Promítání: ČR vs. Portugalsko! Diskuze: Voráček, Podaný, Tuček! Víc info zde

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

23. září 2023
Sdílejte:
Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.
Kdo z koho?Foto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia

Vojtěch Mrklas

taktický expert Football Clubu a videotechnik u české reprezentace U19

Je to velký zápas. Gigantický. Ale zároveň nemusí mít zdaleka tak velký vliv, jak se může zdát. Sezona se stále teprve rozjíždí a oba týmy mají základní úkol splněný, dostaly se do skupiny Evropské ligy. Případná prohra v úvodním derby tak automaticky nebude znamenat nepřekonatelný propadák. Největší dosah může mít to, pokud by Sparta podobně jako před rokem dostala klepec, podepsalo se to na ní a prohrála by za týden i s Plzní. Ale to není moc pravděpodobné.

Zároveň jde o tak strašně odlišný zápas od toho, co oba týmy normálně hrají. Obě S jsou většinu utkání zvyklé obléhat zalezlé obrany soupeřů, v derby vše začíná hned rozehrávkou od brány, jen dostat se z presinku soupeře dá práci. Třeba Sparta v lize naopak většinu týmů do presinku přitahuje, aby si dělala prostor pro útočení. V derby proti Slavii se jí to nemusí vyplatit, takže možná bude hrát jednodušeji, ale záleží na startu utkání.

Jsem zvědavý, jak do toho oba týmy půjdou. Oba trenéři mají varianty, jak hrát velké zápasy, které umožňují zjednodušit hru. Sparta může postavit Kuchtu na křídlo a Olatunjiho na hrot, aby se na něj dalo nakopávat. Slavia může klasicky postavit celý tým maratonců a nechat je hrát osobní obranu všude po hřišti. Bylo by skvělé, kdyby se na to oba týmy vykašlaly a šly hrát fotbal, ale podle mě to dopadne tak, že Slavia postaví tým pracantů a Sparta Olatunjiho, aby mohla nakopávat. Zápas ale i tak může dopadnout skvělou podívanou. Přeci jen, takhle silná nebyla obě S už hodně dlouhou dobu.

Aleš Svoboda

komentátor O2 TV Sport

Jistou výhodu může mít Slavia vzhledem k domácímu prostředí. Jinak jsou na tom oba celky podobně, oba vstoupily do ligy dobře. Na základě výsledků 8. ligového kola může Sparta působit rozjetěji. Ale Slavia byla v Pardubicích také skvělá, vyšší výhru ji vzala slabší produktivita.

Zápas je to bezesporu nesmírně důležitý. A vzhledem k tomu, že derby je ještě před svým začátkem vzhledem k přestřelkám mezi fanoušky vyhrocenější víc než jindy, dala by výhra vítězi příjemnou psychologickou výhodu. Ale když to vezmu čistě z hlediska bodového zisku, případná ztráta by pro poraženého žádný velký rozdíl v tabulce neznamenala, oba týmy mají v současnosti shodný bodový zisk. Šrám na sebevědomí, který by neúspěšný tým utržil, ale mrzutost přinést může.

Nějakých taktických manévrů se zajisté dočkáme. Oba trenéři budou chtít něčím druhého překvapit. Sparta možná působí čitelněji, Slavia už jen z hlediska volby hry na dva nebo na tři stopery může působit tajemněji. Z hlediska herního projevu neočekávám, že by Sparta měla vsadit na takovou defenzivní kartu, jako při derby v nadstavbě, kdy měla držení míče jen 17 %. Na druhou stranu bude mít Brian Priske určitě v hlavě to, co se stalo v posledním derby v Edenu. Ale žádného drastického zanďoura od něj nečekám.

Jan Pikous

sportovní publicista, autor Football Clubu

Derby nemá favorita. Prastaré klišé, které však tentokrát opravdu platí. Žádný z klubů v nové sezoně nad konkurentem výrazně neční. Zápasů v lize je odehráno málo a do Evropy oba kluby vykročily výsledkově dobře.

Drobnou výhodu by měla mít díky domácímu prostředí Slavia. Byla by ale škoda, kdyby se Sparta automaticky stavěla do defenzivnější pozice mužstva, které jede na horkou půdu spíše odolávat tlaku, než sama zvítězit. Útočná trojice letenských je nejlepší v lize a hráči jako Haraslín či Birmančević mohou sešívané obraně přivodit nejedno trápení.

