Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Jako bychom vyfárali z dolu. Víkendová liga očima trenérů

12. únor 2024
Těžké nohy měli o víkendu hráči Olomouce, těžkou hlavu trenér Ostravy Pavel Hapal. Sparta jednoznačně vyhrála v Karviné, Slavia naroti tomu zachránila tři body až v poslední minutě. Jak dvacáté ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.
Pavel Hapal a jeho utrpení na Dynamu.Foto: Profimedia

SK Dynamo České Budějovice - FC Baník Ostrava 3:0 (0:0)

• branky: 56. Šigut, 66. Králik, 69. Alli.
  • rozhodčí: Pechanec - Ratajová, Novák - Všetečka (video)
  • diváci: 2457

Jiří Lerch (Č. Budějovice): „Už po remíze na Bohemce jsem říkal, že to bude první stupínek, od kterého se odrazíme ode dna. Dnes jsme to zvládli skvěle. Bylo tam obrovské nasazení a všichni plnili úkoly, které jsme si před zápasem řekli. Ostravu jsme v úvodu pustili do náznaků šancí, ale postupně jsme začali přebírat otěže a dostali jsme se na úroveň, jakou jsme si představovali. Nemyslím si, že by nás Baník podcenil. Dobře jsme se na soupeře připravili a byli jsme v utkání lepší. Celou zimu jsme pracovali na organizaci obranné fáze, což se nám vyplácelo už v přípravě a fungovalo to i dnes.“

Pavel Hapal (Ostrava): „Z naší strany ani není co hodnotit. Kromě úvodu, kdy jsme měli jednu stoprocentní gólovou šanci, jsme celých 90 minut tahali za kratší konec. Viděl jsem spoustu špatných výkonů nejen fotbalových, ale i běžeckých. Kdyby to byl jeden nebo dva hráči, tak bych o tom přemýšlel jinak, ale takhle beru porážku na sebe, na náš realizační tým. V utkání byli ze strany Baníku Ostrava vynikající jen fanoušci, my určitě ne. Na druhou stranu Budějovice odehrály dobrý zápas a mohlo to skončit i vyšším rozdílem. Sporné situace jsem neviděl, nechci se k nim vyjadřovat. Nevím, zda míč byl, nebo nebyl za lajnou (komentář k prvnímu gólu, o kterém rozhodl až VAR). Zaslouženě jsme prohráli, soupeř byl lepší. Neodstartovali jsme dobře. Věřím, že do dalšího utkání to změníme a zlepšíme se.“

MFK Karviná - AC Sparta Praha 0:3 (0:1)

• branky: 31. Krejčí, 60. Karabec, 69. Kuchta
  • rozhodčí: Rouček - Kříž, Pečenka - Adámková (video)
  • diváci: 4238

Juraj Jarábek (Karviná): „Na Spartu jsme byli dobře připraveni. Věděli jsme, co by na hosty mohlo platit - a platilo. Za úvodních 30 minut musím hráče pochválit. Proti takovému soupeři, když nedáme ze dvou takových šancí gól… Je to škoda. Pomohlo by nám to do dalších minut. Ve druhé půli jsme chtěli pokračovat ve stejném způsobu hry. Je škoda rychlého gólu, dalo se mu zabránit. Potom už to proti takovému soupeři, jakým je Sparta, je těžké. Ve druhé půli byl soupeř lepší a dominantnější a díky tomu si vítězství zasloužil.“

Brian Priske (Sparta): „Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. V mnoha ohledech jsme ho měli pod kontrolou. Soupeři jsme sice po našem rohovém kopu darovali jednu velkou šanci, ale do žádných dalších, možná až na jednu menší v druhém poločase, jsme ho nepustili. Byli jsme organizovaní a dobře vyvážení mezi útokem a obranou. Očekávali jsme, že budeme mít v utkání vysoké držení míče a může dojít k protiútokům soupeře, který je v defenzivě dobře organizovaný. Dobře jsme si s tím však poradili. Dařilo se nám hráče Karviné držet daleko od naší branky, navíc jsme si vytvořili poměrně vysoký počet šancí. První zápas po zimní pauze byl v naší režii.“

FC Slovan Liberec - SK Sigma Olomouc 2:0 (0:0)

• branky: 49. Penner, 80. Horský
  • rozhodčí: Berka - Hrabovský, Šafránková - Szikszay (video)
  • diváci: 2427.

