Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Trpišovský ven? Slavia je bez nápadu, fanoušci řeší trenéra

03. říjen 2023
Slavia přestala být mašinou na střílení branek a v lize je po třetině základní části druhá za Spartou. Trenérská židle se neotřásá, ale kritika na předváděnou hru roste.
Trápení v Teplicích.Foto: Ondřej Bičiště / Mafra / Profimedia

Slavia je po deseti odehraných kolech druhá v lize dva body za Spartou. Ještě neprohrála, má sedm výher a tři remízy – v Jablonci, se Spartou a naposledy v Teplicích. Splnila úkol dostat se do Evropské ligy, kterou navíc zahájila výhrou 2:0 v Ženevě.

Sešívaní tak zažívají vlastně celkem povedený vstup do sezony, i když druhé místo v lize za Spartou se jim určitě nelíbí. A také se jim nelíbí fotbal, jakým se Slavia prezentovala naposledy v Teplicích. Jednoduše to jde shrnout jako strojová hra bez překvapivých řešení.

„Slavia se v určitých momentech až moc spoléhá na postupný útok, že soupeře otevře a někdo dá geniální přihrávku. To samozřejmě v zápasech proti nižšímu bloku potřebujete, ale chybí mi tam rychlý přechod v momentě, kdy se soupeř otevře. Slavia toho teď nevyužívá, zpomalí hru a jde do postupného útoku. Chybí mi v její hře útočná variabilita,“ říká Jakub Podaný.

Špatnou hru potvrzují i data. Slavia měla v Teplicích podle Wyscoutu nejnižší hodnotu xG v celé dosavadní sezoně a podruhé nepřekročila hodnotu 1, poprvé se jí to stalo v Ženevě. „A poprvé za celou dobu, co je Trpišovský u Slavie, se jí stalo, že dvakrát po sobě v lize neměla vyšší xG hodnotu než soupeř,“ dodává Tomáš Daníček, autor respektovaného twitterového účtu Czech Football.

Sešívaní dali z posledních tří ligových zápasů jen dva góly, oba z penalt při výhře v Pardubicích a remíze v derby se Spartou. Teď v Teplicích se neprosadili vůbec. Za deset ligových kol dali 17 gólů, o deset méně než první Sparta i třetí Plzeň. V předchozích třech sezonách měla Slavia po deseti kolech 34, 25 a 30 vstřelených gólů. Naopak sešívané drží defenziva, když dostali za deset kol jen pět gólů, Sparta je na sedmi a Plzeň na jedenácti.

„Slavia sice měla velkou územní převahu, ale prakticky si nevytvořila vyloženou šanci. Směrem do ofenzivy hrozivá sterilita a bída. Střely na branku 3:2 pro domácí,“ zhodnotil počínání slávistů v Teplicích Jan Vacek. A podobně na sociální síti X (bývalý Twitter) výkony svého týmu vidí i spousta slávistických fanoušků. „Přihrávka z první je nejspíš sprosté slovo. Pak se nemůžeme divit, že žádného soupeře venku nepřehrajeme, když ho nedokážeme přečíslit,“ napsal třeba uživatel s přezdívkou Scofield.

Napište s námi pohádku

Zdeněk Folprecht vyměnil ligové kopačky za klávesnici a sepsal pro své dva syny veselé fotbalové pohádky. Pomozte v naší crowdfundingové kampani k vydání knížky a pořiďte si ji do knihovny, ať může rozdávat radost i u vás doma.

U toho chci být!

„Ve finální fázi chybí kvalita. Nestřílíme, nehledáme překvapivá řešení. Systémový nedostatek, který roky nikdo neřeší. Neporazit dnešní Teplice je špatné,“ uvedl Pavel Kamarýt. „Jestli má někdo pud sebezáchovy, tak v zimě stáhne z hostování Ewertona. Je celkem trýznivé koukat se, jak některým hráčům na malém prostoru ten balon překáží,“ dodal.

„Naše hra a herní obraz má sestupnou tendenci a v útoku jsme v regulérní krizi. Vždyť po 10. kole Fortuna ligy jsme v počtu vstřelených gólů na děleném 4. až 6. místě například i za Mladou Boleslaví, která má o zápas míň. Máme průměr pouze 1,7 gólu na zápas. Podle mě to zdaleka není jen špatnou formou útočníků, protože oni se reálně ani do moc šancí nedostávají,“ píše Franz Vosecký v komentáři, který začíná otázkou: Vyhazov pro Trpišovského?

Sám Vosecký jako většina slávistické obce za trenérskou legendou sešívaných dál stojí, ale svým komentářem reaguje na volání po konci Trpišovského v Edenu, která se teď na sociálních sítí v různých diskuzích objevují.

