Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Takové derby nikdo z nás nechtěl. Bitva v Edenu očima trenérů

25. září 2023
Sdílejte:
Dvě penalty, spousta soubojů, jedna MMA vložka. Zápas podzimu nabídl spoustu emocí a málo fotbalu. Jindřich Trpišovský a Brian Priske na tiskových konferencích hledali důvody toho, proč se zápas tak zvrhl a skončil 1:1.
Tohle derby bylo jedna velká mela.Foto: Michal Beranek / CNC / Profimedia

Jindřich Trpišovský, trenér Slavie

Jak byste 308. derby zhodnotil?

Zápas skončil remízou 1:1, v utkání bylo málo šancí na obou stranách, s tím souvisí i nedostatek prostoru na hřišti pro oba týmy. V první půli byl míč takřka pouze ve vzduchu a v soubojích, týmy na sebe byly dobře připravené, nenechaly si místo na kombinaci, z toho vznikala soubojová hra. Do naší penalty si nevybavuji větší šanci. Nám se podařilo jít do vedení z pokutového kopu, na který jsme ale už později nedokázali gólově navázat. Navíc se na konci naplnil nejhorší možný scénář, kdy soupeř srovnal z penalty. Málo pozitivních emocí a spousta těch negativních.

Proč se utkání takhle emočně vymklo? Budete to vyčítat svým svěřencům?

Nevím, chtěli jsme hrát fotbal, chtěli jsme navázat na derby, které jsme hráli předtím. Věděli jsme, že Sparta má kila a centimetry navíc, že budeme potřebovat, aby hra byla plynulá. Abychom je mohli dostat pod tlak, což se nepodařilo. V první půli jsme hráli hodně špatně, vyhazovali jsme spoustu míčů, byli jsme nepřesní, neměli jsme ani dobrý pohyb. Soupeř byl živější, měl spoustu odražených míčů, od nás to nebyl vůbec dobrý výkon. Do druhé půle, která vždy bývá roztrhanější, projevuje se únava a je tam víc místa, jsme chtěli víc hrát, vytvářet si situace, které byly ke konci, kdy to bylo nahoru dolů, hrálo se do otevřeného prostoru. Neumím na vaši otázku odpovědět, chtěli jsme mít míč co nejvíc na noze, s tím jsme šli do zápasu, chtěli jsme je dostat do hlubokého postavení. To se nám nedařilo, létaly tam dlouhé míče na Tijaniho do soubojů, nedařilo se mu je udržet, nesebrali jsme ani ty druhé míče. Za stavu 1:0, kdy se zápas vyvíjel více méně pozitivně, přišla potyčka, červená karta. Nebyl to styl fotbalu, do kterého jsme chtěli jít, náš výkon byl úplně jiný, než jsme chtěli.

Jste zklamaný, že negativní scény na hřišti přehlušily sportovní rámec večera?

Jsem zklamaný celkově. Místo gólu v závěru penalta na druhou stranu. To pro mě bylo razítko. Málo střel na bránu, spousta faulů… V týmu máme řadu technických hráčů, kteří musí dokázat vytvořit nebezpečné situace, a to jsme nezvládli.

Jak vnímáte situaci při červených kartách? Budete Janu Bořilovi něco vyčítat?

Situaci jsem neviděl, vím, že proběhl souboj Mojmíra Chytila s brankářem, pak přiběhlo klubko hráčů. Je to věc, která do fotbalu nepatří. Budu mu vyčítat, že jsme se do toho neměli pouštět, potřeboval jsem ho na hřišti, nevyhovovalo nám jít do hry 10 na 10, potřebovali jsme být kompaktní. Nemá k tomu za mě vůbec dojít. Situaci jsem neviděl, ale mám zprávu, že tam byl přikleknutý Mojmír Chytil soupeřem, hráči na to reagovali, ale to jsem slyšel já. Hráči by měli hrát fotbal, a ne předvádět takové scény. Derby o emocích je, ale je zbytečné se do takových situací pouštět. Lidé si budou z takového zápasu pamatovat jen dvě červené, dvě penalty a strkanice.

I váš realizační tým obdržel červenou kartu, konkrétně Pavel Řehák.

