Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Ženy na plac, muži k plotně. Nové číslo si posvítí i na špinavé peníze

23. červen 2022
Sdílejte:
Vychází 21. čtvrtletník Football Club, který má dvě hlavní sekce. Po pádu Romana Abramoviče v Chelsea jsme se zaměřili na špinavé peníze ve fotbale. A velkou pozornost věnujeme ženskému fotbalu, který je na vzestupu. Úvodník nového čísla, které předplatitelům právě vyrazilo do schránek, vás navnadí ke čtení.
Obálka 21. čísla.Foto: Football Club

O posledním květnovém víkendu přišla hrát Lauren. Občas se na našich sranda zápasech v sobotu ráno na předměstí Washingtonu objeví někdo nový, kdo obvykle hrát nechodí. Lauren si protáhla svaly, rozběhala se, nazula kopačky a během deseti minut z pozice pravé bekyně předvedla několik sprintů po křídle a centrů před branku. Po utkání si v dopoledním horku otřela ručníkem pot z čela, zmizela a zanechala 23 mužských spoluhráčů a protihráčů v rozjímání, co by na své hře mohli zlepšit a v čem se u ní můžou inspirovat.

Přiučit se socceru od žen či dívek není v Americe ostuda ani zjevení, jak se v tomto čísle dočtete v reportážním rozboru příčin vzestupu ženského fotbalu v USA. Jedna z těchto příčin právě „slaví“ 50 let existence. Další se dá shrnout do věty, že evropský fotbal byl v Americe tradičně považovaný za „hru pro padavky“, a tak tam nedochází k tomu, že by si ho muži přivlastňovali a ženám ho zakazovali, jako se to ve 20. století dělo v „tradičních“ fotbalových zemích.

Ženský fotbal se i v Evropě rychle rozvíjí a získává na oblibě. Zkuste si ale na chvíli převinout fotbalovou historii o sto let nazpátek a představit si, jakému společenskému postavení i uznání a jakým profesním podmínkám se už dávno mohl těšit, kdyby fotbalové asociace ženám fotbal nezakazovaly. Užitečnou pomůckou při tomto hloubání může být text Filipa Bláhy, který vás dějinami ženského fotbalu provede.

Jen pro představu, například ženský tým Dick, Kerr Ladies sehrál v roce 1921 na různých místech Velké Británie 67 zápasů, které vidělo celkem skoro 900 tisíc diváků. Při některých utkáních ženského fotbalu lačné fanoušky obraceli u turniketů, protože bylo beznadějně vyprodáno. Hráčky takto vybíraly peníze na charitu a stíhaly při tom na plný úvazek pracovat v továrnách. Pánové z anglické FA tento úspěch dam nerozdýchali a v prosinci téhož roku fotbal ženám zakázali – na půl století.

Jaké to je být v tomto prostředí – o sto let později – fotbalovou novinářkou a přinášet coby žena náročnému anglickému publiku informace o tradičně mužském odvětví, popisuje další z textů tohoto čísla, které chce přispět k rehabilitaci ženského fotbalu a představit ho v mnoha odstínech jeho krásy. Demytizovat „fotbal v lodičkách“ a k oné pověstné plotně a kojenecké lahvi poslat na chvíli i muže. Toto vydání je navíc jen startem naše dlouhodobého projektu Girl Power, ve kterém se budeme ženskému fotbalu a jeho hrdinkám důkladně věnovat.

Další rozsáhlá sekce aktuálního FC je věnovaná trendu poslední doby – sílícímu propojení autoritářských režimů a diktatur s vrcholovým fotbalem. K „dokonalosti“ to dovedl Vladimir Putin. Profesor Simon Chadwick ve své analýze vysvětlí, co přesně nazývá putinizací sportu. Evropský fotbal si na špinavých penězích Kremlu vytvořil závislost, ten světový legitimizoval ruský režim, když ho nechal uspořádat mistrovství světa 2018. A letos nás to čeká v jiné variaci v Kataru znovu.

Nebezpečným penězům ve fotbale, ať už formou vlastnictví klubů, sponzorství či pořádání velkých turnajů, se věnuje několik textů tohoto čísla. Ale v reportáži z fungujícího klubu fotbalových romantiků z Florencie CS Lebowski se můžete naopak zasnít. O tom, jaké by to bylo, kdyby osud a pověst vašeho klubu závisely jen na práci a rozhodnutích fanoušků, a nikoli na penězích totalitního režimu či rozmarech nevypočitatelného miliardáře, kteří zrovna klub ovládají.

Příjemné čtení a klidné léto.

Nový Football Club

Obálka od Ilony Polanski prozrazuje, že řešíme ženský fotbal. Druhý tematický blok je o vlastnictví klubů.

Předplatné!

Výběr z obsahu: na co se v novém čísle můžete těšit?

Nebuďme slepí

 • Simon Chadwick popisuje nebezpečné finanční toky ve světovém fotbale.

Než přišel Abramovič

 • Karel Häring o majitelích klubů v Premier League před příchodem oligarchů a šejků.

Čekání na šílence

 • Michael Yokhin představuje bláznivý klub Beitar Jeruzalém a jeho podivné vlastníky.

Tajemný pan K… a jeho fotbal

Německá pojistka i brzda

 • Jiří Hovorka analyzuje pravidlo 50+1, které chrání týmy Bundesligy.

Velkému fotbalu navzdory

 • Simone Pierotti na návštěvě v klubu CS Lebowski, kterému vládnou ultras.

Union: Probuzení krasavice

 • Guillaume Narguet přináší příběh znovuzrození tradičního bruselského klubu.

Alternativa k egomaniakům

 • Filip Bláha o historii ženského fotbalu a těžkostech, které musely hráčky překonávat.

Můžou hrát i kluci?

 • Jan Kaliba vysvětluje, proč je ženský fotbal v USA tak populární.

Madam poprvé

 • Guillaume Narguet sepsal profil francouzské rozhodčí Stephanie Frappartové.

Spalte své dresy

 • Fatima Rahimi píše o těžkém osudu afghánských hráček po návratu Tálibánu.

Netrénuju fotbal, ale lidi

 • Michal Koštuřík si povídals trenérskou světoběžnicí Jitkou Klimkovou.

Ženy u hřiště

 • Zpověď britských fotbalových novinářek, které se prosadily v „mužském“ světě.

To chci!

Související články

Kdo v Česku urve titul? A co bude největší zklamání sezony?

Zahrává si Slavia přestupovou politikou s ohněm? Má Sparta dostatečně silný kádr na Ligu mistrů? Co lize přinesou noví hlavní trenéři? A které mladé hráče se vyplatí sledovat? Na tyto a spoustu dalších otázek odpovídají ve dvouapůlhodinové podcastové náloži fotbaloví analytici Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček.

Podcast

Video: Liga i pro mladé. Líbí se vám nová znělka?

První liga má novou identitu, nové barvy, nové jméno a také novou znělku. Na sítích zatím sklidila spíš kritiku. Jak to vidíte vy?

Zábava

Pyrotechnikou proti modernímu fotbalu. Proč je pro ultras tak důležitá?

Pyro není zločin. To je dlouhodobé přání aktivních fanoušků. I když zatím proti zákonům je, na stadionech se objevuje a třeba slávistická představení z Tribuny Sever pravidelně oblétají svět a sklízí potlesk. Jak se z téhle schizofrenní situace dostat? A proč je pyrotechnika pro některé fanoušky tak zásadní?

Přímák
Popup se zavře za 8s