Promítání: ČR vs. Portugalsko! Diskuze: Voráček, Podaný, Tuček! Víc info zde

Mexická vlna se vrací domů. Pozvánka do země, kde vám hrozí únos

11. září 2023
Sdílejte:
Mexická část mistrovství světa v roce 2026 bude jistě nejautentičtější. Zároveň je ale Mexiko země, kde společnost do velké míry ovládají drogové kartely. Má se tam fotbalový fanoušek těšit, nebo si tuhle cestu radši odepřít? Vydali jsme se na průzkum.
Na dvacetitisícovém stadionu v půlmilionovém městě Matamoros nakonec došlo i na pravou mexickou vlnu.Foto: Jan Kaliba

Bubny se ozývají celých 90 minut. Na chvilku utichnou vždycky jen v momentě, kdy desítky neúnavných bubeníků v sektoru za brankou mění rytmus. Ostatní diváci často prudce vstávají nebo se chytají za hlavu, podle toho, co se před nimi zrovna odehrává. A v jednu chvíli se stadionem rozjíždí nesmělá mexická vlna. Jasně. Kde taky jinde? říkám si. I když… Jak to označení vlastně vzniklo?

Po chvíli webového brouzdání zjišťuju, že je to jako se slavným Cimrmanovým čakovickým prakem. Ten mistr vynalezl v Brandýse nad Labem, ale název získal podle místa dopadu první vypálené rány. Podobně mexická vlna vznikla v USA, a to nikoli živelně a spontánně – má i svého vynálezce. Roztleskávač George Henderson ji prý poprvé vyzkoušel při zápase NHL na konci 70. let minulého století, zdokumentována byla v roce 1981 při baseballovém utkání MLB, ale až díky televizním přenosům z mistrovství světa ve fotbale se stala celosvětovým hitem. A protože to byl mexický šampionát v roce 1986, začalo se vlně tvořené vstávajícími diváky v některých zemích říkat „mexická“.

Teď tu sedím na dvacetitisícovém stadionu v půlmilionovém mexickém městě Matamoros a říkám si: Tak to je ona, pravá mexická… K dokonalosti jí chybí hodně, protože slušně zaplněná je pouze hlavní tribuna otevřeného stadionu, který mi trochu připomíná zvětšený spodní prstenec toho strahovského. V dalších částech hlediště najdeme jen malé hloučky. Na umělé trávě před námi se hraje třetí mexická liga, místní Jestřábi (Gavilanes) proti Kukačkám (Correcaminos) z Ciudad Victoria, města na opačném konci státu Tamaulipas na severovýchodě Mexika. Své vlně tu neříkají „mexická“. Pochopitelně, tady je doma, takže pro místní je to jednoduše vlna – la ola.

Nenechte se unést

Během šesti let ve Spojených státech ve mně rostla chuť aspoň jednou se dostat na fotbal v Mexiku. Stupňovala se tím, jak jsem zakoušel atmosféru na americké MLS. Hispánští Američané jsou totiž jednoznačně hlavním důvodem, proč mívají její zápasy skvělou atmosféru. K tomu se v roce 2018 přidala volba pořadatele mistrovství světa v roce 2026. Od té doby je jasno, že se mexická vlna po 40 letech vrátí domů. Loni k tomu přibyla jistota, že třemi mexickými pořadatelskými městy budou metropole Mexico City, Monterrey na severovýchodě a Guadalajara v Jalisco, státu ve střední části mexického západního pobřeží.

Možnost se mi naskytla při reportážní cestě, na které jsem mapoval situaci uprchlíků i život místních obyvatel kolem nejvýchodnější části americko-mexické hranice. Kde jinde snadno splynout a pobavit se s místními než právě na fotbale?

Měl jsem štěstí, Gavilanes zrovna hráli doma v den, kdy jsem měl s lidmi z americké organizace na podporu běženců naplánovaný přechod hranice a natáčení na její mexické straně. Ano, není to zrovna plný dům na slavném Aztéckém stadionu, ale třetí liga taky liga. Beru to jako příležitost k základní ochutnávce fotbalu v Mexiku a poměrů v zemi, která už se celá třese, že za tři roky přes všechny své problémy bude hostit zápasy světového šampionátu. Už potřetí v historii, což se zatím nikomu jinému nepoštěstilo.

Na webu českého ministerstva zahraničí na vás v sekci věnované Mexiku ihned vyskočí titulek: Varování – bezpečnostní situace. Ta je „negativně ovlivněna násilím spojeným s boji mezi drogovými kartely; dalším problémem je závažná pouliční kriminalita (přepadení, krádeže cenností i automobilů),“ upozorňuje česká diplomacie.

Související články

Kadeřábek má být v základu. EURO vyhraje Francie, říká Jarolím

Rozhovor s Davidem Jarolímem, bývalým českým reprezentantem a kapitánem Hamburgeru SV, o evropském šampionátu v Německu, vyhlídkách našeho nároďáku, vzpomínkách na MS 2006 a EURO 2008 a také o příští sezoně Bundesligy.

Cesta na Euro

Stříbro, bronz i Collina. Připomeňte si „česká“ Eura

Mistrovství Evropy si nejde představit bez Česka. Připomeňte si ve fotkách slavné chvíle i pády ze sedmi předchozích turnajů.

Cesta na Euro

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.