Luboš Kozel (Liberec): „Jsem samozřejmě spokojený s výkonem i výsledkem. Po oťukávacím úvodu jsme byli lepším týmem, ale chyběl nám klid ve finální fázi, střely byly nepřipravené. Hned první akce po půli nás dostala do výhody. Na podzim byl Penner jako střídající hráč vždy u toho, když jsme dostali gól. Ale věděl jsem, jaké má rychlostní přednosti i střelu. V přípravě už byl jeden z nejlepších hráčů a dnes potvrdil svou výkonnost. Pak nás podržel Hugo (Bačkovský), když vytáhl střelu Juliše. Z krásného rychlého přechodu jsme pak odskočili. Vítězství je zasloužené a měli jsme ještě další šance. Frýdek má problémy s kolenem, bude chybět tři až čtyři týdny.“

Václav Jílek (Olomouc): „Těžko vysvětlitelný výkon z naší strany. Už od počátku to vypadalo, jako kdybychom vyfárali odněkud z dolu a nesli si na zádech batoh s kamením a uhlím. Liberec byl agresivnější, rychlejší, sbíral daleko lépe druhé míče, takže měl větší držení. O poločase jsme na hráče apelovali, aby změnili přístup. Chtěli jsme do hry dostat pohyblivějšího Singhateha. Náš plán trošku zhatil brzký inkasovaný gól. Byla to situace, kdy jsme měli míč pod kontrolou. Přišla laciná ztráta, pomalý návrat do defenzivy a střelec měl obrovský prostor. Z mého pohledu to byl náš velice slabý výkon a zasloužená výhra Liberce. Pochválil bych jen Macíka, který ještě chytil dva góly.“

1. FC Slovácko - FK Pardubice 1:2 (0:1)

• branky: 89. Cicilia - 14. Zlatohlávek, 90.+1 Hlavatý
  • rozhodčí: Volek - Hájek, Žurovec - Zelinka (video)
  • červená karta: 68. Mareš (Pardubice)
  • diváci: 4720

Martin Svědík (Slovácko): „Obecně nám začátek moc nevyšel. Byli jsme všude druzí, nemohli jsme založit akci, nevyhrávali jsme osobní souboje. Prvnímu gólu předcházela nedůslednost v obraně, to si nemůžeme dovolit. Stalo se to nakonec i při vítězném gólu Pardubic v nastavení. Hosté vedli, dali jsme jim ten luxus. Neřešili jsme pak akce tak, aby z nich vznikly šance. Po přestávce nám při tlaku chyběla lepší orientace v koncovce. Vyrovnali jsme, ale pak jsme se chovali jako kluci, kteří si přišli zahrát fotbal. Chyběla tam zodpovědnost, musíme si to vyříkat. Ztráta mě mrzí, byla zbytečná. I bod by byl málo, ale byl by. Takhle nemáme nic.“

Radoslav Kováč (Pardubice): „Jsem strašně rád, že jsme tady zvládli zápas, který tu bývá vždy moc těžký. Hodně nám pomohl první gól. Hlavně bych chtěl pochválit kluky za týmový výkon, podržel nás v něm gólman Kinský. Dostali jsme sice v závěru gól, už jsem si říkal, že i bod bude pro nás zlatý. Ale vyšel nám přechod do brejku, přečíslili jsme domácí hráče a dali vítězný gól. Pro nás je to hrozně důležité vítězství při pohledu na ostatní výsledky.“

FC Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 1:1 (0:0)

• branky: 63. Chorý - 87. Ladra z penalty
  • rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Petřík (video)
  • diváci: 9086

Miroslav Koubek (Plzeň): „Když vedete a vítězství vám proteče mezi prsty pár minut před koncem, určitě je tam pocit zklamání. Ale na druhou stranu ne příliš velkého. Odehráli jsme poctivý zápas, dokázali jsme se po trošku horším začátku dostat do hry a tlačit na soupeře. Zejména druhý poločas, kdy jsme tlak vystupňovali brankou na 1:0. Asi jsme měli přidat ještě jednu a utkání rozhodnout. Neměli jsme to nechat dojít do závěru. Byl tam nešťastný moment, v podstatě nákop nazdařbůh do v té chvíli hůře připravené obrany. Vaníček nám tam vběhl. Udělali jsme druhou půli možná dvě chyby v defenzivě, ale tahle byla zásadní a připravila nás o body.“

David Holoubek (M. Boleslav): „Bylo to zajímavé a kvalitní utkání, když si vezmeme, že bylo první jarní. Myslím, že to byl remízový zápas. Oba týmy jsou asi lehce nespokojené. I my jsme chvíli sahali po třech bodech v prvních 20 minutách, kdy jsme měli šance. Pak Plzeň zvýšila obrátky. V tu dobu dominovala dlouhými míči na Tomáše Chorého, který je v tom extra skvělý. Potom jsme nějakým střídáním, když kluci za to vzali, udělali skvělou akci a po penaltě šli do remízového stavu.“

FC Hradec Králové – Bohemians Praha 1905 2:2 (1:0)

• branky: 32. Čihák, 74. Vašulín – 80. a 83. Shejbal
  • rozhodčí: Radina – Váňa, Pfeifer – Kocurek (video)
  • diváci: 6118

Václav Kotal (Hradec Králové): „Myslím, že za stavu 2:0 už jsme to měli zvládnout. Bohužel takové triviální ztráty míče, prohraný souboj, druhý gól po autovém vhazování, kde místo, abychom bránili hráče, tak bráníme zase prostor. Tři hráči tam hlídali vzduch. Bohužel, stalo se. Mě to samozřejmě mrzí, ale musíme ty body nahnat jinde. Je to obrovská nespokojenost se závěrem utkání, protože takhle ztratit tři body je obrovská škoda. Když ty chyby vidím, tak teď se tomu směju. To je tak naivní. Takhle si zničit vyhrané utkání. Doufám, že to pro kluky bude aspoň škola, že si to uvědomí. Druhý inkasovaný gól, to je úplně strašné.“

Jaroslav Veselý (Bohemians): „Utkání moc nepomohl terén, který je tady složitý, ještě v kombinaci s deštěm. Ale na to, na jakém hřišti se hrálo, to byl ještě hezký fotbal. Co se týká výstavby hry a kombinace, byli jsme téměř po celé utkání lepším týmem, nicméně domácí si dokázali vytvářet nebezpečné situace. Inkasovali jsme po standardce a domácí pustili na koně. Karty se změnily. Zdálo se mi, že většinu druhého poločasu jsme kontrolovali, přesto jsme inkasovali. Byl ve vzduchu i třetí gól, kterým by se to všechno vyřešilo. Musím smeknout před mužstvem, protože jsme se nevzdali, kluci za to vzali a vyrovnali. Možná jsem za takový bod radši a je to pro mě hodnotnější, než kdybychom tady 3:0 vyhráli. Ukazuje to, že máme vnitřní sílu.“

FK Teplice – FC Zlín 2:1 (1:0)

• branky: 36. a 62. Fila – 59. Slončík
  • rozhodčí: Machálek – Caletka, Lakomý – Berka (video)
  • diváci: 3086

Zdenko Frťala (Teplice): „Jsem maximálně spokojený, dnes jsme zaslouženě vyhráli. Kluci předvedli výkon, který je zdobil i v přípravě. Po vyrovnávací brance tam byla částečná obava o výsledek, ale zareagovali jsme výborně, a nakonec jsme měli i další příležitosti k navýšení skóre. Všichni naši útočníci by si zasloužili, aby hráli v základní sestavě. Rozhodli jsme se pro Gninga s Filou a jsem rád, že jejich spolupráce byla nadstandardní. Gning navázal na formu z přípravy, perfektně zatáhl míč a Filovi připravil vítězný gól na zlatém podnose. Soupeře jsme pak už nepustili k žádné příležitosti, o to víc si vítězství vážíme. Vstup do sezony je vždy důležitý, ale pořád je to jen první utkání.“

