Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

S tím si nezatancuješ. Po manželství s legendou zůstala bez důchodu

07. říjen 2023
Sdílejte:
Když se vodili za ruku k dubu u Ohře, netušila, že bude celý život chystat večeři přesně na šestou. A že o narození dcery pozdějšímu legendárnímu reprezentačnímu kapitánovi pošle vzkaz do Súdánu. Stanislava Nováková s láskou, vtipem i upřímností vypráví příběh fotbalové manželky v Československu druhé půle 20. století.
Pohřeb Ladislava Nováka v roce 2011. Kromě Stanislavy Novákové se s ním přišli rozloučit i osobnosti z českého fotbalového prostředí včetně jeho spoluhráčů z MS v Chile.Foto: Jiří Hadač, David Malik / CNC / Profimedia

Víc než deset let byla první dámou československého fotbalu. Tak dlouho vedl její manžel coby kapitán národní tým. Ona sama se ovšem při takovém označení ošívala. Po boku Ladislava Nováka prožila půl století. V době, kdy i jeden z nejlepších levých obránců světa chodil domů na obědy, a ač kapitán Dukly, před výplatou hledával po kapsách zapomenuté drobné.

Pro ni to byla léta podřizování se železné rutině známého fotbalového askety, léta častého osamění, když odjížděl na dlouhé týdny exotických turné, léta nepochopení ze strany vrstevnic.

„Přišlo mi to jako samozřejmost, ne jako nějaké přinášení oběti. Dnes některé manželky fotbalových milionářů nadávají, že se ten hráč nevěnuje rodině. My bývaly s dětmi samy dva měsíce v létě, dva měsíce v zimě. Vánoce jen s dětmi, žádná rekreace v létě – a nikdo se nás neptal, jestli se nám to líbí. Ale já se na to dívala tak, že aspoň máme dobrou životní úroveň. I když ne takovou, jak si národ představoval,“ vypráví Stanislava Nováková.

Skončilo to léty péče o manžela pomalu podléhajícího Alzheimerově nemoci, u které současná věda nachází s hraním fotbalu smutné průsečíky. Ale jak Stanislava Nováková říkala, byla to léta, která tak prožila naprosto vědomě a která by neměnila.

„V Ostředku strávil šest let. Já bych si to nemohla sama dovolit, ta léčebna stála 22 tisíc korun měsíčně. Ale pomohla Nadace fotbalových internacionálů. Dostávali jsme sociální příspěvek 12 tisíc měsíčně a těch zbylých 10 tisíc platila vždycky dva měsíce nadace a třetí měsíc já. Nechali mi aspoň tátův důchod, z toho jsem žila. Na vlastní nemám nárok, protože jsem nepracovala. Takže platit Láďovi léčebnu, to jsem neměla z čeho utáhnout. Nadaci jsem proto neskutečně vděčná, že mu umožnila takhle důstojně odejít z tohohle světa. Fotbal mu jeho služby takto splatil, to považuju za důležité,“ vzpomínala.

Příběh Ladislava Nováka známe víc než dobře. Kapitán vicemistrů světa z Chile 1962. Mnohonásobný mistr Československa s Duklou, za kterou svedl slavné bitvy v evropských pohárech. Parťák Josefa Masopusta. Fotbalový gentleman, který byť obránce, nikdy nebyl vyloučen. Sportovec, který ve své době nevídaně dbal na životosprávu.

Za tím vším ale stála péče a tvrdá práce jeho ženy. „Nenapadlo mě žít jinak. I doba byla jiná, z dnešního pohledu možná nepochopitelná,“ říkala smířeně. Svého muže zároveň ctila. „Jak se Láďa choval na hřišti, tak se choval i v životě. Takže se nedivím, že jako obránce nikdy nebyl vyloučený a neudělal hrubý zákrok. On takový prostě byl, pro něj to byl automatismus, domnívám se. U nás třeba nikdy nepadla ani slova jako blbec nebo pitomec. A nikdy v životě neseřval naše děti, i když jsem ho o to prosila – protože on byl tou autoritou.“

Se Stanislavou Novákovou jsme si povídali na jaře 2012, rok po smrti jejího manžela. Ona sama zemřela v 86 letech v červenci 2021. Ještě jednou jsme ji nechali vyprávět její příběh v předminulém čísle tištěného Football Clubu.


Související články

Nominace na EURO: Hašek už neřeší Belmondo, rozhodovala forma

Ivan Hašek oznámil nominaci na EURO 2024. V týmu je šestadvacet hráčů včetně největších opor Tomáše Součka, Patrika Schicka nebo Vladimíra Coufala, ale také nováček Lukáš Červ. Cílem je podle šéfa FAČR Petra Fouska postup ze skupiny.

Cesta na Euro

Dvakrát proti Belgii. České ženy chtějí z Edenu první body v kvalifikaci o Euro

Fotbalová reprezentace žen se sešla v Praze, aby zahájila třetí sraz roku 2024. Tým trenéra Karla Rady v následujících dnech odehraje dva kvalifikační zápasy proti Belgii – první v pátek 31. května v pražském Edenu, v úterý 4. června pak na stadionu v belgickém Sint-Truidenu.

Reprezentace

Počítáme koeficient: Co čeká Baník v Evropě?

Česko bude mít v Evropě v příští sezoně pět týmů. Do pohárů se vrací Baník a jeden z dvojice Boleslav – Hradec. Projděte si, jaké cesty je čekají, pokud se mají dostat do ligové fáze jednoho ze tří evropských pohárů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s