Největší síla vršovického celku je zase ve středu pole. Dvojice Oscar – Zafeiris jsou na poměry české ligy středopolaři z říše snů. Zajímá mě, jak se je Brian Priske pokusí vynulovat. Že by sázka na fyzičtější a dynamičtější duo Sadílek – Laci? I to je varianta.

Jakub Podaný

bývalý ligový fotbalista, expert O2 TV a spoluautor Footcastu

Podle mě tentokrát favorita derby určit nelze. U Sparty je vidět velmi výrazný posun za poslední rok, realizační tým trenéra Briana Priskeho už dokázal hráčům dostat své požadavky pod kůži. Zápasy teď mají mnohem víc pod kontrolou, hra je o dost organizovanější, hráči vědí, co od sebe mají čekat. Navíc má Sparta ohromnou sílu vepředu, kde je velmi efektivní. Slavia má pod trenérem Trpišovským propsané systémové věci už mnohem déle a nedělní derby tak vidím velmi vyrovnaně. Bude hodně záležet na tom, jak kdo do zápasu vstoupí.

Jediný otazník mám nad rozestavením Slavie – jestli půjdou takříkajíc chlap na chlapa v rozestavení 3-4-3, nebo se pokusí přečíslit střed a Spartu tím překvapit. Myslím si, že by Slavia mohla hrát i na tři středové záložníky, aby tam získala převahu. Když bude mít Slavia vepředu v tomhle případě dva útočníky, tak tři sparťanští stopeři nebudou mít moc šanci vystupovat na slávistickou desítku, na toho kreativního záložníka a Slavia by ve středu pole měla jednoho hráče navíc. Ale jsem hrozně zvědavý, jak to bude nakonec vypadat, budou to šachy. Oba týmy jsou ve velké formě, dělí se o první místo a věřím, že to bude dobrý zápas hlavně o fotbale, který nás bude bavit.

Roman Kovařík

expert sázkové kanceláře Fortuna

Slavia bude mít výhodu zaplněného Edenu, což může být jeden z klíčových faktorů. Kouč Trpišovský šel směrem k derby do velkého rizika, ve čtvrtek v Ženevě nasadil řadu hráčů z lavičky, aby pošetřil síly Jurečky, Juráska, Provoda, Zafeirise nebo Chytila. Základní sestava tak bude v neděli hodně obměněná oproti čtvrtku, hráči by ale měli mít dostatek energie.

Sparta se na podzim oproti loňsku výkonnostně zvedla a měla by být Slavii důstojnějším soupeřem než v posledním derby na Letné, kde sice vyhrála, ale pouze bránila a měla spíše štěstí, než že by šlo o mistrný plán. Hosté jsou nejproduktivnějším týmem soutěže, směrem dopředu má tým více možností, jak hrát. Sparta bude mít výškovou převahu, při ofenzivních standardkách je nesmírně silná, kouč Priske se bude ale muset s velkou pravděpodobností obejít bez svého špílmachra Kaana Kairinena, což je klíčová ztráta. Dánský stratég tak bude muset poslat do hry tandem Sadílek – Laci, případně Pavelku. Slavia je v domácím prostředí papírovým favoritem a alespoň nejtěsnějším rozdílem zvítězí. Střelecké trápení protrhne Jurečka.

Kdo to řekl nejlíp?

Související články

Kapitán Stanciu a v bráně Nita? Rumuni chtějí vystoupit z Hagiho stínu a sází na disciplínu

Můžou překvapit? A jakou roli v týmu mají staří známí Nicolae Stanciu a Florin Nita? O šancích Rumunska na Euru vypráví exkluzivně pro Football Club bývalý asistent národního týmu Ionut Badea.

Cesta na Euro

Kadeřábek má být v základu. EURO vyhraje Francie, říká Jarolím

Rozhovor s Davidem Jarolímem, bývalým českým reprezentantem a kapitánem Hamburgeru SV, o evropském šampionátu v Německu, vyhlídkách našeho nároďáku, vzpomínkách na MS 2006 a EURO 2008 a také o příští sezoně Bundesligy.

Cesta na Euro

Stříbro, bronz i Collina. Připomeňte si „česká“ Eura

Mistrovství Evropy si nejde představit bez Česka. Připomeňte si ve fotkách slavné chvíle i pády ze sedmi předchozích turnajů.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu