od jednoho z uživatelů bývalého Twitteru v aktuálním Footcastu.

„Poslechl jsem si celý podcast. A také vystoupení předsedy FAČR na přípravě české komory na zítřejší valnou hromadu FAČR. Respektuji Vaši kritiku a s velkou částí souhlasím. Byla moje chyba podporovat Petra Fouska. Příští rok ve volbách ji určitě nebudeme opakovat. Omlouvám se,“ napsal Tvrdík.

Pro kontext doplňme, že zítřejší valná hromada FAČR bude kromě jiného jednat o tom, zda pozemky pod Stadionem Evžena Rošického na Strahově poskytne Spartě, která na nich chce vybudovat svůj nový stadion pro 35 tisíc lidí.

Na sociální síti X se k tématu vyjádřil i Milan Kratina, majitel společnosti Accolade, který se v roce 2022 neúspěšně pokoušel stát Fouskovým místopředsedou. Kratina dlouhodobě stojí za Fevolucí. „Fevoluce se od Petra Fouska distancovala po necelém roce jeho mandátu. Od té doby ho na výkonném výboru drží trojice Šádek, Richter a Drobný, kteří byli původně proti němu. Bez nich by si na FAČR nekoupil ani tužku. Petr Fousek neplní nic z programových bodů Fevoluce,“ napsal Kratina.

Fouskova pozice v čele FAČR není dlouhodobě nejsilnější. „Konzervativní síly, které někdo nazývá postberbrovci, se s F-evolucí neshodnou z principu na ničem. Ovšem s jednou důležitou výjimkou. A tu lze popsat slovy: zásadní nespokojenost s působením Petra Fouska v roli předsedy FAČR,“ popsal nedávno rozložení sil na Strahově reportér Luděk Mádl na stránkách svého projektu Je to kulatý.

„Na hodnocení, že tak slabý předseda ještě v čele asociace nestál a že už je tento stav neúnosný, se tedy shodne výrazná část české komory. Byť ho odlišní lidé nahlížejí z odlišných úhlů, na resumé se shodnou. Fouskova liknavost v otázce strahovských pozemků navíc dlouhodobě nevyhovovala Spartě, oživlé disciplinární řízení zase zkomplikovalo Fouskovy vztahy se Slavií. Nedostatek peněz ve FAČR v éře Fouskova působení pak pochopitelně nevyhovuje nikomu,“ pokračuje Mádl.

Ani nepopiratelné úspěchy Petra Fouska na poli zahraniční politiky, například je členem výkonného výboru UEFA nebo prosadil loňské finále Evropské konferenční ligy do Edenu, nemají podle Mádla šanci slabou Fouskovu podporu dovyvážit.

Fousek se k Tvrdíkově vyjádření vyjádřil na středečním setkání se zástupci médií. Mimo jiné uvedl, že je považuje za předvolební boj. „Myslím, že je nepochybné, že někteří lidé vedou už předvolební boj. S panem Tvrdíkem jsme se potkali před několika dny, o tomto nebyla řeč. Nebudu s ním polemizovat o volbách před třemi lety ani o nastávajících v příštím roce. Jsem tři roky předseda. Myslím si, že FAČR, český fotbal ani já se nemáme za co stydět. Udělali jsme kus práce,“ cituje Fouska Sport.cz.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s