Proč Sparta nehraje dobře a stejně vyhrává? První liga s Jakubem Podaným

22. květen 2023
Sdílejte:
Proč to Spartě herně drhne, ale stále vyhrává? Oslaví titul už v úterý? Co se dělo s brankáři? A jak došlo na svítivé košile v televizním přenosu? Ligové otázky po třetím kole nadstavby zodpovídáme s Jakubem Podaným.
Ladislav Krejčí. Penaltový mág, kapitán a tahoun Sparty.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Sparta zapsala další vítězství v zápase, kde nedominovala, kde pocitově nebyla lepším týmem. Byla na ni v sobotu vidět nervozita z toho, že titul je blízko?

Myslím, že nervozita tam v posledních zápasech je, a je to pochopitelné. Podle mě ta současná výkonnost není jen o nervozitě. Sparta většinu jara odehrála ve skvělé formě, měla zdravé klíčové hráče a celý herní systém si sedl. Teď se musí vypořádávat s výpadky, které na její hru mají velký vliv, ať už jde o zranění Tomáše Čvančary nebo pokles formy u Lukáše Haraslína. To je podle mě ten hlavní důvod, proč teď herně není tak dobrá, jako v předchozím průběhu jarní části sezony.

Do hry Spartu za stavu 0:1 v sobotu vrátil zkrat Romana Valeše ze 65. minuty. Proč to podle vás udělal?

Valeš si špatně vyhodnotil rozhodnutí rozhodčího, podle mě si myslel, že tam byl odpískaný faul. Sudí tam totiž udělal takové gesto rukou, při kterém buď ukazoval Kuchtovi, že má vstávat, nebo nechával výhodu Bohemians. Valeš si podle mě myslel, že je hra přerušená, chtěl rozehrávat a proto hodil míč na zem. Podrobně to rozebíráme s Davidem Sobiškem v aktuálním Footcastu, který jsme mimořádně vydali už v pondělí.

Baví vás postřehy Jakuba Podaného? Mnohem víc si jich můžete užít v podcastu Footcast, který vysílá společně s Davidem Sobiškem. Mluví se zajímavými hosty o tématech, která rezonují. Dostupný je na Spotify, Apple podcastech nebo na Youtube. A na O2 TV Sport nově každý ligový týden vysílají také preview před dalším kolem.

Zažil jste někdy něco podobného, zvlášť v takto zásadním okamžiku?

Viděli jsme momenty, kdy brankáři třeba zapomenou na hráče, který se dostane mimo hřiště a pak se vrací a brankář o něm neví. Ale samozřejmě tady šlo navíc o to, že si Valeš myslel, že má odkopávat ze země. Je to velká anomálie, která je navíc umocněná tím, jak zasáhla do boje o titul i o čtvrté místo, a tedy účast v evropských pohárech mezi Bohemians a Slováckem.

Když celou tu situaci vezmeme ještě z pohledu pravidel, tak to Valešovo podkopnutí Kuchty bylo stoprocentní penaltou?

Ano, penalta to byla jasná. Myslím, že i správně dostal „jen“ žlutou kartu, protože chtěl hrát míč. A pochválil bych za to, jak se v tomhle momentě zachoval, Jana Kuchtu. Ve chvíli, kdy si všimnul, že se stopeři Bohemians rozeběhli za míčem a volali na Valeše, tak zareagoval velmi bleskově. Navíc měl už žlutou kartu a riskoval, že by dostal druhou v momentě, kdyby Valešovi sahal do rozehrávky volného kopu. Během chvíle tedy správně vyhodnotil, že je míč ve hře, i když předtím ležel na zemi a nemusel mít přehled o dění. Kdyby teoreticky dostal červenou, tak to pro Spartu v momentě, kdy navíc ještě prohrávala, mohlo být kritické. Kuchta to vyhodnotil v mžiku velmi dobře a zařídil Spartě návrat do zápasu.

Jaké jsou podle vás hlavní důvody, proč Sparta teď na konci ligy tyhle vyrovnané zápasy, kde se jí herně tolik nedaří, vyhrává? Proč dokáže být tak efektivní? Jde to z velké míry za Ladislavem Krejčím, který znovu vzal na sebe důležitou penaltu a na vítězný gól Jana Kuchty nahrál hlavou?

