První finále mistrovství Evropy se hrálo v neděli 10. července 1960. Výkop byl pozdní, a když bitva mezi Sovětským svazem a Jugoslávií dospěla do prodloužení, byla v Moskvě skoro půlnoc, o zbytku ruského impéria nemluvě. Takže když dal Viktor Ponědělnik ve 113. minutě rozhodující gól na 2:1, v zemi vítězů už bylo pondělí. Působí to docela zábavně a velmi symbolicky, protože Ponědělnik znamená rusky pondělí.
Příběh jeho jména je extrémně bizarní. Když car Alexandr II. v roce 1861 zrušil nevolnictví, venkované získali svobodu a bylo potřeba vydat jim osobní dokumenty. Úředník, který tyto dokumenty vydával předkům našeho hrdiny, byl opilý a místo příjmení zapsal den v týdnu. Bylo pondělí, a tak se Viktorův pradědeček stal Ponědělnikem. Rodina si pak toto vzácné, až jedinečné jméno hrdě ponechala. O 99 let později se pravnuk bývalého nevolníka stal národním hrdinou. Díky jeho hlavičce se Sověti stali historicky prvními evropskými šampiony.
Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.
Ponědělnik, kterému tenkrát bylo pouhých 23 let, byl pro úspěch svého týmu zásadní. Pro mezinárodní publikum byli nejslavnějšími hráči brankář Lev Jašin a kapitán Igor Netto, díky svému úžasnému driblinku si hodně pozornosti získávala také lstivá gruzínská křídla Slava Metreveli a Micheil Meschi, ale Ponědělnik byl stejně důležitý. V semifinále dal gól a na jeden přihrál při výhře 3:0 nad Československem a pak byl ve správný čas na správném místě, aby zajistil své zemi veledůležitou trofej.
Je těžko popsatelné, jak zoufale po ní sovětská vláda toužila. Tamní establishment postupně uznal význam fotbalu na světové scéně a zlatá olympijská medaile z Melbourne 1956 byla divoce oslavovaným úspěchem. Ovšem o dva roky později při své první účasti na mistrovství světa ve Švédsku vypadli Sověti ve čtvrtfinále, což bylo hodnoceno jako velký šok. Kromě toho existovalo tou dobou vážné politické napětí mezi Sovětským svazem a Jugoslávií. Tito slíbil svým hráčům obří bonusy včetně domů a aut, pokud Sověty ve finále porazí. Sovětské hvězdy zase věděly, že v Kremlu by jim porážku nemuseli odpustit.
Pro Ponědělnika to byl první mezinárodní turnaj, ačkoli kouč Gavriil Kačalin měl v plánu vzít ho na MS 1958. To by bylo velmi neobvyklé, protože Ponědělnik hrál tou dobou druhou ligu za Rostselmash, malý klub z provinčního jihoruského města Rostov na Donu. Ale velcí bossové v Moskvě se nějakým způsobem dozvěděli o střelcově obrovském potenciálu.
Ponědělnik měl původně tvořit ve Švédsku dvojici s velkou, mladou hvězdou Eduardem Strelcovem. Osud rozhodl jinak, hrdina Torpeda Moskva byl zatčen za údajné znásilnění v jednom z nejzáhadnějších a nejpozoruhodnějších případů v sovětské sportovní historii, kdežto důvod Ponědělnikovy absence byl mnohem prozaičtější – těsně před mistrovstvím světa se zranil. Problémy s kolenem byly tak vážné, že jeho levá noha byla po operaci kratší než pravá, což vzbuzovalo humorná srovnání s Garrinchou. Rozdíl mezi Ponědělnikovýma nohama byl ovšem oproti brazilskému kouzelníkovi mnohem méně výrazný a styly jejich hry se také velmi lišily.
Konferenční liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?
V tradičních víkendových analýzách zajímavých zápasů napříč Evropou se přes Prahu vydáváme do Německa, Itálie a Anglie.
Evropská liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!