Bronislav Červenka (Zlín): „V prvním poločase jsme toho do ofenzivy moc nepředvedli. Ani soupeř nebyl příliš nebezpečný, po jedné šanci se ale dostal do laciného vedení. Situaci jsme přitom měli dobře pokrytou, ale nedokázali jsme pohlídat jediného hráče ve vápně. Ve druhé půli jsme trochu přeskupili řady a zvedli se. Hráli jsme víc po zemi, měli jsme větší pohyb i lepší kombinaci. Z toho vyplynulo i vyrovnání, v té době jsme byli Teplicím minimálně vyrovnaným soupeřem. Bohužel hloupou chybou jsme jim zase nabídli vedení. Pak už to bylo těžké otáčet, vytvořili jsme si jen pár situací a naopak domácí sami mohli přidat z brejků další gól.“

SK Slavia Praha – FK Jablonec 4:3 (3:2)

• branky: 3. a 11. Wallem, 24. a 90.+7 Jurečka – 5. Čanturišvili, 14. Chramosta, 48. Martinec
  • rozhodčí: Starý – Kubr, Machač – Volek (video)
  • diváci: 17 202

Jindřich Trpišovský (Slavia): „Zajímavý zápas hned od třetí minuty, kdy jsem šli do vedení. Pak jsme okamžitě dostali gól na 1:1, který nás trochu znejistěl a Jablonci pomohl. První půli jsme odehráli velmi dobře dopředu, v pohybu, dali jsme tři góly. Všechno bylo dobré kromě defenzivy, dostali jsme dva góly. Ať už z našich chyb, zároveň velice dobrým provedením od Jablonce. První půle měla velice dobré tempo, pět gólů. Ve druhé půli se stalo přesně to, co jsme nechtěli. Chtěli jsme do toho dobře vstoupit a snažit se přidat další gól. Místo toho jsme dostali skoro stejný gól, jako byl ten první. Nepamatuju si, kdy naposledy jsme doma dostali tři branky. Pak šel náš výkon dolů. Pomohli nám střídající hráči, po sérii neproměněných šancí se nám podařilo rozhodnout ze standardní situace. Musíme poděkovat fanouškům, kteří nás hnali do posledních vteřin. Udělali peklo při tom posledním rohu. Pro diváky to byl zajímavý zápas s velkou kvalitu. My jsme si ho udělali složitějším, než jsme měli. Takové vítězství je pro tým možná lepší než v klidu vyhrát.“

Radoslav Látal (Jablonec): „Hlavně v začátku jsme udělali individuální chyby, dvě z nich Černák. Chtěli jsme nastoupit s rychlostními typy, proto jsme mu dali šanci, i když v přípravě toho moc nenahrál. Chtěli jsme hrát otevřenou partii a zlobit Slavii brejky. Cením si toho, že když jsme prohrávali, tak jsme se pokaždé zvedli a vyrovnali jsme. To samé na začátku druhého poločasu, kdy jsme se znovu dostali do hry krásnou akcí na 3:3. Jak jsme dali ty góly, to byla naše taktika - dostat míče za obranu. Konec zápasu už nebyl z naší strany tak dobrý, protože jsme hodně lepili sestavu. Dohrávali jsme na stoperu s dvěma defenzivními záložníky Hübschmanem a Součkem. Už to bylo složitější. Slavia nás zmáčkla, nastřelila tyčku. Bohužel jsme nezvládli jednu standardní situaci na konci a neodvážíme si ani bod. Člověk má v tu chvíli pocity beznaděje. Jakmile rozhodčí pískl konec, odešel jsem do kabiny. Potřeboval jsem být chvíli sám.“