Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Chci dohnat Bergera, říká Coufal. Počítá s reprezentací

07. březen 2024
Sdílejte:
Prožívá svou čtvrtou sezonu v Anglii a nijak se netají tím, že je pro něj po všech stránkách divoká. „Je to jako jízda na horské dráze, nahoru a dolů,“ říká Vladimír Coufal, obránce West Hamu United, v rozhovoru, který původně vyšel na webu TV stanice Canal+ Sport.
Vladimír Coufal při jednom ze svých rozhovorů.Foto: Profimedia

Začněme otázkou mimo Premier League. Český národní tým má od ledna nového trenéra Ivana Haška. Už jste měl možnost se s ním setkat a probrat vaši situaci po listopadovém prohřešku?

Byl se tady na nás podívat na utkání s Brentfordem. Po utkání jsme si sedli. Musím říct, že to bylo moc příjemné povídání, pan Hašek je velký sympaťák. Všechno je v pohodě, těším se na společné zážitky a zápasy. Doufám, že se nám podaří udělat dobrý výsledek na Euro, ale hlavním cílem bude, abychom se po dlouhé době kvalifikovali na mistrovství světa.

Znamená to tedy, že s vámi Ivan Hašek počítá?

Bude záležet na mých výkonech a herním vytížení, ale myslím si, že se mnou nemá žádný problém.

A listopadové události jste si vyříkali?

Je to všechno uzavřené.

Partner projektu

Cestou na Euro nás provází Německá turistická centrála (DZT), která koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo. Důraz klade na témata týkající se digitalizace a udržitelnosti. DZT do kampaní zapojuje technologie zaměřené na všechny smysly (virtuální, rozšířená a smíšená realita), využívá konverzační rozhraní (hlasové asistenty) a aplikace umělé inteligence, například chatboty. DZT má zastoupení ve 25 zemích, řídí je z centrály ve Frankfurtu nad Mohanem. Bližší informace i víc tipů na výlety po Německu najdete na www.germany.travel.

Tahle sezona vypadá jak pro vás osobně, tak i pro West Ham dost divoce, je to jako na houpačce. Jak byste ji shrnul vy?

Přesně, jak jste to řekl. Houpačka, horská dráha, nahoru dolů. Máme nevyrovnané výsledky, jsme hrozně nekonzistentní. Zahrajeme pár super zápasů, v nichž jsme po dobrých výkonech schopni porazit Manchester United nebo Arsenal, ale pak nejsme schopni postoupit přes Bristol City v FA Cupu. Tím nechci snižovat jejich kvalitu, ale je to druhá liga a měli bychom si s tím umět poradit. A v novém roce jsme poprvé vyhráli až na konci února. Nehráli jsme dobře, nelepilo nám to. Jsme nekonzistentní, musíme to nějak urovnat, abychom zvládli hrát vyrovnané zápasy se všemi a mít i stabilnější výsledky. A ne, že osm utkání po sobě nevyhrajeme a pak v šesti zvítězíme.

West Ham v posledních dvou kolech zabral, ale jak si vysvětlujete nepovedený vstup do roku 2024?

Vůbec nevím. Jako kdybychom ztratili sebevědomí, měli jsme strach hrát. Úplně zbytečně. Pak přišla nějaká zranění, ztratili jsme klíčové hráče a nějak to nelepilo. Na štěstí se vymlouvat nebudu, protože jsme nehráli dobře. Štěstí se k vám přikloní, když hrajete dobře, nebo jste na to připravení. Doufám, že jsme se z toho teď vyhrabali a budeme lepší. Ale když se ptáte na konkrétní důvody, tak vůbec nevím, protože jsme všechno dělali pořád stejně. Netuším, proč to na nás takhle najednou přišlo. Asi jsme byli hlavami pořád někde o Vánocích a přemýšleli o dárcích. (usmívá se)

Před zápasem s Brentfordem se do sestavy vrátil Lucas Paquetá. Jak moc vám scházel brazilský záložník?

