Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

S tím si nezatancuješ. Po manželství s legendou zůstala bez důchodu

07. říjen 2023
Sdílejte:
Když se vodili za ruku k dubu u Ohře, netušila, že bude celý život chystat večeři přesně na šestou. A že o narození dcery pozdějšímu legendárnímu reprezentačnímu kapitánovi pošle vzkaz do Súdánu. Stanislava Nováková s láskou, vtipem i upřímností vypráví příběh fotbalové manželky v Československu druhé půle 20. století.
Pohřeb Ladislava Nováka v roce 2011. Kromě Stanislavy Novákové se s ním přišli rozloučit i osobnosti z českého fotbalového prostředí včetně jeho spoluhráčů z MS v Chile.Foto: Jiří Hadač, David Malik / CNC / Profimedia

Víc než deset let byla první dámou československého fotbalu. Tak dlouho vedl její manžel coby kapitán národní tým. Ona sama se ovšem při takovém označení ošívala. Po boku Ladislava Nováka prožila půl století. V době, kdy i jeden z nejlepších levých obránců světa chodil domů na obědy, a ač kapitán Dukly, před výplatou hledával po kapsách zapomenuté drobné.

Pro ni to byla léta podřizování se železné rutině známého fotbalového askety, léta častého osamění, když odjížděl na dlouhé týdny exotických turné, léta nepochopení ze strany vrstevnic.

„Přišlo mi to jako samozřejmost, ne jako nějaké přinášení oběti. Dnes některé manželky fotbalových milionářů nadávají, že se ten hráč nevěnuje rodině. My bývaly s dětmi samy dva měsíce v létě, dva měsíce v zimě. Vánoce jen s dětmi, žádná rekreace v létě – a nikdo se nás neptal, jestli se nám to líbí. Ale já se na to dívala tak, že aspoň máme dobrou životní úroveň. I když ne takovou, jak si národ představoval,“ vypráví Stanislava Nováková.

Skončilo to léty péče o manžela pomalu podléhajícího Alzheimerově nemoci, u které současná věda nachází s hraním fotbalu smutné průsečíky. Ale jak Stanislava Nováková říkala, byla to léta, která tak prožila naprosto vědomě a která by neměnila.

„V Ostředku strávil šest let. Já bych si to nemohla sama dovolit, ta léčebna stála 22 tisíc korun měsíčně. Ale pomohla Nadace fotbalových internacionálů. Dostávali jsme sociální příspěvek 12 tisíc měsíčně a těch zbylých 10 tisíc platila vždycky dva měsíce nadace a třetí měsíc já. Nechali mi aspoň tátův důchod, z toho jsem žila. Na vlastní nemám nárok, protože jsem nepracovala. Takže platit Láďovi léčebnu, to jsem neměla z čeho utáhnout. Nadaci jsem proto neskutečně vděčná, že mu umožnila takhle důstojně odejít z tohohle světa. Fotbal mu jeho služby takto splatil, to považuju za důležité,“ vzpomínala.

Příběh Ladislava Nováka známe víc než dobře. Kapitán vicemistrů světa z Chile 1962. Mnohonásobný mistr Československa s Duklou, za kterou svedl slavné bitvy v evropských pohárech. Parťák Josefa Masopusta. Fotbalový gentleman, který byť obránce, nikdy nebyl vyloučen. Sportovec, který ve své době nevídaně dbal na životosprávu.

Za tím vším ale stála péče a tvrdá práce jeho ženy. „Nenapadlo mě žít jinak. I doba byla jiná, z dnešního pohledu možná nepochopitelná,“ říkala smířeně. Svého muže zároveň ctila. „Jak se Láďa choval na hřišti, tak se choval i v životě. Takže se nedivím, že jako obránce nikdy nebyl vyloučený a neudělal hrubý zákrok. On takový prostě byl, pro něj to byl automatismus, domnívám se. U nás třeba nikdy nepadla ani slova jako blbec nebo pitomec. A nikdy v životě neseřval naše děti, i když jsem ho o to prosila – protože on byl tou autoritou.“

Se Stanislavou Novákovou jsme si povídali na jaře 2012, rok po smrti jejího manžela. Ona sama zemřela v 86 letech v červenci 2021. Ještě jednou jsme ji nechali vyprávět její příběh v předminulém čísle tištěného Football Clubu.


Související články

Video: Den blbec! Anglický tým potopily v FA Cupu obří hrubky obrany

Fanoušci týmu Notts County nevěřili vlastním očím. Obrana jejich týmu ve včerejším utkání prestižního FC Cupu totálně vyhořela a darovala postup hostujícímu Shrewsbury.

Video

Počítáme koeficient: Český šampion do Ligy mistrů už za rok? I taková možnost existuje

České kluby v pohárové Evropě řádí. Koeficientové šílenství, nový formát Ligy mistrů a šance Slavie na přímý postup do ní už v příští sezoně. To vše shrnul Luděk Mádl v průvodci, který původně vyšel na stránkách jeho projektu Je to kulatý.

Koeficienty

Půl miliarda ročně za ligu? Výsledky tendru na vysílací práva přehledně

Česká liga už definitivně ví, kdo ji bude příštích pět let vysílat. Kolik za to O2 TV zaplatí? Co lize přinese dalšího kromě peněz? Proč dosud kluby v Česku dostávaly třikrát méně? A bude se liga dál jmenovat po Fortuně? Odpovídáme ve shrnujícím průvodci.

Peníze
Popup se zavře za 8s