Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

Poláci nás brzy přejedou, říká šéf Sparty. Volá po větší podpoře sportu

29. srpen 2023
Sdílejte:
Tomáš Křivda dává českému státu za vzor sousední Polsko. Fotbal je v Česku podle něj odkázaný na nadšence. V rozhovoru odhalil i sparťanský rozpočet.
Tomáš Křivda, nový generální ředitel SpartyFoto: AC Sparta Praha

Podpora státu je naprosto mizivá, profesionální fotbal je tedy u nás postaven primárně na nadšencích, kteří financují své kluby. V rozhovoru s webem Czechcrunch to řekl generální ředitel Sparty Tomáš Křivda.

„Z Poláků si u nás často děláme srandu, ale podívejme se, jak díky Euru, které v roce 2012 spolupořádali s Ukrajinou, postavili stadiony, a ve chvíli, kdy měli stadiony, se vrhli na stavbu tréninkových areálů. Z našeho pohledu je neuvěřitelné, že prvoligové polské kluby mají každoročně velkou finanční podporu ze státního rozpočtu na financování výstavby infrastruktury pro mládež. Když to srovnám s penězi, které mají kluby k dispozici v Česku, chce se mi brečet. Poláci nás proto brzy nejspíš přejedou,“ říká Křivda v rozhovoru o tom, jak se v Česku dělá fotbalový byznys.

Volá po větší podpoře celého sportu v Česku. „Ze státní podpory bude sice těžit jednak profesionální sport, což je některým často trnem v oku, ale na konci dne z toho bude těžit celá země. Je třeba si uvědomit, že sport generuje větší HDP než třeba zemědělství. Neznamená to, že máme začít automaticky dávat víc peněz do sportu než do zemědělství, ale když se podíváme, jakou roli ve společnosti má a měl by mít sport, tak jeho podpora tomu neodpovídá,“ říká sparťanský ředitel.

„V jiných zemích to už dávno pochopili. U nás se bavíme, zda dát dětem třetí hodinu tělocviku navíc. Jinde už dávají čtvrtou. Sport je přirozenou součástí zdravého životního stylu a působí preventivně jak pro různá onemocnění fyzická, tak psychická. Bohužel v Česku chybí dlouhodobá prioritizace sportu a tělovýchovy ze strany politické reprezentace,“ apeluje Křivda na změnu.

Nechcete Apple Watch?

Předplatné webu už máte? Naše prémiové texty si můžete stále pořídit za zvýhodněnou zaváděcí cenu a když to uděláte do konce srpna, tak se navíc automaticky zapojíte do slosování o Apple Watch Series 6 (platí pro měsíční i roční předplatné).

Jdu do toho!

V rozhovoru dál rozvádí třeba to, jak je Sparta financovaná. Říká, že má aktuálně roční rozpočet zhruba 30 milionů eur (zhruba 720 milionů korun). „V případě fotbalu platí, že je v Česku velmi náročné udržet klub v zisku, pokud nehrajete evropské poháry. V nich funguje princip solidarity, který českým klubům pomáhá mít vyrovnaný rozpočet, případně být v zisku,“ uvádí Křivda.

Sparta má za sebou silného akcionáře v podobě miliardáře Daniela Křetínského, a tak pro ni není likvidační být ve ztrátě. Je i tak jejím cílem, aby byla ekonomicky soběstačná? „Takovou motivaci rozhodně máme. Chceme být na prostředcích od našich akcionářů co nejméně závislí. Zároveň platí, že nám zázemí silných akcionářů dává důležitou stabilitu. Můžeme díky tomu přemýšlet o rozvoji klubu v dlouhodobém horizontu, aniž bychom se museli každou sezonu strachovat, zda postoupíme do evropských pohárů nebo zda prodáme několik hráčů za částky odpovídající stovkám milionů korun,“ odpovídá.

Křivda v pozici generálního ředitele vystřídal od začátku července Františka Čupra. Předtím od konce roku 2020 zastával funkci ředitele komerčního úseku a člena představenstva ACS. V minulosti byl marketingovým ředitelem, v klubu začínal v rámci studentské stáže už v roce 2005.

Související články

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal

Harry průkopník. Bude jako Jordan?

Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen klub.

Přímák
Popup se zavře za 8s