Je to výjimečný hráč. Dokonce bych řekl, že je to jeden ze dvou tří nejlepších fotbalistů, se kterými jsem kdy hrál. Jeho řešení na hřišti jsou nepředvídatelná. Věci, které dokáže provést, je někdy těžké pochopit. Chyběl nám nesmírně. Složitě se to vysvětluje, ale myslím, že každý z nás se na hřišti cítí komfortněji a sebevědoměji na balonu, když je tam i on. Někteří hráči prostě mají takový vliv na tým. Pro nás je velmi důležité, že se Lucas vrátil a doufám, že bude do konce sezony v pohodě.

Může to ještě rozvést? V čem třeba ovlivňuje vaši hru?

To byste tady musel být s námi a zažít to. Když ho vidíte na tréninku, co všechno je schopný udělat, jaké řešení zvolit, jak neztrácí balony. Jeho efekt je v tom, že každý z nás se chce přiblížit jeho levelu, vyrovnat se mu. Najednou je z toho soupeření a on nevědomky zvedá úroveň tréninku nebo zápasu. Každý chce být co nejblíže jeho úrovni, tím si sahá na svůj strop. Jestli mě chápete, jak to myslím. Prostě každý chce ukázat, že taky umí hrát fotbal.

Jak hodnotíte sezonu po individuální herní stránce? Jste na šesti asistencích, chybí vám jediná k vyrovnání svého maxima z první sezony.

Z osobního hlediska to hodnotím dobře. Samozřejmě, pořád jsem ještě nedal gól, ale to už je obehraná písnička. Co se týká počtu asistencí, určitě jich mohlo být víc. I proti Brentfordu jsem jich mohl mít víc než jednu. Ale zatím jsem spokojený, jsem na šesti. Mám svůj cíl, stát se nejlepším Čechem v počtu asistencí v Premier League (Coufal jich má 18, nejlepší Patrik Berger 31 – poznámka redakce). Zatím jsem spokojený, moje výkony jsou v porovnání s těmi týmovými konzistentnější. Samozřejmě, v některých utkáních jsem taky nehrál úplně dobře. Jsem závislý na týmu, nejsem hráč, který je schopen hrát skvěle a ze své pozice táhnout tým. To je trošku nereálné. Teď se to zaplaťpánbůh zvedlo a doufám, že jsme se nějakým způsobem odrazili k vítězné vlně.

Aktuální tabulka Premier Legaue. / Zdroj: Premier League

Pro vás byl začátek roku divočejší i proto, že se řešila vaše smlouva. Klub uplatnil opci, ale objevily se informace, že jste nebyl spokojený s podmínkami, za jakých se prodloužila. Můžete to potvrdit?

Byli jsme s klubem domluveni, že se opce uplatňovat nebude a místo toho se podepíše nová smlouva. Nakonec ji klub ale uplatnil. Teď se bavíme o nové smlouvě, dostal jsem nějaký návrh, který je ale za mě a naši stranu neakceptovatelný. Zatím mám smlouvu od tohoto léta ještě na další rok. Uvidíme, co přijde v létě.

Takže je možné, že pokud přijde nějaké zajímavá nabídku z jiného klubu, odešel byste?

Mojí prioritou je zůstat ve West Hamu. Jak já, tak moje rodina jsme v Londýně spokojení. Zvykl jsem si na klub, přesun s dětmi by nebyl nejjednodušší. Niky tady hraje fotbal, má tady svou školu. Natálka už teď taky. Jak jsem říkal, mojí prioritou je zůstat v klubu, ale uvidíme, jak se to podaří vyřešit s tou smlouvou.


Tento rozhovor původně vyšel na webu Canal+ Sport.

Tady je Premier League doma

Víc obsahu k Premier League včetně přímých přenosů všech zápasů si můžete obstarat na stránkách Canal+ Sport.

To chci!

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s