„Dění na tribunách v derby pražských „S“ považuje disciplinární komise za hrůzostrašné a na základě předložených důkazů se rozhodla přistoupit k vysokým trestům, které odpovídají závažnosti chování fanoušků na obou stranách v utkání, které sledovala minimálně celá fotbalová veřejnost,“ uvedl Richard Baček, šéf disciplinární komise.
„Vyšší pokutu disciplinární komise udělila hostující Spartě, což vychází z naprosto ostudného chování jejich fanoušků, které jen shodou náhod neskončilo vážným zraněním velkého množství lidí na tribunách. Vhazování dělobuchů mezi diváky nelze označit jinak než naprosto nechutný a odporný čin. Stejným způsobem lze označit i devastaci stadionu formou založení požáru uvnitř stadionu, který byl navíc cílený a který vedl k závažnému poškození zázemí pro hostující fanoušky,“ vysvětluje Baček.
Zástupci Sparty po zápase vhozené dělbuchy mezi fanoušky odsoudili. „Takové chování jednotlivců v našem sektoru je neakceptovatelné. Kotel dostal zpětnou vazbu od našich zkušených hráčů ihned po skončení utkání. S fanoušky se o tom za klub budeme samozřejmě bavit. V tomto případě jednoznačně očekáváme trest od disciplinární komise,“ uvedl na síti X Tomáš Křivda, generální ředitel Sparty.
Na nepřípustné chování kotle reagovali i hráči Sparty, kteří v přerušené hře vyrazili ke svým fanouškům a začali jim naznačovat, že takhle se chovat nemají a mají zbrzdit. Nejaktivnější v tomto byl Lukáš Haraslín, který následně strhl i další spoluhráče. A po zápase pak s kotlem debatovali Haraslín, Ladislav Krejčí a Filip Panák.
„My jsme tam šli za kabinu, ti nejstarší tam šli za kotel a domlouvali jsme se na tom, že nechceme vidět, aby to lítalo mezi lidi. Nechtěli jsme, aby došlo ke zraněním. Zase by to mohlo sklouznout mimo ten fotbal, což není úplně jako to, co chceme,“ řekl k tomu na pozápasové tiskové konferenci Panák.
Derby v neděli 24. září skončilo 1:1 po jedné proměněné penaltě na každé straně. Místo fotbalu byl vidět boj, z čehož byli po zápase zklamaní i oba trenéři Jindřich Trpišovský a Brian Priske. Dobře to dokumentuje statistika čistého herního času, podle které byl míč ve hře 35 minut, zatímco při třech jarních derby to bylo od 42 do 46 minut. Míč ve hře tak v neděli byl jen něco málo přes třetinu celkového herního času (34 %). Pro srovnání: na mistrovství světa v Kataru to bylo 55 % (101 minut byl průměrný hrací čas a 56 minut byl míč ve hře), ve skupinách Ligy mistrů v minulé sezoně pak byl míč ve hře 57 % z hrubého času (54,5 minuty z 96).
„Derby má být vrcholem sezony, soubojem dvou skvělých týmů. Měli jsme se bavit o krásných akcích, místo toho pořád dokola rozebíráme incidenty. Je to návrat k něčemu, co nikdo z nás nechce. Ve čtvrtek jsme předvedli mnoho hezkých akcí v přechodu do útoku, dnes to bylo jen o soubojích a hře hlavou. Mrzí mě to,“ řekl po zápase Trpišovský.
„Derby tentokrát ve spoustě ohledů nebylo hezké. Viděli jsme víc faulů než hry, což byste od dvou nejlepších týmu neočekávali,“ zhodnotil zápas Priske a pokračoval: „Vždy nastupujeme ve stejné formaci a troufám si říct, že víte, co od nás můžete očekávat. Slavia většinou hraje hodně soubojově a jeden na jednoho, což je jejich styl a už před zápasem nám mohl tento fakt o rázu utkání spoustu napovědět. V posledku byl ale dnešek převážně o strkanicích a četných přerušeních.“
Derby bylo vyhecované už dopředu, když se před ním řešila krádež vlajek a dalšího majetku sparťanských fanoušků, za čímž měli podle zjištění deníku Sport být příznivci sešívaných. Svými tweety pak náladu před derby dál rozvášnil také Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva SK Slavia Praha.
Zdeněk Folprecht vyměnil ligové kopačky za klávesnici a sepsal pro své dva syny veselé fotbalové pohádky. Pomozte v naší crowdfundingové kampani k vydání knížky a pořiďte si ji do knihovny, ať může rozdávat radost i u vás doma.
„Mám tu čest stát v čele Slavie více než sedm let. Takový zájem o fotbal jsem však nezažil. A to ani ve slávistických zápasech v Lize mistrů. Derby je tentokrát absolutní vrchol letošního roku. Je to součást příběhu, který píšeme ve snaze povznést český fotbal společně s týmy v LFA. Ale jedna věc se nezmění - Sparťané, sežereme Vás v Edenu zaživa! DERBY je NAŠE!“ zněl jeden z Tvrdíkových tweetů.
