Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Před 50 lety jsem nečekal, že z lízátek bude ikona, říká jejich projektant

03. únor 2023
Sdílejte:
Miloš Morávek je hradecký patriot a zkušený projektant, který v roce 1972 navrhl a prosadil projekt světelného osvětlení Malšovického stadionu. Dnes stožárům nikdo neřekne jinak než lízátka. V minulých letech bojoval za jejich setrvání, nakonec úspěšně. Na rady 90letého otce lízátek dávají i současní projektanti nového stadionu.
Lízátka už zase stojí. Jsou repasovaná a budou od příští sezony součástí české ligy, která se do Hradce vrátí na nový stadion pro 9300 lidí.Foto: Petr Šatalík, FC Hradec Králové

Původně jste vypracoval tři různé návrhy osvětlení hradeckého stadionu. Kde jste se inspiroval?

V roce 1972 jsem dostal za úkol vypracovat projekt osvětlení hradeckého stadionu. Fotbalové ústředí v té době vyžadovalo po týmech první a druhé ligy, aby měly večerní osvětlení. Pro jeden z návrhů jsem se inspiroval budapešťským NEP stadionem, kde byly dvě spojené nohy a zvláštní panel. Druhou variantou byl čtvercový osvětlovací panel. Obě varianty jsem si však rozmyslel, protože jsem nechtěl kopírovat jiné stadiony, chtěl jsem pro Hradec něco originálního. Inspirací pro samotná lízátka bylo slunce, díky tomu získala svůj kruhový tvar.

Jak vznikl název lízátka?

Při projektování jsme stožárům takto neříkali. Název vznikl až lidovou tvořivostí, zřejmě díky tomu, že svým vzhledem připomínají lízátka na špejli z dob komunismu. Název se vžil celkem rychle, lízátka svým tvarem zaujala i v zahraničí, kde psali, že je to jedno z nejlepších funkčních řešení.

Co bylo při projektování lízátek nejsložitější?

V době, kdy jsme lízátka projektovali, nebyla k dispozici žádná technika či software, který by nám s výpočty pomohl. Veškeré výpočty tak vycházely z logaritmického pravítka a běžné kalkulačky. Velkým a náročným úkolem pro mě bylo i vypočítat, jaké zatížení větrem stožáry vydrží. Je totiž potřeba uvažovat nad zatížením větrem ze všech směrů, především z boku a šikmo. Problematiku jsem tehdy nastudoval v odborné literatuře a zvolil jsem zatížení na vrchu stožáru. Lízátka by tak měla bez problému odolat větru v rychlosti 170 km/h.

Jak probíhalo ukotvení tak velkých stožárů?

Tehdy byla provedena nová technologie tzv. mikropilotů. Jsou to trubky s průměrem 76 milimetrů, ve spodní části perforované. Když se zarazily do rostlého terénu, tak těmi otvory v nich vytekla řídká betonová směs a udělala pod stožárem betonový blok pro zatvrdnutí. Ztvrdlá betonová směs poté stoprocentně přenášela zatížení.

Projektant Miloš MorávekFoto: Salonky

V posledních letech se objevovaly hlasy, že jsou lízátka ve špatném stavu a měla by být z bezpečnostních důvodů sundána. Souhlasil jste s tím?

Určitě nesouhlasil. Na magistrátu byli v době před deseti lety názoru, že nový stadion má být kompletně nový. Jsem zároveň i soudním znalcem ocelových konstrukcí, tudíž jsem několik posudků sám dělal. Stadion si sám objednával nezávislé posudky bezpečnosti, které vycházely v pořádku. Konstrukci bylo nutné opravit pouze v horních panelech, což jsem psal i v dopisech na magistrát a do médií. Technický náměstek v té době řekl, že je konstrukce shnilá a musí se zbourat. V roce 2012 tak byl magistrátem vydán demoliční výměr.

Nakonec však lízátka zůstala. Jaké úpravy, které jste navrhoval, nakonec spatřily světlo světa?

Říkal jsem, že je třeba lízátka přisunout k novému stadionu a udělat údržbu a drobné úpravy, včetně nových světel a nátěru. Nakonec to všechno bylo v podobném duchu realizováno, za což jsem nesmírně rád. Hradec tak nepřišel o jednu ze svých dominant.

Vymezil jste se i proti většině různých projektů, které se v Hradci v posledních letech navrhovaly. Které z nich to byly?

Nepochopitelný mi přišel projekt zastřešeného stadionu. Stejně tak jsem odsuzoval i megalomanský projekt s obchodním domem. Stadion by se musel posunout a schoval by se za obchodní dům. Těch je podle mého názoru v Hradci dostatek, nechápu, proč by měl mít stadion svůj obchodní dům. Projíždějící by si ani nevšimli, že tu nějaký stadion je, protože by byl nižší než to nákupní centrum, a tak by byl za ním schovaný.

Podílel jste se na současné renovaci lízátek?

Ano. Všechny dokumenty, které jsem ve svém osobním archivu měl, jsem předal do kanceláře pana Víta. Několikrát jsem u něj byl na konzultaci, především když něco přepočítávali či dělali jinak. Byl jsem tu při demontáži, i při opětovném postavení. Jsem velmi spokojen s tím, jak stavba probíhá.

Čekal jste, že se z lízátek stane ikona města?

To si člověk těžko představoval. Chtěl jsem, aby to vypadalo dobře, protože jsem celoživotní Hradečák a záleží mi na tom, co zde je a jak to tu vypadá. To, že je to tak populární, je především díky lidem, kteří lízátka pojmenovali a také díky tomu, že je to dobře zapamatovatelné.

Těšíte se na první zápas na novém stadionu?

Na zápas se velmi těším a pokud mi to zdraví dovolí, určitě ho navštívím.


Text původně vyšel v regionálním královéhradeckém magazínu Salonky.


Související články

Mají teď na víc? Projděte si nejlepší výsledky všech účastníků Eura

Od nováčka po trojnásobné šampiony. Taková směsice zemí se účastní Eura 2024 v Německu. Ve fotogalerii se ke každé dozvíte její dosavadní maximum.

Cesta na Euro

Hotovo, Priske odchází. Změnil Spartu i ligu a ze zranitelných slušňáků udělal mistry

Brian Priske opouští Spartu a jde trénovat Feyenoord Rotterdam. Na Letné se z něj stala novodobá legenda, i když na začátku nebyl daleko od vyhazovu. Novým trenérem Sparty je Lars Friis.

Sparta
Aktualizováno

Jak posílí Sparta a Slavia? A kdo je teď v lize nejžádanější zboží?

Co čeká Spartu bez Krejčího a Priskeho? Kde a jaké posily by měla lovit Slavia? Má Plzeň kádr na titul? A dokážou Ostrava s Libercem posílit tak, aby uhrály pohárovou Evropu? To a mnoho dalšího se dozvíte ve dvouapůlhodinové podcastové náloži s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem o přestupech v české lize.

Podcast
Popup se zavře za 8s