Já jsem to zjistil až potom, vůbec jsem nevěděl, že byli na hřišti. Co jsem slyšel, tak chtěl situaci uklidnit. S Provim (Lukáš Provod) jsem v tu chvíli řešil, co budeme dělat dál, věděli jsme, že Béřa (Bořil) dostane červenou kartu. Do klubka hráčů jsem nekoukal, o červených kartách pro Bořila a Krejčího jsem věděl hned, že dostal i náš a jejich realizační tým jsem se dozvěděl až po utkání.

Fotbalu diváci příliš neviděli.

Je to bohužel tak. Derby má být vrcholem sezony, soubojem dvou skvělých týmů. Měli jsme se bavit o krásných akcích, místo toho pořád dokola rozebíráme podobné incidenty. Je to návrat k něčemu, co nikdo z nás nechce. Ve čtvrtek jsme předvedli mnoho hezkých akcí v přechodu do útoku, dnes to bylo jen o soubojích a hře hlavou. Mrzí mě to.

Pocítil jste při penaltě v závěru déjà vu z jara, kdy jste na Letné v závěrečném nastavení inkasovali z pokutového kopu po faulu Igoha Ugbua?

Byl bohužel u dvou momentů, situaci z jara jsme si společně připomínali. Situaci jsem doteď neviděl, takže to nemůžu komentovat. Z mého pohledu balon přilétl do chumlu hráčů, odrazil se k brankáři, nevím, jestli měl Igoh čas zareagovat, spíše to vypadalo jako nešťastná situace.

Byl byste pro zavedení čistého času a obří nastavení, která byla na mistrovství světa?

Záleží, co to je za zápas. Čím delší čistý hrací čas, tím to bude lepší pro všechny. To říkám dlouhodobě. Lidé chtějí přijít na fotbal, když se hraje, to je první věc. Druhá pak, že zajímavé situace, které v zápase vznikají, plynou z dlouhých pasáží. Vznikají přečíslení, chyby. Osobně určitě nejsem pro zavedení čistého času jako takového, ale jednoznačně všemi možnými dostupnými prostředky se musí zvýšit čistý hrací čas. Už třeba proto, aby brankář, který v první půli pětkrát šestkrát zdržuje, si to nedovolil. Koukal jsem na zápas Nottingham - Burnley a gólman dostal za zdržování napomenutí a pak hned žlutou kartu. Takových situací, možností, jak hru zrychlit, je spousta. Dnes ani nevím přesně, kolik čistého času se hrálo. V Jablonci to bylo 54 minut z 90, myslím, že dnes to bude hodně podobné. To je strašně málo na to, aby se na hřišti něco událo. Je to škoda, ve čtvrtek oba týmy odehrály úplně jiné zápasy, než byl ten dnešní.

Souběžně hrané derby mezi Ajaxem a Feyenoordem se nedohrálo. Nebál jste se něčeho podobného po nepokojích z řad sparťanského kotle?

Vím, jak to v Nizozemsku probíhá, půda je tam velmi horká. Přerušení a ukončení zápasu je jediná cesta k vymýcení podobných situací. Nechci ze sebe ale chrlit negativní emoce, těší mě, kolik lidí prahne po fotbale, kolik žádostí o lístky jsem registroval. Měli bychom se zaměřit spíše na to, jaký produkt fanouškům přinášíme.

Sparta vystřelila na branku pouze jednou – z penalty. Bod je pro vás asi hodně hořký…

Máte pravdu, ale koresponduje to s tím, o čem mluvím. Upřímně si myslím, že zápas asi byl remízový, moc jsme toho dopředu nepředvedli. Je škoda, že ačkoliv byla řada ofenzivních hráčů na obou stranách, střel bylo pomálu. Neustále probíhaly rohy, auty, míč byl pořád ve vzduchu. Z prvních šesti minut se hrálo snad čtyřicet vteřin. Týmy byly blízko u sebe, po ztrátě ihned dostupovaly. Navíc se hodně chodilo do kontaktu, zejména na středu hřiště. Chápu hráče, kteří hledají řešení nákopem nahoru, často takový zápas končí dlouhými míči dopředu. Z naší strany je to ale málo.

