Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Budete hrát s Rusy? Přátelák nebude, vzkázal Tvrdík na Slovensko. Vlastnili váš Číňani, přišla odpověď

Aktualizováno
23. leden 2024
Sdílejte:
Jaroslav Tvrdík se vyjádřil jasně: kdo hraje proti ruským týmům, nemůže hrát proti Slavii. Majitel Slovanu Bratislava později zápas s Dynamem Moskva potvrdil.
Jaroslav Tvrdík v EdenuFoto: Jakub Stadler / Mafra / Profimedia

Slovan Bratislava je na přípravě v katarském Dauhá. I pro Česko tahle informace začala být zajímavá včera odpoledne, kdy na Instagramu asistent Slovanu Ľuboš Benkovský uvedl: „V přípravě pokračujeme v Kataru. Deset dní, tři zápasy (Dynamo Moskva, Al Rayyan, Al Wakra) – a potom už ostrý start druhé části sezony.“

Na tento příspěvek následně na sociální síti X upozornil slovenský účet Futbalové zákulisie, který dodal, že Slovan má kromě jiného v kádru dva Gruzínce, kteří podporují Ukrajinu ve válce s ruským agresorem. Právě na tento tweet reagoval Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva Slavie, když uvedl: „To si potom přípravný zápas nezahrajeme.“

Majitel Slovanu Ivan Kmotrík starší konfrontaci s Dynamem Moskva v průběhu úterý pro slovenský Denník N potvrdil: „A s kým máme hrát, když je tam Dynamo také na soustředění? Chtěli jsme vyrovnaného soupeře, se Zlatými Moravci jsme mohli hrát na Slovensku." Zápas už byl během úterka i odehrán, Dynamo ho například přenášelo v přímém přenosu.

Přímo k Tvrdíkově reakci pak Kmotrík uvedl: „Vím jen, že se mi snažil dovolat, jestli bychom nemohli zápas přesunout na vedlejší hřiště, protože mění trávník. A já k jeho poznámce dodám, že Slavii posledních deset let vlastnili Číňané (od podzimu 2015 – poznámka redakce)."

Slavia dlouhodobě podporuje Ukrajinu. Když ji v únoru 2022 Rusko napadlo, nastoupili například slávisté do zápasu s Fenerbahce v trikách s anglickým nápisem We stand with Ukraine (stojíme za Ukrajinou) a sešívané tehdy jako kapitán symbolicky vedl ukrajinský obránce Taras Kačaraba.

„Dva roky sledujeme hrůzy války, ve které je Rusko jasným agresorem. Naše klubové hodnoty jsou postaveny na pomoci Ukrajině. Hotel Slavia je od března 2022 jednou z největších nouzových ubytoven pro válečné uprchlíky. Výhradně ženy a děti. Já sám jsem adoptoval sirotka Maksyma Kravčuka. Společně s dalšími evropskými kluby jsme darovali pět generátorů pro napájení humanitárního centra ve Lvově a jiných veřejně přístupných stanovištích po celé zemi,“ shrnuje na sociální síti X Tvrdík.

„Letos v létě jsme poslali stovky tisíc korun na pomoc ukrajinským dětem přímo do válkou zasažených oblastí. Měli jsme a stále máme v týmu ukrajinské hráče. Za sebou dvě předkola Evropské ligy se soupeři z Ukrajiny, od jejichž zástupců, kteří přijeli přímo z frontové linie, jsme slyšeli o válečných zvěrstvech. Od prvního dne stojíme za Ukrajinou a budeme v tom i nadále pokračovat,“ dodal slávistický šéf.

Slovan se chystal na neděli 4. února na generálku před ligou v Praze. Na webu slovenského klubu je tento zápas stále (k 17:20 v úterý 23. ledna) oficiálně uveden. Slavia už v úterý odpoledne vydala bez dalších podrobností stanovisko, že zápas se Slovanem neplánuje. Asistent trenér ve Slovanu Benkovský svůj příspěvek na Instagramu následně upravil, vypadl z něho přípravný zápas s Dynamem Moskva a Slovan ho na rozdíl od dalších dvou zmíněných zápasů v Benkovského příspěvku nemá ani uvedený na svém webu. Evidentně šlo ale jen o snahu na zápas s ruským soupeřem více neupozorňovat.

Celá věc má vtipnou dohru, o kterou se přihlásil klub ze Zlatých Moravců, o kterém mluvil šéf Slovanu, když se ptal, s kým má asi tak jeho klub hrát přípravu. Vion Zlaté Moravce je poslední tým současné prvoligové tabulky na Slovensku, má jen čtyři body z osmnácti odehraných zápasů. Kuráž ale jeho zástupcům nechybí, a tak když Slavia na sociální síti X vyhlásila, že se Slovanem hrát nebude, Vion se sám přihlásil. „Jsme připravení Slovan nahradit,“ napsali v odpovědi vršovickému klubu. A Tvrdík tuhle hozenou rukavici záhy zvednul. Slavia tak generálku před restartem ligy odehraje se Zlatými Moravci. 

„Po ukončení diskuse se Slovanem jsme měli nové zájemce z řad ligových klubů z Rakouska, Polska i České republiky. Nabídka od Vionu má však daleko hlubší rozměr. Majitel má stejné postoje vůči Ukrajině jako my, CEO (generální ředitel) nás sleduje a občas jezdí na zápasy do Edenu a trenérem je bývalý hráč Slavie Michal Hipp. Bude to přátelský zápas se vším všudy a pro dobrou věc,“ uvedl na platformě X ředitel strategické komunikace ve Slavii Jakub Splavec.

„Když mi to náš generální manažer řekl, nevěřil jsem tomu. Nápad, se kterým přišel pan Tvrdík, se nám opravdu líbí. S takovým gigantem si nemůžete zahrát každý den. Ve sportu, ale i v životě je možné všechno. My se na tento zápas poctivě připravíme, abychom byli Slavii dobrým soupeřem. Je to sportovní zážitek. Těšíme se na zápas, ale i na Prahu,“ uvedl Viliam Onderka, majitel Vionu.

Připomeňme, že seniorské ruské kluby a národní týmy zůstávají po dobu invaze na Ukrajinu ze soutěží FIFA a UEFA vyřazeny. Loni v říjnu ale obě asociace povolily návrat mládežnických ruských týmů do soutěží. Budou moci hrát, ale nesmí používat například název Rusko ani ruskou vlajku.

Slovan se proti ruské agresi na Ukrajině od samého počátku jasně nevyslovil. V prvním ligovém kole po zahájení invaze před téměř dvěma lety byl spolu s Dunajskou Stredou jedinými dvěma kluby tehdejší slovenské ligy, které ignorovaly iniciativu vyjádřit solidaritu s okupovanou Ukrajinou. Na všech stadionech se hráči obou týmů společně vyfotili s transparentem Stop válce! Na Tehelném poli jej drželi pouze fotbalisté Trnavy, připomíná web Šport.sk.

Související články

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář

Do třetice už to vyjde? Příští EURO bude hrát Anglie doma

EURO 2024 skončilo vítězstvím Španělska nad Anglií 2:1. Albion tak prohrál druhé finále v řadě. To příští se hraje v Londýně. Za čtyři roky se totiž mistrovství Evropy z Německa přesune na britské ostrovy.

Cesta na Euro
Aktualizováno
Popup se zavře za 8s