Trpišovský do Slavie nastoupil na začátku roku 2018 a od té doby s ní mezi lety 2019 až 2021 třikrát v řadě vyhrál titul českého mistra. V posledních dvou sezonách ale byla Slavia druhá za Plzní a Spartou. Trpišovský se Slavií také čtyřikrát vyhrál domácí pohár, naposledy v minulé sezoně, kdy sešívaní ve finále porazili Spartu na Letné 2:0. Slavia pod Trpišovským také zažívá velmi úspěšnou éru v evropských pohárech, když si zahrála jednou Ligu mistrů, dvakrát čtvrtfinále Evropské ligy a jednou čtvrtfinále Konferenční ligy. Loni ale neprošla ze skupiny Konferenční ligy, ve které byla se Sivassporem, Kluží a Ballkani.

Od vedení Slavie má Trpišovský dlouhodobou podporu, kterou na začátku aktuálního ročníku podpořil postupem do Evropské ligy, což byl jeden ze sezonních cílů. Letos v dubnu pak Trpišovský a jeho realizační tým prodloužil ve Slavii smlouvu až do léta 2026.

Má Jindřich Trpišovský Slavii stále co dát?

Jak to vidí Jindřich Trpišovský?

Proč Slavia nedává branky? I na to se ptali novináři po bezbrankové remíze v Teplicích. Projděte si hodnocení trenéra Trpišovského z pozápasové tiskové konference:

Zajímavý zápas se skvělou kulisou a plným stadionem. My jsme bohužel nedali gól, v některých fázích nám, hlavně ve druhém poločase, scházela rychlejší kombinace. V první půli jsme se díky územní převaze dostali do tlaku, práce v boxu nám ale nevynesla možnosti, abychom převahu zužitkovali. Když už jsme v nějaké pozici byli, netrefili jsme bránu. Bohužel, ve druhém poločase jsme dobře začali, pak náš herní výkon ale šel dolů, hlavně ve středu hřiště. Kombinací jsme nedokázali přehrát soupeře ani vymyslet nějakou finální přihrávku. Z dalších pozic jsme netrefili bránu, což vyvrcholilo v poslední minutě, kdy jsme nedokázali skórovat z velké příležitosti po dobrém centru. Chybělo nám, abychom trefovali bránu, Teplice hrály v závěru v podstatě s deseti defenzivními hráči, měli jsme nějaké dobré pozice, bohužel jsme je neproměnili a proto zápas skončil bezbrankovou remízou.

Co vám v utkání chybělo ke vstřelení branky?

Myslím si, že si vypracováváme dost pozic, postupem času je ale na hřišti vždy méně místa a nám navíc chybí klid při řešení těch situací. V první půli jsme z levé i pravé strany měli spoustu pozic, od Masa (Lukáše Masopusta) i Doudise (Davida Douděry) jsme měli spoustu centrů do vápna, neuhráli jsme ale ani první, ani druhé míče, které ve vápně zůstaly. To byl problém i v posledních patnácti minutách, kdy se ve vápně poodrážela spousta míčů, my tam ale vždy byli druzí. Určitě to chtělo lepší řešení prvních situací, abychom dali rychlý gól a pak chodili do otevřenější obrany. Takhle pořád hrajete do deseti hráčů, za mě chyběla lepší práce v boxu a agresivita ve vápně.

S produktivitou bojujete v podstatě od začátku sezony, víte, kde hledat příčiny?

První, co mě napadne, jsou standardní situace. Dřív jsme z nich byli produktivnější, spoustu gólů hlavou navíc dávali Ondra Lingr a Peter Olayinka. David Jurásek navíc dobře zavíral zadní tyč a připravoval nám pozice, tam nás momentálně v podobných zápasech tlačí bota. Centry z levé strany nejsou dnes zdaleka tak kvalitní jako ty zprava, často míče navíc létají do jiného prostoru, přestože máme ve vápně Tijaniho a Mojmíra. Další věc je, abychom proměňovali šance, určitě tam jsou věci, které jsou souhry náhod, ne ale všechny. Zásadní jsou standardky, Linži s Peterem dávali podstatnou část svých gólů právě hlavou.

Budete chtít utkání s Teplicemi hodit před čtvrtkem co nejrychleji za hlavu?

Hodit za hlavu to nechceme, musíme si to rozebrat. Spousta hráčů, jako Provi (Lukáš Provod) a spol., hrají na nových pozicích, musíme jim u videa vysvětlovat, jak se mají v určitých situacích chovat. V první půli jsme měli velkou převahu, mohli jsme z ní určitě vytěžit více. Další věc, kterou musíme zlepšit, jsou auty. Minulý rok jsme z nich dokázali být nebezpeční, teď jsme soupeři z vlastního vhazování darovali penaltu. To jsou věci, které si musíme ukázat, ve čtvrtek hrajeme, takže v pondělí máme jedinou šanci, kdy hráčům ukázat, jak se chovat v konkrétních situacích.

Zdroj: web Slavie

Kamerunský brankář Manchesteru United André Onana chytal až do 85. minuty zápasu proti Burnley skvělý zápas. Nakonec ale vyrobil penaltu a zavinil svému týmu další bodovou ztrátu.