Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Počítáme koeficient: Tři výhry Česku výrazně přiblížily první patnáctku

22. září 2023
Sdílejte:
České kluby vyhrávaly a jejich konkurenti naopak ztráceli. Česko je tak aktuálně v žebříčku UEFA šestnácté a do patnáctky má kousek.
Losování Ligy mistrů. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

České kluby mají za sebou stoprocentně úspěšný start do skupin v pohárové Evropě. V Evropské lize Slavia vyhrála v Ženevě 2:0, Sparta doma porazila Aris 3:2 a Plzeň odstartovala Konferenční ligu výhrou 1:0 nad Ballkani.

Kormě jiného to znamená významný posun Česka v tabulce národních koeficientů, která rozhodne o nasazení týmů do Evropy pro sezonu 2025/26. Česko se po včerejšku posunulo o dvě příčky na šestnácté místo a ztráta na Norsko na patnáctém místě se snížila o 1,25 bodu na 0,325 bodu. Navíc na třinácté Srbsko i čtrnácté Dánsko už ztrácíme méně než bod.

Včerejší posun v žebříčku umožnily kromě samotných výher českých klubů, které přinesly dalších 1,5 bodu do koeficientu, ztráty našich konkurentů. Zástupci Švýcarska, Srbska, Dánska, Norska, Izraele a Ukrajiny včera zaznamenali jedinou výhru (Maccabi Tel Aviv porazilo v KL Breidablik 3:2), tři remízy a sedm porážek. Nejsladší z nich byla slávistická výhra nad Servette, body z přímých soubojů jsou dvakrát tak cenné, když je soupeři zároveň vezmete.

Z českých konkurentů v boji o první patnáctku může být spokojené s včerejšími výsledky jen Řecko. To zaznamenalo tři výhry a jednu porážku a píše tak do koeficientu 1,2 bodu. I tak jsme na něj stejnými výsledky díky nižšímu jmenovateli (ten určuje počet týmů z dané země v Evropě v dané sezoně – Česko mý čtyři, Řecko pět) nahráli 0,3 bodu.

„Další hrací dny už to asi nebude pro nás tak veselé jako dnes, ale s tím počítáme. Důležité je, že jsme vyhráli ty zápasy, které jsme vyhrát měli. Můžeme slavit a být velmi optimističtí ohledně posunu do nejlepší patnáctky. Kdo ví, třeba už příští hrací týden,“ shrnuje aktuální situaci specializovaný twitterový účet FC Koeficient.

Před startem skupin bylo Česko v žebříčku národních koeficientů osmnácté, což by od sezony 2025/26 znamenalo opět jen čtyři české týmy v evropských pohárech. Aby českých klubů v Evropě bylo pět, je třeba se posunout na minimálně patnácté místo. Tam Česko bylo na konci minulé sezony, když skončilo těsně před Norskem a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců.

Pokud chcete vědět, jak se vše počítá, pokračujte na vysvětlující a podrobný text Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby se Česko dostalo do první patnáctky?

Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s