Následující rozhovor vyšel u nás na webu v dubnu 2022.
V roce 2019 vyhráli Ligu mistrů a o rok později po 30 letech i Premier League. Minulá sezona ale byla složitá, někteří klíčoví hráči nehráli. I tak se „Reds“ dostali do Ligy mistrů a teď jsou zpět na vrcholu. Dál se soustředí na vysoký presink, který Liverpool povýšil na uměleckou úroveň. Každý den na tom pracuje Pepijn Lijnders. „Intenzita je naší identitou,“ říká v rozhovoru pro Football Club nizozemský asistent a ohlíží se za šestiletou spoluprací s Jürgenem Kloppem.
Co hlavně stojí za výhrou v Premier League a Lize mistrů?
Musíte každý den tvrdě pracovat a pořád se soustředit na další zápas. Během sezony je soustředění klíčové, není moc času na odpočinek. Možná hodina sem, hodina tam, ale jinak jste pod tlakem, abyste se připravili na příští zápas. Každá minuta tréninku musí být dobrá. Když vidím během těch let posun našeho týmu v taktice a technice… Wow.
Proč se minulá sezona nepovedla?
Když jsme v roce 2020 vyhráli Premier League, čekali jsme, že další sezona bude úplně jiný příběh. Pořád jsme se museli vyrovnávat s pandemií a přeplněným programem zápasů. Museli jsme být kreativní, ale zároveň utvořit jistou stabilitu kolem hráčů, kteří byli zdraví. Je ale důležité soustředit se na věci, které můžeme ovlivnit. To je něco, co nám v posledních pár letech velmi jde. Všechno ostatní necháváme plavat. Velká část našeho úspěchu je v tom, jak jsme se vyrovnali s nepřízní osudu, jako třeba po semifinále Ligy mistrů v Barceloně, kdy jsme se dál drželi našeho plánu a vize (v roce 2019 Liverpool prohrál v Barceloně první zápas 0:3, ale doma vývoj dvojzápasu otočil výhrou 4:0 – poznámka redakce). Naše víra ve vlastní schopnosti nám pomohla i během dlouhého období, kdy nám chyběli důležití hráči. Soustředili jsme se na silný kolektiv.
V roce 1982 fandil celý svět ve finále španělského šampionátu týmu, který hrál ošklivý fotbal. Proč? Protože proti Italům stáli Němci, za které se tehdy styděli i jejich fanoušci.
Jsme sice uprostřed fotbalového léta, okurkové sezony, ve středu ale můžete ladit zásadní bitvy. Na MS klubů si to o finále rozdají PSG s Realem a na ženském Euru hrají obhájkyně z Anglie o život. Kde tyhle zápasy naladíte?
Zelená nemá být jen tráva, ale i fotbal. Jak české kluby řeší ekologii? Proč není na místě strašení? Kde se ve světě inspirovat? A jaké mýty jsou v téhle oblasti nejčastější? CSR manažerka Sparty a předsedkyně komise LFA Irena Smetanová a ředitelka Nadace Tipsport a garantka projektu Sport bez odpadu Lucia Štefánková.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!