Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Barák je zpět, hříšníci z Belmonda dostali lekci. Takhle vypadá Haškova první nominace

15. březen 2024
Sdílejte:
Nový trenér české reprezentace Ivan Hašek zveřejnil svou první nominaci. Na březnové přípravné zápasy v Norsku a proti Arménii povolal pět nováčků. Do národního týmu se také po delší době vracejí záložník Antonín Barák a útočník Patrik Schick.
Ivan HašekFoto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Z třiadvacetičlenné nominace je deset hráčů narozených v roce 2000 a mladších. Nejmladšímu Matěji Juráskovi je dvacet let, nejstaršímu Jaroslavu Zelenému jednatřicet. Věkový průměr činí 25 let.

„Startujeme přípravu na červnové Euro, na kterém jednoznačně chceme uspět, ale už v lednu po jmenování do funkce jsem řekl, že hlavním cílem je postup na mistrovství světa 2026. Už teď musíme budovat tým, který to v kvalifikaci může dokázat,“ vysvětlil Ivan Hašek, proč při své první nominaci vsadil na tolik mladíků.

Premiérovou pozvánku do reprezentace dostali brankář Vítězslav Jaroš, obránci Adam Gabriel, Robin Hranáč a Tomáš Vlček a záložník Pavel Šulc. Brankář Matěj Kovář a záložník Matěj Jurásek už sice v národním týmu byli, ale ještě si nepřipsali ani jeden start. Hašek na nominační tiskové konferenci dostal dotaz konkrétně na povolání slávisty Matěje Juráska. „Je to nejtalentovanější chlapec za poslední období. Chceme ho vidět na vlastní oči a využijeme toho, že má stopku pro zápasy reprezentace U21,“ vysvětlil Hašek.

Partner projektu

Cestou na Euro nás provází Německá turistická centrála (DZT), která koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo. Důraz klade na témata týkající se digitalizace a udržitelnosti. DZT do kampaní zapojuje technologie zaměřené na všechny smysly (virtuální, rozšířená a smíšená realita), využívá konverzační rozhraní (hlasové asistenty) a aplikace umělé inteligence, například chatboty. DZT má zastoupení ve 25 zemích, řídí je z centrály ve Frankfurtu nad Mohanem. Bližší informace i víc tipů na výlety po Německu najdete na www.germany.travel.

Nejzkušenějším hráčem kádru zůstává kapitán Tomáš Souček s šestašedesáti mezistátními zápasy. Přes třicet startů mají už jen záložník Antonín Barák a útočník Patrik Schick. Oba se do reprezentace vracejí po delší době – třeba Schick loni kvůli zranění neodehrál za národní tým ani jedno utkání. Barák zase chyběl kvůli sporům s předchozím trenérským týmem Jaroslava Šilhavého. „Tonda tady chyběl, takových fotbalistů v Česku moc neběhá. Je to hráč, který je schopný rozhodovat zápasy. Má mužstvu co dát,“ řekl Hašek.

Do nominace se nedostala trojice Jakub Brabec, Vladimír Coufal a Jan Kuchta, která byla v průběhu listopadového srazu ještě za Haškova předchůdce Jaroslava Šilhavého vyřazena z kádru kvůli porušení pravidel týmu. V minulých týdnech se nový kouč se všemi třemi hráči osobně sešel.

„Nejvíc otázek jsem od ledna dostal právě na tohle téma. Cítím, že je to pořád živé, a proto jsem se tak rozhodl. V tuhle chvíli v nominaci nejsou, ale to neznamená, že se nemůžou objevit v kádru na Euro,“ vysvětlil Hašek.

Na tiskové konferenci dodal, že si původně myslel, že tito hráči v nominaci budou a stejný pocit nedávno měl i třeba Vladimír Coufal, který o tom tak mluvil v rozhovoru se stanicí Canal+ sport. „Na poslední chvíli jsem to vyhodnotil tak, že nejprospěšnější pro tým bude, když tam ti hráči teď nebudou. Není to na základě výkonnosti, ale protože si myslím, že to je teď takhle důležité pro tým,“ řekl Hašek.

„Mluvil jsem s nimi osobně dnes ráno. Jako prvnímu jsem to sdělil kapitánovi, Tomáši Součkovi. Pochopili to, nikdo není uražený. Budou teď motivovaní, aby makali,“ pokračoval Hašek. Jde o trest, nebo výstrahu, dostal dotaz. „Tak i tak. Nechci, aby se něco takového opakovalo,“ odpověděl reprezentační trenér.

Oproti poslední nominaci Jaroslava Šilhavého z listopadu 2023 v reprezentaci chybí tito hráči: Aleš Mandous, Jakub Brabec, Vladimír Coufal, Patrizio Stronati, Martin Vitík, Václav Černý, Alex Král, Lukáš Masopust, Lukáš Sadílek, Jan Kuchta a Vasil Kušej.

Tým se pod vedením Ivana Haška poprvé sejde v pondělí 18. března v Praze. Kromě zahájení přípravy se také večer zúčastní slavnostního vyhlášení ankety Centropol Fotbalista roku 2023.

V rámci březnového srazu čeká reprezentaci v pátek 22. března přípravný zápas v Norsku a v úterý 26. března rovněž přípravné utkání proti Arménii. Hrát se bude v epet Areně v Praze na Letné. Vstupenky jsou v prodeji za 350, 470 a 690 korun a děti do 150 centimetrů mají padesátiprocentní slevu. „Chtěl bych poprosit lidi, aby nám přišli pomoct,“ vyzval Hašek a dodal, že bude chtít během těchto dvou zápasů na hřišti vidět všechny nominované.

Nominační tisková konference.

Nominace na zápasy v Norsku a s Arménií

Brankáři

 • Vítězslav Jaroš (Sturm Graz, 0/0)
 • Matěj Kovář (Leverkusen, 0/0)
 • Jindřich Staněk (Slavia, 8/0)

Obránci

 • David Douděra (Slavia, 6/1)
 • Adam Gabriel (Midtjylland, 0/0)
 • Tomáš Holeš (Slavia, 26/2)
 • Robin Hranáč (Plzeň, 0/0)
 • David Jurásek (Hoffenheim, 5/0)
 • Ladislav Krejčí (Sparta, 7/2)
 • Tomáš Vlček (Slavia, 0/0)
 • Jaroslav Zelený (Sparta, 9/0)
 • David Zima (Slavia, 19/0)

Záložníci

 • Antonín Barák (Fiorentina, 37/8)
 • Matěj Jurásek (Slavia, 0/0)
 • Ondřej Lingr (Feyenoord, 11/0)
 • Lukáš Provod (Slavia, 16/2)
 • Michal Sadílek (Twente, 21/1)
 • Tomáš Souček (West Ham, 66/12)
 • Pavel Šulc (Plzeň, 0/0)

Útočníci

 • Adam Hložek (Leverkusen, 29/2)
 • Tomáš Chorý (Viktoria Plzeň, 1/1)
 • Mojmír Chytil (Slavia, 11/4)
 • Patrik Schick (Leverkusen, 35/18)

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s