Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Počítáme koeficient: Tři výhry Česku výrazně přiblížily první patnáctku

22. září 2023
Sdílejte:
České kluby vyhrávaly a jejich konkurenti naopak ztráceli. Česko je tak aktuálně v žebříčku UEFA šestnácté a do patnáctky má kousek.
Losování Ligy mistrů. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

České kluby mají za sebou stoprocentně úspěšný start do skupin v pohárové Evropě. V Evropské lize Slavia vyhrála v Ženevě 2:0, Sparta doma porazila Aris 3:2 a Plzeň odstartovala Konferenční ligu výhrou 1:0 nad Ballkani.

Kormě jiného to znamená významný posun Česka v tabulce národních koeficientů, která rozhodne o nasazení týmů do Evropy pro sezonu 2025/26. Česko se po včerejšku posunulo o dvě příčky na šestnácté místo a ztráta na Norsko na patnáctém místě se snížila o 1,25 bodu na 0,325 bodu. Navíc na třinácté Srbsko i čtrnácté Dánsko už ztrácíme méně než bod.

Včerejší posun v žebříčku umožnily kromě samotných výher českých klubů, které přinesly dalších 1,5 bodu do koeficientu, ztráty našich konkurentů. Zástupci Švýcarska, Srbska, Dánska, Norska, Izraele a Ukrajiny včera zaznamenali jedinou výhru (Maccabi Tel Aviv porazilo v KL Breidablik 3:2), tři remízy a sedm porážek. Nejsladší z nich byla slávistická výhra nad Servette, body z přímých soubojů jsou dvakrát tak cenné, když je soupeři zároveň vezmete.

Z českých konkurentů v boji o první patnáctku může být spokojené s včerejšími výsledky jen Řecko. To zaznamenalo tři výhry a jednu porážku a píše tak do koeficientu 1,2 bodu. I tak jsme na něj stejnými výsledky díky nižšímu jmenovateli (ten určuje počet týmů z dané země v Evropě v dané sezoně – Česko mý čtyři, Řecko pět) nahráli 0,3 bodu.

„Další hrací dny už to asi nebude pro nás tak veselé jako dnes, ale s tím počítáme. Důležité je, že jsme vyhráli ty zápasy, které jsme vyhrát měli. Můžeme slavit a být velmi optimističtí ohledně posunu do nejlepší patnáctky. Kdo ví, třeba už příští hrací týden,“ shrnuje aktuální situaci specializovaný twitterový účet FC Koeficient.

Před startem skupin bylo Česko v žebříčku národních koeficientů osmnácté, což by od sezony 2025/26 znamenalo opět jen čtyři české týmy v evropských pohárech. Aby českých klubů v Evropě bylo pět, je třeba se posunout na minimálně patnácté místo. Tam Česko bylo na konci minulé sezony, když skončilo těsně před Norskem a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců.

Pokud chcete vědět, jak se vše počítá, pokračujte na vysvětlující a podrobný text Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby se Česko dostalo do první patnáctky?

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s