Přičítáte si jako trenéři, myslím vás i Sparty, nějakou odpovědnost za to, že dnešní zápas lze brát jako ostudu? Že během zápasu několikrát startujete na rozhodčí, kteří to sice mají těžké, ale vy jim to děláte ještě těžší?

Nemyslím si to. Každou sobotu koukám na fotbal, na spoustu lig, spoustu zápasů. Nevím, co bychom pak říkali Mourinhovi a dalším trenérům. Teď budu mluvit za sebe, za náš realizační tým. My chceme po hráčích technický fotbal, chceme kombinační věci, chceme mít balon na zemi, hrát ho do nebezpečných prostorů. Ten tým tak stavíme, takové hráče do něj přivádíme. Abychom hráli fotbal, jako byl zápas ve čtvrtek. Proto se tady hrály velké zápasy v Evropě, soutěže, jaké byly. Já jsem nikdy neřekl hráčům, aby faulovali. Chceme důraz, souboje, ale ne fauly. Náš jednoznačný cíl byl úplně stejný, jako byl v posledních třech derby. Apel zněl, abychom hráli aktivně, fotbalově, dostali soupeře pod tlak, vytvářeli si nebezpečné situace. Víme, že v momentě, kdy se zápas hraje nahoru dolů, je tam vysoké procento čistého času, tak to potom hraje v náš prospěch, rozkouskování nám nevyhovuje. Já bych si jenom přál, aby byly zápasy jako předchozí tři jarní derby. Dnes se to bohužel vůbec nepovedlo.

Zdálo se vám, že rozhodčí nastavil rovný metr?

Nechci se úplně do zhodnocení pouštět. Je to těžké, když Provi (Provod) dostane v průběhu zápasu úder na koleno po odehrání míče. Emoce samozřejmě pracují, vím, jak se o sebe Provi stará, a pak inkasuje takový zákrok. Eskaluje to ve vás. Každý jsme viděli určité věci, nechci vytahovat to, co jsem viděl já. Jsou momenty, kdy si myslíte, že to faul není, a on je. Vzpomínám na zápas před dvěma lety, kdy polský rozhodčí Marciniak utkání dokázal zklidnit. Rozhodčí to mají hrozně těžké, nejde samozřejmě neustále rozhodovat dobře, hráči to navíc někdy umí prodat. Nám se někdy zdá, že zákrok je hrůzostrašný a ono to tak není, hráči jsou často v plném pohybu. Horší jsou zákroky ve stoje. Chápu, že rozhodčí na začátku utkání pouští hru, v druhém poločase pak kvůli soubojům píská všechno. Chceme se tlačit do kombinace, do útočných situací, chceme po hráčích jako je Oscar, Zafeiris, Douděra nebo Provod, aby hráli technicky, aby hráli fotbal. Takové situace nám nevyhovují, zápas pro nás ani nemůže skončit tak, abychom ho vyhráli nebo byl vedený tak, jak bychom si přáli.

SK Slavia Praha - AC Sparta Praha 1:1 (0:0)

  • branky: 58. Jurečka z penalty - 90.+11 Haraslín z penalty
  • rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Volf - Radina (video)
  • žluté karty: Ogbu, Zafeiris, Chytil, Wallem, Schranz - Preciado, Olatunji, Panák, Pešek, Laci, Haraslín
  • červené karty: 88. Bořil - 88. Krejčí
  • diváci: 19.370 (vyprodáno)

Brian Priske, trenér Sparty

Jak byste zápas zhodnotil?

Derby tentokrát ve spoustě ohledů nebylo hezké. Viděli jsme víc faulů než hry, což byste od dvou nejlepších týmu neočekávali.

Nezvažoval jste v určitých okamžicích odchod z českého fotbalu?

Ne, vůbec ne. Derby jsou ve všech zemí stejná a občas se, stejně jako dnes, mohou vymknout z rukou. Já jsem ale ve Spartě spokojený a jsem moc rád, že jsem její součástí. Derby sice nebylo hezké, ale takové myšlenky jsem rozhodně neměl.

Ceníte si získaného bodu?