Krejčí je pro mě faktor X. V rozhodujících situacích si dokáže najít velmi dobrý prostor a třeba konkrétně teď v sobotu potrestal velkou chybu Bohemky, kdy se na konci zápasu při stavu 1:1 nechala přečíslit na hraně velkého vápna a Sparta tu situaci tři na dva, která byla v době nákopu od Højera, potrestala. Krejčí cíleně našel Kuchtu a ten už se tváří tvář Valešovi nemýlil. Když vezmeme zpětně i poslední derby, tak pro Spartu je zásadní, a jde to ruku v ruce s kvalitou jednotlivých hráčů, že dokáže klíčové situace pravidelně vyřešit a díky tomu získala důležité body.

V úterý hraje na Slovácku, stačí ji bod. Co od ní v tomhle zápase čekáte?

Opatrný zápas, ve kterém nepadne mnoho gólů. Myslím si, že Sparta si pro titul dojde už tam, očekávám remízu. A to i když má Slovácko dobrý tým a letenským se tam dlouhodobě nedaří.

Zásadní brankářský zkrat jsme viděli i ve hře o sestup. Florin Nita daroval výhru poslednímu Zlínu, který se dotáhl na bod za Brno a právě Pardubice. Sestupující vyjde právě z této trojice týmů, zbylé dva půjdou do baráže. Brno čeká ve středu výjezd do Teplic, Pardubice hrají doma s Jabloncem a Zlín s Baníkem. V posledním kole v neděli pak Pardubice jedou na Baník a Brno hraje přímou v bitvu se Zlínem. Komu věříte nejméně, kdo podle vás sestoupí?

Byl jsem na tom zápase osobně, měli jsme s O2 TV studio přímo z plochy. Pardubice ukazovaly, co hrají celé jaro. Byly lepší, měly víc šancí a zápas měly do jisté míry pod kontrolou. Zlín si ale nenechal domácí úplně odskočit a někdy v 60. minutě se hra vyrovnala. Pardubice už pak nebyly schopné kombinovat odzadu a držet míč. Každý útok byl nebezpečný na obě strany a na konec se povedlo zápas otočit Zlínu po Nitově chybě, kdy špatně načetl centr a podle mě si myslel, že ho pouští do zámezí. Herně si myslím, že je pořád Zlín slabší než Pardubice, ale vidíme, že o záchranu se hraje jinak a ne vždy musí vyhrát lepší tým. Pro Pardubice je to kruté. Ve hře o sestup je navíc naplno zamotané i Brno, které nemá vůbec dobrou formu. Osobně to nikomu z hráčů zapojených do sestupového boje nezávidím, protože to je velmi psychicky náročné. Bude záležet na momentech v jednotlivých zápasech, třeba na tom, kdo předvede kvalitu v zakončení. Protože třeba zrovna včera v Pardubicích jich měli víc domácí, ale stejně prohráli. Roli bude hrát i to, jak ke zbývajícím zápasům přistoupí ty další tři týmy, které už jsou zachráněné, jak moc třeba budou zkoušet další hráče.

A ještě jedna odlehčenější věc z víkendu: velký a pozitivní ohlas na Twitteru měly výrazné košile, které jste měli s Petrem Svěceným ve studiu k zápasu Pardubice – Zlín. Dáte lidem nakouknout do zákulisí: byla to domluva, nebo shoda náhod?

Byla to domluva, co se košil týče. Plánovali jsme ale, že na nich budeme mít klasicky saka, takže by ty výrazné vzory na košilích nebyly až tak vidět. Ale studio bylo postavené hned vedle hrací plochy, kde je umělá tráva. Bylo jasno, velmi teplo a upřímně jsem si nedokázal představit, že to tam zvládnu v saku tak, abych nevypadal, že jsem vylezl z bazénu. Tak jsme se domluvili, že vzhledem k tomu počasí, půjdeme do vysílání vyletněněji. Měl jsem sebou i jinou košili, ale říkal jsem si, že to může být zajímavé oživení přenosu, tak jsme s Petrem vystoupili takto a za pozitivní ohlasy jsme rádi. Bylo to fajn.


Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s