Bitva na hřišti vyvrcholila na konci zápasu, kdy byli po vzájemné potyčce vyloučení kapitáni obou týmů Jan Bořil a Ladislav Krejčí. Navíc rozhodčí za vběhnutí do celé potyčky na hřiště vyloučili i slávistického asistenta trenéra Pavla Řeháka a vedoucího sparťanského mužstva Miroslava Baranka. „Jsme přesvědčeni, že hráči obou týmů nezvládli své emoce a členové realizačních týmů neměli v žádném případě vstoupit na hrací plochu,“ uvedla k tomu Slavia v klubovém prohlášení s názvem Slavia má navíc.
Krejčí dostal od disciplinární komise stopku na dva zápasy, Bořil na čtyři. „Disciplinární komise posoudila konflikt mezi Ladislavem Krejčím a Janem Bořilem jako tělesné napadení, na základě kterého mohla udělit trest až na osm utkání. Disciplinární komise při hodnocení přihlédla k celému průběhu konfliktu a zhodnotila, že u hráče Krejčího se jednalo primárně o držení a cloumání, zatímco u hráče Bořila se jednalo i o udeření a to i ve vztahu k hráči Haraslínovi,“ vysvětlil šéf disciplinárky Richard Baček.
Řehák má zákaz výkonu činnosti na dva zápasy a musí zaplatit pokutu 40 tisíc korun, Baranek dostal trest na jeden zápas a pokutu 10 tisíc korun.
„Miroslav Baranek a Pavel Řehák se vběhnutím na hrací plochu dopustili disciplinárního prohřešku, jelikož z jejich strany došlo k narušení řádného průběhu hry. Ani jeden z nich se však nezapojil do šarvátky, která v tu dobu mezi oběma tábory probíhala, což komise vzala jako polehčující okolnost. U pana Řeháka je však potřeba zmínit, že na hřiště vběhl jako první a především neoprávněně po vyloučení sáhl na čtvrtého rozhodčího, což považujeme za naprosto nepřijatelný akt, který nemá ve fotbalových zápasech co dělat. Navíc je v recidivě, protože byl v posledních dvou letech již potrestán,“ vysvětlil Baček.
Slavia se následně proti trestům pro Bořila a Řeháka neúspěšně odvolala.
Bez trestu naopak stejně jako před rokem zůstal Tomáš Chorý, který se v zápase se Spartou hlavou ohnal po Asgeru Sörensenovi. Rozhodčí v zápase ho za to nepotrestal. Podle komise rozhodčích to byla chyba a Chorý měl jít ze hřiště.
„Disciplinární komise LFA se svými rozhodnutími dlouhodobě snaží chránit zdraví hráčů, jak to jde a jak jí to umožňují řády. I tvrdé tresty v právě probíhající sezoně jsou toho jasným důkazem, že od tohoto trendu neustoupila a ani neplánuje ustoupit. V případě zákroku Tomáše Chorého, který Komise rozhodčích FAČR označila dodatečně jako červený a za neudělení trestů pokárala jak hlavního sudího, tak i VAR, ovšem disciplinární komise jednat nemůže. Pokud by se k tomuto kroku rozhodla, porušila by pravidla disciplinárního řízení, které jsou popsána v Disciplinárním řádu FAČR a Statutu disciplinární komise LFA,“ uvedl Baček.
„Disciplinární řad FAČR a statut DK LFA umožňují DK zahájit disciplinární řízení jen za splnění jasně daných předpokladů, který mi jsou a) administrativní pochybení rozhodčího, b) rozhodčí disciplinární přečin neviděl, c) disciplinární přečin má závažné následky, zejména zranění hráče či jiné osoby. Ani jedna z těchto podmínek v tomto případě nebyla naplněna, a proto disciplinární komise není oprávněna přezkoumávat či dokonce přehodnocovat rozhodnutí rozhodčích učiněná při utkání na hrací ploše nebo ve voze VAR,“ vysvětlil postoje své komise Baček.
V debatě o Chorého opakovaném zkratu se mluvilo často o tom, že by se takto napsané řády měly změnit, aby podobné prohřešky bylo možné trestat, i když uniknou pozornosti rozhodčích přímo v zápase. Baček na to reaguje takto: „Mezi fanoušky jsme kvůli tomu zaznamenali kritiku směřují k nastavení disciplinárního řádu. Popsaný postup je ovšem plně v souladu s řády a rozhodovací praxí ve světovém fotbalu, Disciplinární komisí UEFA a vyplývá i z článku 9 disciplinárního řádu UEFA.“
Francie, nebo Chorvatsko, Černá Hora, Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou soupeři Česka v kvalifikaci o mistrovství světa 2026. Hrát se začne v březnu 2025, rozhodnuto bude nejpozději za rok. Řekneme si podrobně, jak to vše bude probíhat a kolik míst má na rozšířeném šampionátu Evropa.
Evropská liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? Jaké další zápasy a kdy nás čekají? A jak blízko či daleko mají k postupu Plzeň se Slavií?
Jen jedna „česká“ výhra a Turecko je zase o kousek blíž v bitvě o deváté místo, které dává lepší startovní pozici v pohárech pro vicemistra. Projdeme si kromě samotné situace v tabulce národních koeficientů i postupové šance českých týmů před závěrem ligových fází v Evropě.