Samozřejmě že je to s ohledem na průběh pro nás důležitý bod. Přijeli jsme sem sice s cílem získat tři a prezentovat se naší hrou, ale z vícero důvodů se utkání rozpadlo. Viděli jsme spoustu soubojů, strkanic a emocí, kvůli čemuž jsme se úplně nedostali do tempa a k naší hře. Takováto utkání rozhodují detaily, což dnes byly dvě penalty. Před zápasem jsme ale určitě chtěli víc.

Nové číslo

V obsáhlém rozhovoru jsme pronikli do myšlení Briana Priskeho. / Jednu Spartu, prosím! Jak a proč si kupovali bohatí Češi fotbalové kluby? / Stoletý Ježek. Připomínáme legendu. / Ukážeme vám, že kdyby kdysi Beckenbauer nedostal nafackováno, možná by se dneska před Bayernem nikdo netřásl. / Vysvětlujeme, jak se s rozvojem online sázek stala z manipulace zápasů rakovina.

To chci!

Bylo s ohledem na rozestavení obou týmů předem jasné, že ze zápasu bude válka?

Vždy nastupujeme ve stejné formaci a troufám si říct, že víte, co od nás můžete očekávat. Samozřejmě občas aplikujeme drobné taktické variace, například Filip Panák se někdy vytahuje do zálohy nebo naše dvě desítky se často pohybují v jiných prostorech. Slavia většinou hraje hodně soubojově a jeden na jednoho, což je jejich styl a už před zápasem nám mohl tento fakt o rázu utkání spoustu napovědět. V posledku byl ale dnešek převážně o strkanicích a četných přerušeních.

Jak jste viděl strkanici, po které dostal Ladislav Krejčí červenou?

Incident jsem viděl a myslím si, že se Krejda pouze bránil útokům hráče Slavie. Věřím, že někdo na zodpovědných pozicích viděl situaci stejně. Můžu se samozřejmě plést, ale je to zkrátka můj názor.

Budete hráčům něco vyčítat?

Myslím, že kluci bojovali jeden za druhého. Kdyby tomu tak nebylo, tak by to mohlo dopadnout jako minule. Hrát takovýto zápas není jednoduché, musíte se v daných situacích přizpůsobit. Samotná rozhodnutí na hřišti jsou nesmírně složitá a je opravdu náročné najít správné řešení. Samozřejmě najdete nějaké momenty, ve kterých jsme mohli emoce zvládnout lépe, jsem na hráče ale pyšný, že se nezalekli a celých sto minut bojovali jeden za druhého.

Máte radost z progresu, který váš tým od posledního zápasu v Edenu udělal?

Ano, jednoznačně. Jsem na kluky pyšný za to, jak se s dneškem popasovali. Za posledních pár měsíců je vidět, jaký pokrok jsme udělali. Můžeme na to nahlížet i optikou, že takovéto utkání jsme zatím nezažili a můžeme si z něho vzít spoustu zkušeností. I když jsme se úplně nedostali ke své hře, tak jsme zvládli utkání na hřišti těžkého soupeře.

Lukáše Haraslína, nejproduktivnějšího hráče ligy jste nechal na lavici, proč jste se tak rozhodl?

Nebylo to lehké rozhodnutí. Měl v nohách za poslední dobu spoustu zápasů a já jsem cítil, že může dnešní utkání rozhodnout z lavičky, což se mu povedlo.

Jak byste zhodnotil výkon Angela Preciada?

Pro Angieho je to třetí utkání v novém prostředí, a navíc derby, takže bych na něj nebyl tak přísný. Penaltu jsem neviděl, ale tyto situace jsou zkrátka součástí fotbalu a věřím, že rozhodčí udělal správné rozhodnutí. Co se týče žluté karty, tak se dá říct, že patřil mezi těch několik hráčů, kteří ji dostali. Určitě si stejný trest zasloužilo víc hráčů. Obecně jsem s ním spokojený, je tu s námi zatím jen pár dní a za tu dobu udělal obrovský progres. Jsme moc rád, jakým způsobem a jak rychle se zvládl adaptovat a jakou konkurenci přináší na naší pravou stranu.


Zdroj textů: weby Slavie a Sparty


Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s