Když loni v únoru začala ruská invaze na Ukrajinu, z pohledu fotbalu měla pozoruhodnou symboliku.
Agresorem byl stát, který v roce 2018 dokonale naplnil definici sportswashingu. Jako pořadatel mistrovství světa se snažil přesvědčit zbytek planety, že Rusko je cool země, která dávno nemá nic společného s někdejší agresivní říší zla a totalitní praxí. Ochotně (a někdy i za peníze) mu v tom pomáhaly také bývalé hvězdy, jako třeba Peter Schmeichel nebo Lothar Matthäus. Při losu turnaje si ruský prezident Vladimir Putin stihl udělat i fotky s Pelém a Maradonou.
Obětí se stala země, která příklonnost k Západu prokázala i tím, že o deset let dřív společně s Polskem pořádala fotbalové Euro. Finále se hrálo v Kyjevě, další zápasy na Ukrajině hostily Lvov, Charkov a Doněck. Poslední jmenované město je už dlouho pod kontrolou separatistů, ostatní za poslední víc než rok mnohokrát čelila masivnímu ostřelování ruskou armádou.
Jeden z nejkrásnějších gólů historie mistrovství světa dnes slaví 27 let. Pusťte si video nezapomenutelného mementu, kdy nizozemský kanonýr Dennis Bergkamp potupil obranu Argentiny.
Předvede brankář superman další skvělou show? Uvidíme na hřišti Alishu Lehmannovou? A zvládnou anglické lvice první krok za obhajobou Eura? V další porci víkendových analýz v našem sázkařském koutku jsme se zaměřili na Mistrovství světa klubů v USA a Euro žen ve Švýcarsku.
Krajní beci pro Slavii, defenzivní záložník pro Spartu? S analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem dopodrobna rozebíráme, kde nejvíc tlačí bota kádry ligových týmů a které konkrétní posily by se jim teď hodily.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!